Ata topraklarından çıkarılan 1,5 milyon ton petrol Türkiye'den geçti

Ata toprakları Kazakistan'dan yola çıkan 1,5 milyon ton petrol Türkiye'den geçen Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı ile dünyanın çeşitli bölgelerine sevk edilmeye başlandı.

Ata topraklarından çıkarılan 1,5 milyon ton petrol Türkiye'den geçti
Ata topraklarından çıkarılan 1,5 milyon ton petrol Türkiye'den geçti
GİRİŞ 25.03.2023 09:18 GÜNCELLEME 25.03.2023 12:35
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin de aralarına bulunduğu Orta koridordan petrol taşınmaya başlandı. Ata toprakları Kazakistan petrolünün Azerbaycan üzerinden Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı ile transit sevkiyatına başlandığı bildirildi.

ATA TOPRAKLARINDAN ÇIKTI, TÜRKİYE'DEN GEÇTİ

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketinden (SOCAR) yapılan açıklamada, Kazakistan'ın Tengiz yatağından çıkartılan petrolün ilk partisinin 23 Mart'ta tankerle Aktau Limanı'ndan Sangaçal terminaline ulaştırıldığı bildirildi.

Açıklamada, sevkiyatın SOCAR ile Kazakistan'ın KazMunayGaz şirketi arasında imzalanan ve yılda 1,5 milyon ton petrolün geçişini öngören anlaşma çerçevesinde gerçekleştirildiği kaydedildi.

2023 sonuna kadar Hazar Denizi üzerinden aylık 12-14 tanker seferinin yapılmasının planlandığı belirtildi.

ORTA KORİDOR DETAYI

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle petrol ihracatı için yeni güzergahlara yönelen Kazakistan hükümeti, 2023 itibarıyla Hazar Denizi'nden BTC üzerinden sevkiyata başlayacaklarını ve Bakü-Supsa ile Bakü-Batum boru hatlarından da sevkiyat için çalışmalar yürüttüklerini duyurmuştu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de BTC hattının yer aldığı Trans Hazar Uluslararası Ulaşım Güzergahı'nda (Orta Koridor) petrol taşıma hacmini yılda 20 milyon tona çıkarmayı planladıklarını açıklamıştı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Uganda Engineer 11 ay önce Şikayet Et
  Sen yorum yapma
  Cevapla
 • Satılıklar 11 ay önce Şikayet Et
  Petol dünyaya zarar vetiyor
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  ben kemal geliyorum hepsini dağıtacağım
  Cevapla
 • Mehmed 11 ay önce Şikayet Et
  Türkmen gazı, Kazak petrolünün boru hatlarıyla ülkemiz üzerinden dünya pazarına ulaştırılması ve Türk Devletleriyle Nato, AB benzeri teşkilatlar kurarak savunma ve ekonomik alanlarda dayanışmayı artırmak gerekiyor.
  Cevapla
 • kenan 11 ay önce Şikayet Et
  maşallah
  Cevapla