Milyonları ilgilendiren 'yıllık izin' kararı! İndirim mümkün değil

Yargıtay, milyonlarca özel sektör çalışanını yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yargıtay, kullanılmayan yıllık iznine ilişkin ücretinden indirim yapılmasının mümkün olmadığına hükmetti.

GİRİŞ 25.03.2023 12:56 GÜNCELLEME 25.03.2023 13:04
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Özel güvenlik şirketinde çalışan bir kişi, iş sözleşmesinin haksız olarak feshedildiğini öne sürerek İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Kıdem ve ihbar tazminatı ile yıllık izin ücreti alacaklarının hüküm altına alınmasını talep etti.

TRT Haber'in haberine göre; bilirkişi, sözleşmesi feshedilmiş işçinin, yıllık izin ücreti alacağından yüzde 30 indirim yapılmasına karar verdi. Kararı her iki taraf avukatının da temyiz etmesi üzerine konu Yargıtay'a taşındı.

Yargıtay, işçinin kullanılmayan yıllık iznine ilişkin ücretinden indirim yapılmasının mümkün olmadığına hükmetti.

Kararı değerlendiren Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarkan Zengin, çalışanın iş sözleşmesi devam ederken dinlenme hakkını ya da yıllık iznini ücrete dönüştüremeyeceğini, bu hakkından vazgeçemeyeceğini söyledi.

Zengin, "İş sözleşmesi sonlandığı andan itibaren de bu kullanmadığı izin varsa bu izinlerinin paralarını işveren ödemek zorunda." dedi.

Çalışanların verimli çalışması için hafta tatilleri ve yıllık izinler de anayasal bir hak.

Zengin, Yargıtay'ın çalışanın uzun süre dinlenme hakkını kullanmadan çalışmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğuna dair hükmünün bulunduğunu da hatırlattı.

KAYNAK: TRT HABER
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 15
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  İşe gitmediğin güne karşılık ,çift gün kesiliyor,yani bir güne 2gün kesiliyor özel şirkette.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Cumaya gittiğimiz ,dakikaları fazla çalışarak,işden geç çıkıyoruz!!!
  Cevapla
 • Bora Can 2 ay önce Şikayet Et
  işveren lehine kanunların bazıları cuma işe gitmez isen cumartesi kesiliyor
  Cevapla
 • ramazan 2 ay önce Şikayet Et
  parti gözetmeksizin söylüyorum. iş adamlarına oy vermeye devam edin bir gece yarısı hallederler işçilerin izin parasını kaldırmayı merak etmeyin..
  Cevapla
 • Meriç 2 ay önce Şikayet Et
  Yargıtay iş yapacaksa kamuda ki hırsızlarla asıl emekçilerin maaşlarını eşitleyip, 20 yıldır çaldıkları paraları kamu çalışanlarından tahsil etsin. Ama onlarda hırsızlığa dahil olduğu için öyle bir umut yok. EMKLİ
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Şimdi 20 yıldırdemekle akp yi kastediyorsun tarafın belli o zaman. Hırsızlık 20 yıldır varsa neden 20 yılda yapılan 80 yılda yapılandan kat be kat fazla hwr yönden bi açıklaman var mı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle