ZAHA’da ilk teslimat yapıldı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılayacak Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) Projesi'nde ilk teslimat yapıldı.

GİRİŞ 25.03.2023 12:20 GÜNCELLEME 25.03.2023 13:31
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Havuzlu çıkarma gemisinde konuşlu birliklerin karadaki hedeflere güvenle intikalini sağlayacak Zırhlı Amfibi Hücum Aracı projesinde teslimatlar başladı.

Havuzlu çıkarma gemisinde konuşlanmış birliklerin, zor deniz koşullarında sahile ve karadaki hedeflere güvenle intikalini sağlamak üzere üretilecek araçlar için FNSS Savunma Sistemleri görevlendirildi.

Proje kapsamında toplam 27 araç kullanıma sunulması öngörülüyor. Bunların 23'ü personel, 2'si komuta ve 2'si de kurtarma araçlarından oluşacak. Araçlar, "yurt içi geliştirme" modeline uygun olarak tamamıyla FNSS imkan ve kabiliyetleri ile üretilecek.

Teknik özellikleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca tanımlanan harekat konsepti ve görev ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenen ZAHA'lar, taşınacak personel sayısı, balistik ve mayın koruma seviyeleri, karada ve suda sağlanacak performans kriterleri açısından benzerlerinden üstün özellikler taşıyor.

Zırhlı amfibi hücum araçları, çıkarma operasyonlarında hem birliklerin kıyıya güvenli şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra bir zırhlı muharebe aracı ya da zırhlı personel taşıyıcı gibi görev yapabiliyor.

Harekatın çıkarma safhasında araçlar, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve aradaki birkaç kilometrelik mesafeyi, yüksek süratle kat ederek, birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor. Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor.

Zırhlı amfibi hücum araçlarının, görev tanımlarının gereğince çift doğalı araçlar olarak hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor. NATO ve müttefiklerinde ise bu sınıftaki araçları üreten FNSS dışında tek bir firma bulunuyor.

FNSS, ZAHA ile ilgilenen birçok ülke ile ihracata yönelik görüşmeler de yürütüyor. Şirketin tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine de başladığı ZAHA, Kasım 2022'de Endonezya'da düzenlenen Indo Defence Expo&Forum 2022 Fuarı'nda ilk kez yurt dışında sergilendi.

ZAHA Projesi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile FNSS arasında Mart 2017'de imzalanan sözleşmeyle başlatılmıştı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah başkandan razı olsun kazara chp iktidar olursa -sezgin tanrıkulu —Gürsel tekin ne demişti =İktidar olduğumuzun ertesi gün bütün askeri sanayi yandaş medyayı kapatacağız demişti duyrulur
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah
  Cevapla
 • Apocan45 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerli ve milli silah ve üretimi çok güzel hava araçları, yer araçları, deniz araçları artık söz sahibi olıyoruz, bu böylede devam etmeli.
  Cevapla
 • serdar 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah Devletimize zeval vermesin inşallah
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne olur, zilletin hain liderleri görmesin, O Alçakların kör olasıca gözleri deyer diye korkarım,, Gaziantep ❤️❤️❤️❤️
  Cevapla