Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kentsel dönüşüm çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul başta olmak üzere eğer binanız depreme dayanıklı değilse sel veya heyelan tehdidi altındaysa, başka bir sıkıntısı varsa hiç vakit kaybetmeden dönüşüm sürecini başlatın." dedi.

GİRİŞ 24.03.2023 18:27 GÜNCELLEME 24.03.2023 18:34
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerinin ardından kentsel dönüşümün hükümet programının ilk maddesi olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay'da konut ve hastane temellerini attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

 Sevgili Hataylılar, İskenderun’un saygıdeğer güzel insanları değerli kardeşlerim sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Başı rahmet, ortası mafiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan mübarek Ramazan’ı şerifin ikinci günündeyiz. Ramazan’ı şerifinizi tebrik ediyorum.

KELİMELER KİFAYET ETMİYOR

Ülke ve millet olarak 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden 50 binin üzerindeki insanımız ile yaşadığımız ağır yıkımın acısı yüreklerimizdedir. Depremde yitirdiğimiz insanlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Kaybımız öylesine büyük, acımız öylesine derin ki anlatmaya kelimeler kifayet etmiyor. İnsanlarımızı yeniden hayata tutunmalarını, umutlarını yeşertmelerini geleceklere güvenle bakmalarını sağlayabiliriz. Attığımız her adımı bu gaye ile planlıyor ve yürütüyoruz.36 BİN KONTEYNERİN KURULUMU SÜRMEKTEDİR

Yaklaşık 1.5 ay içerisinde arama kurtarma faaliyetlerinin bittiği enkaz kaldırma faaliyetlerinin hızla sürdüğü, kalıcı konutların inşasına başlandığı döneme girdik. Geçici barınma için 125 bini AFAD tarafından olmak üzere 156 bin çadır dağıtılmış veya kurulmuştur. AFAD tarafından 22 bin ve bağış olarak 14 bin olmak üzere toplam 36 bin konteynerin altyapısı, kurulumu sürmektedir.BİRİLERİ ACELE ETTİĞİMİZİ SÖYLÜYOR

309 bin aileye 10 bin liralık ödemeler yapılmış, 101 bin aileye de 15 bin liralık taşınma paralarının ödenmesine başlanmıştır. Kalıcı konutlarla ilgili hazırlıkları da inşaat safhasına getirdik. Birileri bize kalıcı konutların yapımı, kadim şehirlerimizin ihyası konusunda acele ettiğimiz söylüyor. Bu şehirlerde yaşayan insanımızın kimsenin keyfini bekleyecek, hesaplarının tekemmülünü bekleyecek vakti de sabrı da dermanı da yoktur.

ŞEHİRLERİMİZİ AYAĞA KALDIRMA SÖZÜ VERDİK

1 yılda 309 bin konut yaparak. Altyapısı ile iş yerleri ile tüm ihtiyaçları tamamlayarak şehirlerimizi ayağa kaldırma sözü verdik. Seçimleri daha önce açıkladığımız 14 Mayıs’ta yapma kararımızın gerisinde de aynı anlayış vardır.

TAM KAPASİTE SAHADAYIZ

Deprem bölgesindeki çalışmalar seçim atmosferinden etkilenmesin bu iş bir an önce ülkenin gündeminde çıksın istedik. Bakanlıklarımızla, kurumlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla tam kapasite sahadayız. Dünyada 500 km’lik alana yayılan böylesine büyük bir felaketin yıkıcı etkilerinin üstesinden gelip kalıcı konutların inşasına başlayabilecek başka bir ülke bulamazsınız.

BİRİNCİ ŞART DEPREM YARALARINI SARMAK

Türkiye yüzyılı olarak ifade ettiğimiz Cumhuriyetin yeni asrında hedeflerine ulaşabilmenin birinci şartı deprem yaralarını sarmaktır. Hatay yaralı iken kalan 80 vilayetimiz sağlıklı olamaz.

GECİKMEYE İZİN VEREMEYİZ

Deprem şehirlerimizin tamamı için aynı durum geçerlidir. Bu imtihanı hep birlikte verecek felaketin izlerini hep birlikte ortadan kaldıracağız. Bunun için hızla yürüttüğümüz geçici barınma merkezlerinin kurulumu, yardım faaliyetleri, kalıcı konutların inşası programlarında herhangi bir gecikmeye izin veremeyiz.

ÇALIŞMALARI YAKINDAN İZLİYORUZ

Bakanlarımız deprem gününden bizde depremin 3. gününden beri buralardayız. Cumhurbaşkanı olarak her şehrimizi defalarca Cumhur İttifakı olarak ziyaret ettik. Yapılan çalışmaları yakından izliyoruz. Zihnimiz de, gönlümüz de bizlerle birlikte.

YENİDEN İNŞA ETMEDEN BURADAN AYRILMAYACAĞIZ

Ramazan ayını da depremzede kardeşlerimizle geçiriyoruz. Dün Kahramanmaraş’taydık. Bugün Hatay’dayız. İnşallah diğer şehirlerimize de gideceğiz. Tüm yaralar sarılıp yıkılan her şey daha iyisi ile yeniden inşa edilmeden buradan ayrılmayacağız.

SİZ ONLARA ALDANMAYIN

Kardeşlerim kimi deprem turistleri sadece fotoğraf çektirmek için arada bir buralara uğrayabilir. O arada yalan yanlış laflar da edebilirler. Siz onlara aldanmayın. Keşke bunun yerine ellerindeki imkanları geçici barınma merkezleri kurarak yardım faaliyetlerini sürdürerek yüreklerini depremzede kardeşlere açarak kullanabilselerdi.

MUHALEFETİN BELEDİYELERİ BURAYA UĞRADI MI?

İnşallah o da olur. Bugün ana muhalefetin onu aşkın 11 büyükşehir belediyesi var. Nerede bu belediyeler? Bu belediyeler buralara uğradı mı? Biz sorumluluğumuzun gereğini sizlerin beklediği işleri yaparak deprem şehirlerimizi bir yılda ayağa kaldırma sözümüzü tutmaya bakacağız.

BİZ BURASI CHP'Lİ DEMEDİK

Bugüne kadar milletimize verdiğimiz her sözü nasıl tuttuysak inşallah bu defa de aynısını yapacağız. Biz bunu Van’da yaptık mı, Bingöl’de yaptık mı, İzmir’de yaptık mı, Kütahya’da yaptık mı, Antalya, Muğla oralarda da yaptık mı? Hiç kimse tereddüte kapılmasın. Biz burası CHP’li demedik. Biz ne dedik? Bunlar da bizim vatanımız, vatandaşımızdır dedik.

ORTAK HAYALİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Biz birliğimize beraberliğimize kardeşliğimize, ortak hayalimize sahip çıkalım. Gerisi kendiliğinden gelecektir. Hatay maalesef 6 Şubat depremlerinde can kaybı, yıkılan bina sayısı bakımından ilk sırada yer alıyor. Tespitlerde gelinen noktaya göre şehrimizde 100 bin binadaki 338 bin bağımsız bölüm yıkık, acil yıkılacak ağır ve orta hasarlı olarak kullanılamaz hale gelmiştir.

BÖLGENİN SAĞLIK ALT YAPISI İÇİN PROJE

Hatay’da 238 bin konutu ve köy evini yaparak hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz. 50 bin konut ve köy evlerinin inşasına ilişkin süreci başlattık. Hatay’da 3122 konut ile 22467 konutu inşası fiilen başlamıştır. Önümüzdeki 1 yıl içinde 319 bin konut, toplamda 650 bin konut yaparak şehir merkezlerimizi yerinde dönüştürerek insanlarımıza sağlam, güvenli, huzurlu yuvalar ve iş yerleri kazandıracağız. Konutlarla kalmıyor. Bölgenin sağlık alt yapısını kaldıracak projeleri başlatıyoruz. Arsuz’da 100, Belen’de 30 yataklı devlet hastanelerini tamamlayarak hizmete aldık.

MUHALEFETİN YALANLARI İLE AYAKTA DURAN BİR PARTİ DEĞİLİZ

Biz ana muhalefetin yalanları ile ayakta duran bir parti, iktidar değiliz. İşte o salgının olduğu dönemde bakınız İstanbul’da dev dev Çam Sakura hastanesini bitirdik. 3 ay gibi bir zamanda İstanbul Havalimanı’nda bir taraftan Anadolu yakasında iki tane hastaneyi 1006 odalı olarak bitirdik ve halkımızın hizmetine sunduk. Bugün 400 yataklı Antakya Devlet Hastane’mizin 600 yataklı İskenderun Hastane’mizin temellerini atıyoruz.

SÖZLERİMİZİ YERİNE GETİRECEĞİZ

Antakya Devlet Hastane’mizi 10 Mayıs’ta hizmete açıyoruz. Gülderen’de de 1000 yataklı şehir hastanesi kuruyoruz. Bugüne kadar milletimize mahcup olmadık. Göreve gelince unutanlardan olmadık. İnşallah bu sözlerimizin gereğini yerine getireceğiz.

HEDEF MAYIS AYINA KADAR 100 BİN KONTEYNER

Bu arada geçici barınma merkezlerinin kurulumun da sürdürüyoruz. Amacımız mayıs ayına kadar bölge genelinde 100 bin konteyneri faaliyete geçirmektir. Çadır dağıtımı kesintisiz sürüyor. Yıkılan iş yerlerimiz prefabrik ve konteyner çarşılarla faaliyete geçiriyoruz. Sanayi kuruluşlarımız üretime devam ediyor. Çiftçilerimiz toprağa ekerek çalışıyor. Tüm bunlar depremin ardından diğer şehirlere giden hemşerilerimizin dönüşümlerini hızlandırıyor.

BU MİLLETİ DEPREM Mİ ESİR EDECEK

Hep birlikte mücadele edeceğiz. Yıkılan her şeyi daha iyisi ile yeniden yapacağız. Canlarımız dışında kaybettiğimiz her şeyi tekrar kazanacağız, tekrar yerine koyacağız. Bu millet nice sokak olaylarını, siyasi kumpasları, terör saldırılarını, nice küresel dayatmaları göğüsleyerek bugünlere geldi. Bunca imtihandan alnının akı ile sıyrılmış bu milleti tek başına deprem mi esir edecek? Ülkemizin geçmişinde plansız yapılaşmadan kaynaklanan sıkıntıların faturasını depremde yıkılan binalarımızla, yitip giden insanlarımızla maalesef ödedik.

BİNANIZ TEHDİT ALTINDAYSA DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ BAŞLATIN

Bu konuda geçtiğimiz 20 yılda pek çok iş yaptık. Önemli iyileştirmeler sağladık. Görüyorum ki daha fazlasını daha hızlı bir şekilde yapmaya ihtiyacımız var. Türkiye Ulusal Risk Kalkanı modeli ile ülkemizin tamamında kentsel dönüşümü süratle neticelendirecek bir program hazırladık. TOKİ vasıtası ile ülkemizde 20 yıldır yaptığımız konut sistemi depremde rüştünü ispat etmiştir. Ülkemizin yapı stokunu asla bu standartlar altına düşürmeyeceğiz. Hatay’dan İstanbul başta olmak üzere eğer binanız depreme dayanıklı değilse sel veya heyelan tehdidi altındaysa, başka bir sıkıntısı varsa hiç vakit kaybetmeden dönüşüm sürecini lütfen başlatın.

HATAY BU MODELİN VİTRİNİ OLACAK

Önce tedbirimizi alacak, yani binamızı sağlam bir zemine tekniğe uygun şekilde yapacak ondan sonra tevekkül edeceğiz. İnşallah 14 Mayıs seçimlerinde milletimizin takdiri ile yeniden ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde bu konuda hükümet programımızın ilk maddesini oluşturacaktır. Ülkemizi kısa sürede afetlere dayanıklı hale getirmekte kararlıyız. Hatay güvenli konutları ile bu modelin vitrini olacaktır.

HATAY'I İNŞA EDENE KADAR DURMAYACAĞIZ

Bu yıkıntıların üstünde hepimizin hayali olan Hatay’ı inşa edene kadar durmayacağız. Dinlenmeyeceğiz. Kardeşlerim Türkiye topraklarına Cumhuriyetin ilanında 16 yıl sonra katılan Hatay bağımsızlığın, özgürlüğün demokrasinin kıymetini çok iyi bilir. Bugün Türkiye güvenliği ile huzuru ile üretimi ile istihdamı ile büyüme potansiyeli ve diğer tüm imkanları ile Cumhuriyet tarihinin zirvesindedir.

ASLA BU HEDEFTEN VAZGEÇMEYİZ

Milletimizle birlikte inançla, azimle, cesaretle verdiğimiz mücadele ile hepsini aştık. Son dönemde bütün dünya ile birlikte maruz kaldığımız Covid-19 krizi ve getirdiği sıkıntılar bizi bu hedeften uzaklaştıramadı. Rusya-Ukrayna savaşı ile küresel gerilim bizi bu hedeften uzaklaştıramadı. Deprem gibi, sel gibi yangın gibi tabii afetler ise yükümüzü artırmakla birlikte bizi asla bu hedeften vazgeçiremez.

GEREKEN DERSİ VERMEYE HAZIR MIYIZ

14 Mayıs’a hazır mıyız? 14 Mayıs’ta inşallah şu terör örgütü ile kucak kucağa, terör örgütü ile el ele yürüyenlere gereken desteği vermeye hazır mıyız?  Yavrularımızı annelerin kucağından alıp Kandil’e kaçırmaya kalkanlara gereken dersi almaya hazır mıyız? Bize güvenmenizi bizim yanımızda yer almanızı istiyorum. Beraberce nice başarıları kazandık. İnşallah depremin yol açtığı yıkımların üstesinden geleceğiz.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 72
 • ts61 1 yıl önce Şikayet Et
  belediyeler kat yüksekliğini yüzde 20 artırmadan kentsel dönüşüm hızlanmaz.
  Cevapla
 • Kimin umrunda 1 yıl önce Şikayet Et
  Evi az hasarlı olanlara haksızlık yapılıyor ne kira yardımı nede borçları siliniyor bu haksızlığa son verin yirmi yıldır oy veriyoruz depremzedeler arası da ayrım yapıyorsunuz ekranda başka konuşuluyor işleyiş başka oluyor evine giremiyor az hasarlı olanda
  Cevapla
 • harun 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahım 14 mayıs seçimlerinde sen cumhur ittifakının galip gelmesini nasip eyle . Vatan yönetimine hainlerin gelmesine izin verme
  Cevapla
 • Siirt 56 1 yıl önce Şikayet Et
  Düşününki Dört bir yanınız Hainlerle Dolu, iğrenç yalan iftiraya uğrayan Bir Devlet Başkanı, Buna Rağmen Ayakta ve Dimdik Dıruyorsa Onun Adı Recep Tayyip ERDOĞAN ALLAH Var Gam Yok...
  Cevapla
 • Erdal 1 yıl önce Şikayet Et
  Sonuna kadar yanındayız inşallah trolle bakma
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle