Bakan Kurum: 81 ilin tamamında dönüşüm seferberliği içindeyiz

Bakan Murat Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremlerde en çok yıkımın gerçekleştiği illerden biri olan Adıyaman’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen 'Adıyaman Yeni Afet Konutları Temel Atma Töreni'nde konuştu.

GİRİŞ 27.03.2023 18:43 GÜNCELLEME 28.03.2023 11:29
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm ekibimizle tüm Adıyamanlı kardeşlerimizle gece gündüz demeden çalışacağız, üreteceğiz ve depremden etkilenen tüm ailelerimiz sıcak yuvalarına kavuşana kadar buralarda olacağız. 81 ilin tamamında dönüşüm seferberliği içindeyiz " ifadelerini kullandı.

Bakan Murat Kurum, burada yaptığı konuşmada, ''Asrın felaketinin acısını, sadece 11 ilimiz değil, 85 milyon hep birlikte yaşadık. Fakat istisnasız hepimiz ‘her gecenin bir sabahı, her karanlığın bir aydınlığı olduğuna’ tüm yüreğimizle inandık. İşte dün Kahramanmaraş ve Hatay’dan, bugün Adıyaman’dan; şehirlerimiz, milletimiz yeniden ayağa kalkıyor. Adıyaman’ın yeni yüzyılı yükseliyor. Baştanbaşa bütün Anadolu yükseliyor. Büyük ve Güçlü Türkiye yükseliyor.'' dedi.

"TARİH ŞAHİT OLSUN''

Bakan Kurum, bir daha aynı acıları yaşamamak için devletin ve milletin bir olarak 81 ilde tarihi bir dönüşüm seferberliği içinde olduğunu belirterek, ''Tüm deprem bölgesinde, yeni yuvalarımız için, 15. günde ilk sözleşmelerimizi imzaladık. 46. günde Kahramanmaraş’ta, 47. günde Hatay’da temellerimizi attık. İşte bugün de sayısı 53 bin 830’a ulaşan yuvalarımızın harcını, 50. günde Adıyaman’ımızda hep birlikte karıyoruz. Tarih şahit olsun! Milletimiz şahit olsun! Adıyaman şahit olsun!'' dedi.

''365 GÜN SONRA YENİ YUVALARINIZI TESLİM EDECEĞİZ''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde tüm ekipleriyle gece gündüz demeden çalışacaklarını vurgulayan Kurum, ''Depremden etkilenen tüm ailelerimiz, sıcak yuvalarına kavuşuncaya kadar buradayız! Burada olacağız. Elimiz elinizden ayrılmayacak. Fırat dertli dertli akmayacak. Gölbaşı’nın, yüzünü yeniden güldüreceğiz! Besni’nin, Ulu Cami’nin gözyaşını dindireceğiz. Allah’ın izniyle; 365 gün sonra yeni yuvalarınızı sizlere, Adıyamanlı kardeşlerimize teslim edeceğiz'' diye konuştu.

Kurum, Edirne’den Kars’a kadar tüm şehirleri afetlere karşı güçlü hale getirmekte kararlı olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Çeyrek asırlık inşa ve ihya birikimimizle; en saygın bilim insanlarımızı, mimarlarımızı, mühendislerimizle; Adıyaman’dan İstanbul’a, Edirne’den Kars’a; bu cennet vatanı, afetlere karşı güçlü hale getirmekte kararlıyız, azimliyiz. Ne mutlu bize ki; bizim, tüm yuvalarımızı; kendi ürettiği yerli kaynaklarla, milli finansman modelleriyle ayağa kaldıran; yüksek devlet tecrübesiyle, inancıyla milletine sunan bir liderimiz var! Nasıl, bu ülkenin tüm dev eserlerinin teminatı Cumhurbaşkanımız olmuşsa; bu kutlu beldelerin yeniden inşasının da, imarının da, ihyasının da teminatı; Cumhurbaşkanımız, Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’dır''

''SİZLER, SICACIK YUVALARINIZA GİRENE KADAR BİZE UYUMAK YOKTUR''

Bakan Kurum, Adıyaman yeniden umutla, türkülerle, şiirlerle dolana kadar rahat etmeyeceklerini belirterek, “Sizler, sıcacık yuvalarınıza girene kadar bize uyumak yoktur! Yavrularımız, okul yollarında neşeyle koşana kadar bize dinlenmek yoktur! Adıyaman, yeniden umutla, türkülerle, şiirlerle dolana kadar bize rahatlık yoktur! Tüm Deprem bölgesi, baştan aşağı bir Anadolu Hilali gibi yükselene kadar, bizlere durmak yoktur” ifadelerini kullandı.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 7
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  aslansınız aslan allah hepinizi korusun inşaallah
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  çok geç kalındı.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  belediyelerdeki fetöcüler yüzünden işlerimiz çok uzuyor ,iş yaptırmıyorlar, siz 20 günde inşaata başladınız bizlerinki de en az sürüyor çözüm ????
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Allah devletimizi korusun chp den
  Cevapla
 • harşıtlı 2 ay önce Şikayet Et
  İstanbul büyükşehir belediye başkanı olacak bu seçimde patlatacagız sandıkları
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle