Bakanlık açıkladı: Irak Türkiye'ye tazminat ödeyecek!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen dava ile ilgili açıklama yaptı.

GİRİŞ 28.03.2023 17:05 GÜNCELLEME 28.03.2023 18:25
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Türkiye ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen davayı Irak’ın kazandığı haberleriyle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Açıklamada davanın gelinen bu aşamasında hakem heyetinin, Irak’ın beş talebinden dördünü reddettiği, Türkiye'nin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak’ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye’ye tazminat ödemesine hükmettiği kaydedildi.

''IRAK TÜRKİYE'YE TAZMİNAT ÖDEYECEK''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Davanın gelinen bu aşamasında hakem heyeti, Irak'ın beş talebinden dördünü reddetmiştir. Ülkemizin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak'ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye'ye tazminat ödemesine hükmetmiştir. Türkiye, her zamanki gibi uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye ve anlaşmazlığın asıl tarafları arasında kalıcı çözüme ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır" denildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle: 

"Ülkemiz ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen dava hakkında Irak’ın tahkim davasını kazandığı haberlerinden sonra kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Bu dava aslında, Irak Merkezi Hükümeti ile yine Irak’ın anayasal bir birimi olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yıllardır süregelen petrol yönetim hakkı uyuşmazlığının bir yansımasıdır. Ülkemiz, Irak'ın birliğine ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı göstermiş, hem Irak’ın hem de bölgenin politik ve ekonomik istikrarı için çaba sarf etmiştir.

Türkiye birçok uluslararası enerji projesinin önemli bir paydaşı olarak her zaman sorumluluklarının bilincinde hareket etmiştir. Ülkemiz, bölgede yaşanan bütün istikrarsızlıklara rağmen 1973 yılından beri Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Sistemini çalışır durumda tutmak için milyarlarca dolarlık harcama yapmış ve küresel petrol piyasalarında istikrarın korunması için gereken katkıyı sağlamıştır.

Söz konusu anlaşmazlığın dostane çözümü için hem taraflarla hem de ilgili ülkelerle yoğun bir diplomasi yürütmüştür. Davanın gelinen bu aşamasında hakem heyeti, Irak’ın beş talebinden dördünü reddetmiştir. Ülkemizin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak’ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye’ye tazminat ödemesine hükmetmiştir.

Türkiye, her zamanki gibi uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye ve anlaşmazlığın asıl tarafları arasında kalıcı çözüme ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır. Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla arz ederiz."

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 45
 • Taishi 2 ay önce Şikayet Et
  Haberde bu 5 talep ne, hangi 4'ü reddedildi, bizim taleplerin büyük çoğunluğu kabul edildi denmiş onlar ne, biz ne kadar tazminat alacağız? Yine havaya konuşulan genel ifadeler. Irak ise tazminat miktarını çatır çatır yazıyor. Şimdi bizimkiler devlet sırrı der buna da.
  Cevapla
 • miço 2 ay önce Şikayet Et
  ırak türkiyeye ödeyecek yazılanlara ğöre arkadaşlar
  Cevapla
 • düşün 2 ay önce Şikayet Et
  Bu anlaşma hangi bakan zamanında hangi şirket aracılıgı ile yapıldı.. Kimin cebine para girdi. Neden benim devletim yani ben bu parayı ödüyorum yada kimler ödemesin diye bana ödetiliyor bu para..
  Cevapla
 • Arda 2 ay önce Şikayet Et
  Adam belki Irak vatandaşıdır
  Cevapla
 • Gercek 2 ay önce Şikayet Et
  Haberi okuyupda anlamayan ama düşünen fitneci yorum yapmış ırak devleti Türkiye ye tazminat ödeyecek yazıyor yalanı dolanı ,fitneyi bırakın insan olun
  Cevapla
 • İslam 2 ay önce Şikayet Et
  Canım kardeşim sen bu haberi nerenle okudun? Türkiye ırağa deyil, ırak Türkiye'ye tazminat ödeyecek
  Cevapla
 • mahmuthan 2 ay önce Şikayet Et
  Cüneyt ozdemir Turkiye 1milyar 400 milyon dolar ceza ödeyecek diye yayın yapıyor şimdi hangisi doğru cezayı bizim ödeyecek yoksa ırak mi.
  Cevapla
 • Beybora 2 ay önce Şikayet Et
  Musul ve Kerkük kimin bizim.Rusya ora benim,şura benim diyor alıyor Abd-Ab mal mal bakıyor. Anısını biz de yapmalıyız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle