Türkiye'nin artan ticaretinden rahatsızlık sürüyor

Karayolu taşımacılığındaki T1 belgesi düzenlenmesinin kapatılmasıyla birlikte, dolar ve Euro gibi yabancı para cinsinden yapılan ödemelerde de döviz transferi gerçekleştirilememesi sorunu ortaya çıktı.

GİRİŞ 23.03.2023 08:49 GÜNCELLEME 23.03.2023 09:42
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırımları arttıkça, Türkiye'nin Rusya'ya olan ihracatı da baskı altında kalmaya devam ediyor. Polonya'nın Belarus sınırını kapamasının ardından, mart ayının başından bu yana Türkiye'den Rusya'ya ürünlerin transit taşıması aksıyor.

YENİ KANALLAR BULUNDU

Transit taşımalarda gerekli olan T1 belgesi için Rusya seçilemiyor ve bu durum ihracatı zorlaştırıyor. Ancak sektör kaynaklarına göre, "alternatif kanallar" üzerinden transit ihracatın sürdüğü bilgileri geliyor.

3 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Ayrıca, Rusya'ya yönelik ticarette döviz cinsinin 'Euro' olarak kullanıldığı bazı işlemlerde, döviz bedelinin alıcının bankasına geri döndüğü ifade ediliyor. Türkiye ve Rusya arasındaki ticaretin büyük bir bölümü transit ihracattan kaynaklanıyor ve sektör kaynaklarına göre, Türkiye'nin Rusya'ya yıllık transit ihracatı yaklaşık 3 milyar dolar seviyesinde. Ancak yaptırımların sıkılaşması ve ambargo uygulamaları nedeniyle bu ticaretin risk altında olduğu düşünülüyor.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 25
 • Türkoğlutürk. 2 ay önce Şikayet Et
  Düşmanlar çatlasın, patlasın. Biz yolumuza devam edeceğiz.
  Cevapla
 • Tuzla 2 ay önce Şikayet Et
  Sochi hopa Erzurum maras Mersin arasinda hizli demiryolu hatti dogalgaz ve petrol boru hatlari yapilarak koridor olusturalim alacagimiz komisyon tum enerji ithalatimizi sifirlar
  Cevapla
 • Dervaz 2 ay önce Şikayet Et
  Karadenizde gemi ile direk satın iha koruması da
  Cevapla
 • Hoşt 2 ay önce Şikayet Et
  Abd işlenmiş uranyumu niye hala rusya dan alıyor
  Cevapla
 • ters 2 ay önce Şikayet Et
  Yaptığımız al-sattan ibaret ve çok büyük zarardayız, cari açık günden güne artıyor, bir yandan deniyor ki enerji maliyetleri yüksek ondan cari açık ama enerji ithalatını çıkardığınız zaman yine 3-4 milyar dolar açık var, üretim falan yok, içerdeki mallar bedavaya gidiyor!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle