Yumurta üreticilerinden 'yüksek fiyat' açıklaması

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, “Yükselen fiyatlardan devlet ve vatandaş kadar biz de şikayetçiyiz. Bizler de herkes gibi çabamızın karşılığında makul bir kar elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yumurta üreticilerinden 'yüksek fiyat' açıklaması
Yumurta üreticilerinden 'yüksek fiyat' açıklaması
GİRİŞ 22.03.2023 13:12 GÜNCELLEME 22.03.2023 13:12
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İstanbul Ticaret Borsası'nın (İSTİB) düzenlediği "Borsa Meydanı'nda Sektörler Konuşuyor" toplantılarında bu ay yumurta sektörünün sorunları ele alındı.

İSTİB'den yapılan açıklamaya göre, webinar ortamında gerçekleştirilen, "Yumurta Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri" başlıklı toplantıya, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik, Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi Başkanı Nevzat Tezcan, İstanbul Yumurta Üreticileri Toptancıları ve İş Adamları Derneği (İSTYUMDER) Başkanı ve İSTİB Meclis Üyesi Necati Yıldırım konuşmacı olarak katıldı.

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen İstanbul Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Bülent Kasap, Türkiye'de yumurta sektörünün her geçen gün gelişen teknolojiyle büyük bir değişim gösterdiğini belirterek, "Bireysel tüketicilerin ve sanayinin ihtiyacı olan yumurta, modern ve dev tesislerde üretilmektedir. Bugün Türkiye'de kabuklu yumurta dışında pastörize likit yumurta ve ileri işlenmiş yumurta ürünleri de üretilmeye başlanmıştır. Elbette bu söylediklerim yumurta sektörünün hiçbir sorunu olmadığını göstermiyor. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de sürekli artan enerji maliyetleri, yemden üretime, lojistikten market raflarına kadar her aşamada yeni sorunlar bulunuyor." ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik de sektöre yönelik desteklerin güçlü bir şekilde sürdüğünü aktararak, "Yatırım destekleri, KDV indirimi, elektrik, yem desteklerimiz ve ihracat konusundaki politikalar sektörü sürekli büyütüyor. Şu sıralarda gerçekleşen fiyat artışının yakında dengeye oturacağına inanıyorum. 77,5 milyon yumurta tavuğu varlığımız ve günlük 52,3 milyon yumurta üretimimiz var. Sektör sürekli gelişiyor ve gelişecek. Son kuş gribinin etkisi de sınırlı oldu." değerlendirmesinde bulundu.

"YÜKSELEN FİYATLARDAN DEVLET VE VATANDAŞ KADAR BİZ DE ŞİKAYETÇİYİZ"

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği Başkanı İbrahim Afyon ise şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yükselen fiyatlardan devlet ve vatandaş kadar biz de şikayetçiyiz. Bizler de herkes gibi çabamızın karşılığında makul bir kar elde etmeyi hedefliyoruz. Yumurta fiyatıyla ilgili dengesizliklerin çözümü kontrollü üretimdir. Bizim üretimimiz iç piyasaya da, ihracata da yeter. Ancak fiyat düşüşlerini görmeden sürekli artışların haberleştirilmesi yumurta fiyatlarının aşırı yükseldiği algısı oluşturuyor ve sektöre zarar veriyor. Bir yılda 10-15 kere zam haberi yapılıyor ama yıl sonunda yumurta fiyatı hemen hemen aynı oluyor. Çünkü fiyat düşüşlerinin haber değeri yok."

Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi Başkanı Nevzat Tezcan, fiyatlardaki son artış öncesinde 1,5 yıl boyunca üreticinin kar edemediğini belirterek, "Bu zor bir dönemdi. Sonuçta uzun süreli karsızlık hayvan varlığını etkiledi ve yumurta fiyatları yükselmeye başladı. Yakın zamanda dengeye oturacaktır. Kuş gribi dolayısıyla büyük bir hayvan kaybı olmadı. Bu gelişmenin fiyatlara etkisi ise sınırlıdır." ifadelerini kullandı.

İstanbul Yumurta Üreticileri Toptancıları ve İş Adamları Derneği Başkanı ve İSTİB Meclis Üyesi Necati Yıldırım da gezen tavuk yumurtası ve organik yumurta konusuna işaret ederek, "Türkiye’nin her köşesinde, marketlerin raflarında binlerce organik yumurta satılıyor. Ancak bu miktarda bir üretim olmadığını biz biliyoruz. Bu konuda tüketiciye de görev düşüyor. Vatandaş uyanık olmalı, sertifika kontrolü yapmalı. Organik ve gezen tavuk üretiminin katbekat fazlası piyasada." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • Diriliş 1 yıl önce Şikayet Et
  Uzun zamandır döviz, mısır, yem katkı maddeleri, aynı fiyat ama yumurta çok pahalı çıkıyor üreticiden. İncelenmeli acilen.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  30 lu bir koli yumurta maliyeti 36 lira civarında olduğu,Üreticiden 55 lira civarında satıldığı söyleniyor. Böyle ise çok fazla bir kazanç var demektir.
  Cevapla
 • tepki 1 yıl önce Şikayet Et
  devlet belli yerlere kumes sere kuracak hapis cezasi alanlar orda is verilecek ceza bitene kadr egitim verilecek calis denecek calismam diyene tam ceza verilecek net olacak
  Cevapla