Selçuk Bayraktar müjdeyi paylaştı: İlk uçuşuna gün sayıyor

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından Bayraktar TB-3'ün yeni fotoğraflarını paylaşarak, TB3'ün ilk uçuşuna gün saydığını duyurdu.

GİRİŞ 27.03.2023 10:32 GÜNCELLEME 27.03.2023 16:38
Bu Habere 101 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin yerli ve milli havacılık ve muharebe alanında çığır açan İHA ve SİHA'larına bir yenisi ve daha donanımlısı olan Bayraktar TB3 de ekleniyor.

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Bayraktar TB3'ün ramazan ayı öncesinde çekilen fotoğraflarını paylaştı.

Selçuk Bayraktar

Paylaşımında, "Bugün paylaştığımız fotoğraflarda üretim hattında görünen, kanatlarını katlayabilme özelliğine sahip türünün ilk örneği olan 'balığın' ramazan öncesi çekilmiş görselleri. Büyük abisi Kızılelma'dan sonra ilk uçuşuna gün sayıyor" ifadelerini kullandı.

BAYRAKTAR TB3 İLK KEZ TEKNOFEST’TE

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı), Cumhuriyetimizin 100. yılında 27 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da bulunan Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST 2023’te ilk kez halka açık olarak sergilenecek.

UÇUŞ TESTLERİNE BAŞLAYACAK

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’ne yaptığı ziyarette çekilen fotoğraflarda üretim hattında görülen Bayraktar TB3 SİHA, bu yıl içinde uçuş testlerine başlayacak. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinde yürütülen milli projelerin son durumlarıyla ilgili bilgi verdi.

Erdoğan-Kılızelma

KIZILELMA DA İLK KEZ TEKNOFEST’TE SERGİLENMİŞTİ

30 Ağustos 2022 tarihinde ilk olarak TEKNOFEST Karadeniz’de halkın önüne çıkan Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, 14 Aralık 2022’de ilk uçuşunu gerçekleştirmişti.

HAVACILIKTA YENİ DÖNEM

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Bayraktar TB3’ün sahip olacağı kabiliyetler bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da önemli bir yenilik olacak. Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak Bayraktar TB3, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

BAYKAR 2023’E İHRACATLA BAŞLADI

Baykar, rekabete dayalı bir süreç sonucunda Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakarak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla birlikte 2023 yılına 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 için yapılan ihracat sözleşmesiyle başladı.

İHRACAT REKORU

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin %75'ini ihracattan elde etti. 2021'de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı %99.3 olan Baykar, 1.18 milyar dolarlık ihracat yaptı. Savunma ve havacılık sektörünün en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1.4 milyar dolara ulaştı. Bayraktar TB2 SİHA için şu ana kadar 28 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 6 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

BAKAN VARANK’TAN BAYRAKTARTB3 AÇIKLAMASI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Türk Donanmasının en büyük savaş gemisi; dünyanın ise ilk siha gemisi olacak TCG-ANADOLU'ya kalkış ve iniş yapabilecek #BayraktarTB3'ler, Türkiye'ye stratejik bir üstünlük kazandıracak" ifadelerini kullandı.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 101
 • M. Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah, yar ve yardımcın olsun...
  Cevapla
 • M. Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah, yar ve yardımcın olsun...
  Cevapla
 • Bursevî ahıskavî 1 yıl önce Şikayet Et
  Elhamdülillah
  Cevapla
 • Levent 1 yıl önce Şikayet Et
  YAAA HAKK TÜRKLER YARDIMA GİDEN UÇAN ATLAR VARDI YOLARDA YAAA HAKK ELHAMDÜLİLLAH devletime milletime güç ver ,altın gücü döviz gücü ilim irfan fen matamatik fizik teknoloji gücü nasib ey YAAA HAKK
  Cevapla
 • Afyonlu 1 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun Trabzonlu, Türkiye sizlere minnettar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle