Yaklaşan Ramazan öncesi kasaplardan çağrı

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, ramazanda yeterince kırmızı etin olacağını belirterek, "İnsanımız inşallah devletin de desteğiyle ramazanda ucuz et yer." dedi.

Yaklaşan Ramazan öncesi kasaplardan çağrı
Yaklaşan Ramazan öncesi kasaplardan çağrı
GİRİŞ 18.03.2023 11:31 GÜNCELLEME 18.03.2023 12:31
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, Tarım ve Orman Bakanlığının Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından hızlıca koordine olarak, o illerdeki hayvanları satın aldığını söyledi.

Yaralı hayvanların tedavisinin sağlandığını, bazılarının ise besiye alındığını belirten Yardımcı, Bakanlığın bölgedeki büyük ve küçükbaş hayvanlara sahip çıktığını vurguladı.

Deprem bölgelerindeki aşevlerinde çıkan yemeğe oda başkanlarının ve kasapların ellerinden geldiğince kırmızı et desteği sağladığını aktaran Yardımcı, kendilerinin de Antalya'da depremzedelerin konakladığı tesislere et desteği vermeye çalıştığını bildirdi.

Et ve Süt Kurumunun ramazan için piyasaya taze karkas et satışı yapmasına da değinen Yardımcı, federasyon olarak her zaman besiciyi, vatandaşı ve kasabı koruduklarını ifade etti.

Kırmızı etin belirli çevreler tarafından gündemde tutulduğunu ileri süren Yardımcı, Et ve Süt Kurumunun aldığı eti kasabın da satması için çalışma yaptıklarını vurguladı.

"SAKİN ZAMSIZ BİR RAMAZAN GEÇİRMEYİ UMUT EDİYORUZ"

Piyasada yeterli etin bulunduğuna değinen Yardımcı, şöyle konuştu:

"Ramazanda kırmızı ete zam olmasın istiyoruz. Et ve Süt Kurumunun piyasaya satacağı etin piyasaya denge olmasını sağlayacağız. Federasyon olarak çalışma yapıyoruz, sakin zamsız bir ramazan geçirmeyi umut ediyoruz. Ramazanda vatandaş kırmızı et sorunu yaşamayacak, yeterince etimiz de hayvanımız da var. İnsanımız inşallah devletin de desteğiyle ramazanda ucuz et yer."

Yardımcı, besiciye verilen desteklerin önemli olduğunu hatırlatarak, besicilikte özellikle aile işletmelerinin sektörün sürdürülebilirliği açısından önemli olduğuna dikkati çekti.

Girdi maliyetlerinin yükseldiğini dile getiren Yardımcı, "Her ramazanda 'kırmızı ete zam', 'kırmızı et yeterli' değil gibi spekülatif açıklamalar oluyor. Türkiye'de et sorunu yok. Spekülatörlüğe gerek yok, bizim hayvanımız kendimize yeter. Esnaf olarak önceki ramazanlarda ete zam yapmadık." dedi.

Lezzetli etin püf noktalarını anlatan Yardımcı, "Buzluktan çıkarıp çözdürdüğünüz eti, tekrar buzluğa atmayın bakteri üretir. Eti çok fazla pişirmeyin, kanlı da olmasın ama sulu olması vitaminler için önemli." dedi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 7
 • cmk 2 hafta önce Şikayet Et
  devlet ithal canlı hayvan getirsin biz kendimiz helalinden kesip ucuza yiyelim bu kdar kolay eger bunu dusunemiyorsaniz o koltukları isgal etmeyiniz
  Cevapla
 • Biri 2 hafta önce Şikayet Et
  Yardım güzel ve devam etmeli depremzedelere kurban bayramında kesmeyen yada iki tane kesen biri bir deprem zedeye bağışlamalı kampanya yapılmalı
  Cevapla
 • Cem kozan 2 hafta önce Şikayet Et
  Devlet kasaba et satmasın. Tarım kredi kooperatifleri ne işe yarıyor
  Cevapla
 • yavuz 2 hafta önce Şikayet Et
  ithal et gelecek denince fiyat sabitleyelim deniyor. Yağda da aynı şeyi yaptılar. Fiyatı 50 tl den 200 tl ye çıkarttılar ithalat serbest olunca sonra 150 ye sabitlendi.
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  gözünüz doysun Allah ıslah etsin islahiniz mümkün değilse
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle