Büyük kaçış sürüyor: Credit Suisse paniği Almanya'ya sıçradı

Acil olarak satılan Credit Suisse'in hisseleri yüzde 64 düşüşle 0,67 İsviçre frangına inerken, Alman bankaları Deutsche Bank ve Commerzbank hisselerinin de yüksek kayıp yaşaması dikkati çekti

GİRİŞ 20.03.2023 16:43 GÜNCELLEME 20.03.2023 16:45
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

UBS'in hisseleri ise dün rakibi Credit Suisse'i 3 milyar İsviçre frangına (3,23 milyar dolar)satın almasının ardından bugün açılışta yüzde 13’ya yakın düştü.

Alman bankaları Deutsche Bank ve Commerzbank hisselerinin de yüksek kayıp yaşaması dikkati çekti

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, hisseleri gün başlangıcında yüzde 8,5, Commerzbank yüzde 6,5 değer kaybetti.

Analistler, banka hisselerindeki düşüşü öncelikle, UBS ile Credit Suisse arasındaki anlaşmada nominal değeri 16 milyar franklık (17,3 milyar dolar) sermaye benzeri borçlanma aracı olan ek tier 1 (AT1) tahvilin silinmesine bağladı.

AT1 tahvilleri, 2008 küresel finansal krizden sonra bankaların çökmesine karşı şokları absorbe etmeye yardımcı olması için Avrupa’da piyasaya sürülmüştü.

Bu tahvillerle, bankaların kriz zamanlarında bu kadar hızlı çökmemesi için ek bir tampon oluşturması amaçlanıyordu.

Bankanın daha önce belirlenen sermaye yeterlilik oranının altına düşmesi sonucu tahvil yatırımcılarına kalıcı zararlar yansıtarak veya hisseye dönüştürülerek bankanın bilançosunu desteklemeyi ve faaliyetlerin sürdürülmesini hedefleniyor.

Credit Suisse'deki değer düşüklüğü, bugüne kadar bu türden tahvil üzerindeki en büyük değer düşüklüğü olması da dikkati çekiyor.

Genel olarak, Avrupa'da AT-1 tahvil piyasası yaklaşık 250 milyar avro olarak biliniyor.

Şimdiye kadar, AT-1 tahvilleri Avrupa'da yalnızca bir kez silindi. 2017‘de İspanyol Santander Bankası, iflasın eşiğine gelen rakibi Banco Popular'ı 1 avro karşılığında satın alınması sırasında silinmişti.

Analistler, UBS ve Credit Suisse'in birleşmesi krizin diğer bankalara sıçrayacağına dair endişeleri ortadan kaldırdığını belirtirken orta ve uzun vadede, kurtarma operasyonu bankalar için daha yüksek yeniden finansman maliyetlerine yol açacağına işaret ediyor.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 38
 • Muzaffer ateş 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyada güç dengeleri el değiştiriyor 2030 kadar dijital paraya dönüşüm söz konusu güvenli liman olarak sarı metal altın görünüyor.
  Cevapla
 • memo can 1 yıl önce Şikayet Et
  deutsche bank bilancosuda milyarlar varmis gibi hakikat kasada cok az para var. bu oyun tüm bankalarda var. merkel kurtardi bu bankayi fakat halkina bir kurus yardim yapmadi. bunun credit suisse ile alakasi yok. neticede hepsi batacak.olmayan parayi bor veriyorlar
  Cevapla
 • Erkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Coronavirus, Rusya Savasi, simdide Banka krizi, o yokardakiker (Fetöye yakin olanlar) para kazanmasi lazim ya. Hersey ayarlandi.
  Cevapla
 • Burak 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika almanyayi batirmak istiyor...vay commerzbank vay hesabim gettüüüüü
  Cevapla
 • Levent 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizde EGE BANK ,BANK ASYA ,IMARBANKAAI ,YASARBANK,TUTUNBANK VARDI hepsini parasına çiniler çaldılar 2004 te sonra şirketlere çöktüler evlilik adı altın yabancı şirketler aldı çoğu şirketimiz kiriz çıkardılar eski hükümetler biliyorlardı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle