Erdoğan, Togg siparişlerinde son rakamı açıkladı

Katıldığı ortak yayında yerli elektrikli otomobil Togg ile ilgili açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk 24 saat dolmadan 22 bin 150 sipariş verildiğini söyleyerek, şu ana kadar yaklaşık 80 bin talep geldiğini açıkladı.

GİRİŞ 23.03.2023 09:22 GÜNCELLEME 23.03.2023 10:13
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyonların ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ön siparişleri alınmaya başlanan yerli elektrikli otomobil Togg'la ilgili soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togg'un yollara çıkacak olmasının kendisini heyecanlandırdığını ifade etti.

TOGG'A TALEP 80 BİNİ BULDU

Togg'un 85 milyonun ortak gururu olduğunu dile getiren Erdoğan, "Şu ana kadar talep 80 bin" dedi. Erdoğan, Togg'un yoğun sipariş aldığını, 60 yıllık hayali gerçeğe dönüştürdüklerini söyledi. Togg'un 7 rengi bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, bu ay sonundan itibaren caddeleri zenginleştirecek Togg'un Türkiye Yüzyılı'nın gerçek nişanesi olacağını dile getirdi.

24 SAAT DOLMADAN 22 BİN 150 SİPARİŞ VERİLDİ

Büyük bir gurur yaşadıklarını aktaran Erdoğan, Togg için 16 Mart'ta ön siparişlerin alınmaya başladığını anımsatarak ilk 24 saat dolmadan 22 bin 150 sipariş verildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

Ne diyorlardı, 'Bu arabanın fabrikası nerede?' Fabrikayı açtık mı? Açtık. Sonra ne dediler, 'Üretemezsiniz.' 29 Ekim'de Togg'u banttan indirdik mi? İndirdik. Sonra ne dediler? 'Üretirsiniz ama satamazsınız.' Şimdi ne oldu? 75 binden fazla sipariş aldık. Bay Kemal, altılı koalisyon, bak nasıl satılıyormuş? 27 Mart'a kadar ben inanıyorum ki sipariş sayısı 100 bini geçer. Bunlar piyasaya yeni giren bir araç için muazzam sayılar.

"ASIL 'BABAYİĞİTLER' MİLLETİMİZ"

Bunların milletin Togg'a olan güvenini, teveccühünü gösterdiğini söyleyen Erdoğan, "Milletimiz bu projenin, bu heyecanın ortağı, asıl sahibi. Hani biz hep diyoruz ya 'babayiğitler', asıl babayiğitler işte milletimiz, bu teveccühü ile gösteriyor." dedi.

"2030'A KADAR 1 MİLYON TOGG"

Türkiye'de 2012'den beri satılan elektrikli otomobil sayısının 14 bin 780 olduğunu bildiren Erdoğan, 10 yılda satılan elektrikli otomobil sayısının beş katı kadar siparişi 6 günde alan Togg'un oluşturduğu havanın, Türkiye'nin elektrikli araçlara geçişte en hızlı mesafe kat eden ülkelerden birisi olacağını gösterdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz otomobil diyoruz ama üreticileri ne diyor, 'akıllı cihaz' diyor. Togg akıllı cihazımızın üretim hedefi bu yıl 20 bin ama inşallah 2030'a kadar 1 milyon Togg üretmiş olacağız. Hayırlı olsun." diye konuştu.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Yag kuyruğundan araç kuyruğuna.....devam reisss
  Cevapla
 • ak genç 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir otomobil yapıldı ama sadece zenginler alabiliyor,alt gelir gurubu gururla ama incinerek bakıyor,adalet sağlanmalıdır,alt gelir gurubunun alabileceği araçlardan ötv kaldırılmalıdır ki 2. el oto ucuzlasın bu insanlarımızda hayatatan zevk alabilsin.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun yoka devam
  Cevapla
 • cevdet 1 yıl önce Şikayet Et
  Hemen kapasite artırılmalı 3 vardiya çalışılarak talep edilen her araba sıraya konularak verilmeli ilk parti kura ile belirlenmeli
  Cevapla