3 ülkenin ortak geliştirdiği 6. nesil savaş uçağı ilk kez görücüye çıktı

Japonya, İngiltere ve İtalya'nın ortaklaşa geliştirdiği yeni nesil savaş uçağı modeli, Japonya'da düzenlenen DSEI fuarında tanıtıldı.

GİRİŞ 16.03.2023 16:21 GÜNCELLEME 16.03.2023 16:38
Bu Habere 76 Yorum Yapılmış

Kosuke Takahashi tarafından yapılan habere göre Japonya, İngiltere ve İtalya tarafından ortaklaşa geliştirilen yeni nesil savaş uçağı ilk kez Japonya’nın en büyük savunma fuarı olan ve 15-17 Mart tarihleri arasında düzenlenen DSEI Japan’da görücüye çıktı. Bahse konu yeni nesil savaş uçağı, beşinci nesil savaş uçaklarını temsil eden Amerikan hayalet savaş uçakları F22 ve F35’i geride bırakarak “altıncı nesil avcı uçağı” olarak konumlandırılmakta.

Global Combat Air Program (GCAP) adı verilen proje, Japon Mitsubishi Heavy Industries, İngiliz BAE Systems ve İtalyan Leonardo tarafından yürütülmekte. Japonya’dan IHI ve İngiliz uçak motoru üreticisi olan Rolls-Royce, motor sektörünün önemli şirketleri arasında yer almakta. Bu ekibe ise İtalyan uçak motoru üreticisi Avio da katılacak.

İNGİLTERE İTALYA VE JAPONYA’DAN ORTAK SAVAŞ UÇAĞI PROJESİ

İngiltere, İtalya ve Japonya arasında yapay zeka kullanan yeni bir savaş uçağı projesi için iş birliği yapılacağı açıklanmıştı. Ülkeler, Global Combat Air Program adını verdikleri yeni savaş uçağını 2035’te faaliyete geçirmek için yeni nesil uçakların (FX ve Eurofighter Typhoon’un halefi olan İngiltere’nin Tempest projesi) geliştirilmesine yönelik mevcut planlarını birleştirecekler.

Konuyla ilgili olarak 3 ülkenin liderleri tarafından kaleme alınan ortak bildiride, “Japonya, İtalya ve Birleşik Krallık’ın liderleri olarak, kurallara dayalı, özgür ve açık uluslararası düzeni desteklemeye kararlıyız. Demokrasimizi, ekonomimizi ve güvenliğimizi savunmak ve bölgesel istikrarı korumak her zamankinden daha önemli olduğundan, güvenilir bir caydırıcılık yeteneğiyle desteklenen güçlü savunma ve güvenlik ortaklıklarına ihtiyacımız var. Üç ulusumuz, ortak özgürlük, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü değerlerine dayanan uzun süredir devam eden yakın ilişkilere sahiptir. Bugün, derinleşen üçlü ortaklığımızda bir sonraki adımı atıyoruz.

2035 yılına kadar yeni nesil bir savaş uçağı geliştirmek için iddialı bir girişim olan Global Combat Air Program’ı (GCAP) duyuruyoruz. GCAP aracılığıyla, uzun süredir devam eden savunma ilişkilerimizi geliştireceğiz. GCAP, gelişmiş askeri kabiliyetimizi ve teknolojik avantajımızı hızlandıracak. Bu savunma iş birliğimizi, bilim ve teknoloji iş birliğimizi, entegre tedarik zincirlerimizi derinleştirecek ve savunma sanayii üssümüzü daha da güçlendirecektir. Bu program Japonya, İtalya ve Birleşik Krallık’ta iş ve geçim kaynaklarını destekleyen daha geniş ekonomik ve endüstriyel faydalar sağlayacak. Dijital tasarım ve gelişmiş üretim süreçlerine yönelik araştırma ve geliştirme yatırımlarını çekecektir. Yeni nesil yüksek vasıflı mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz için fırsatlar sağlayacaktır.

Eşit ortaklık ruhu içinde birlikte çalışarak, insanlarımıza ve teknolojilerimize yaptığımız bu yatırımın maliyetlerini ve faydalarını paylaşıyoruz. Daha da önemlisi bu program, her üç ülkenin de en son teknoloji muharebe havası yeteneklerini tasarlama, teslim etme ve yükseltme konusundaki egemenlik kabiliyetini gelecekte de destekleyecektir.” ifadelerine yer verilmişti.

KAYNAK: DEFENCETURK
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 76
 • Dracula 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamın amerika hayranı olmasıyla ne alakası var
  Cevapla
 • Misafır 1 yıl önce Şikayet Et
  Fransız Rafael Şuan piyasadaki en kullanışlı jet . Gerisi boş bunlar işe yaramaz çöp
  Cevapla
 • Adem 1 yıl önce Şikayet Et
  Az yakıyor heralde
  Cevapla
 • Fth 1 yıl önce Şikayet Et
  Nasil yol tutusu filan iyi mi km kac lira yakiyor
  Cevapla
 • Benhur 1 yıl önce Şikayet Et
  Kaç tane savaş görmüş rafiel'de en kullanılmış uçakmış.
  Cevapla
 • Hüdaverdi 1 yıl önce Şikayet Et
  İnancım şu Türkiye bu hızla giderse elli yıl sonra ABD diye bir süpergüç olmayacak.Dünyada iki lider devlet olacak Türkiye ve Çin. Bizler görmeyebiliriz.Daha neler yapacağız neler yeterki inanın ve isteyin .
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah
  Cevapla
 • n gulec 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet çok haklısın Bensu Hüdaverdi Bey size tamamen katılıyorum İnşallah biz de o günleri görürüz
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Güzel işbirliği ; İngiltere , İtalya ve Japonya , Bizim TFX projesinde ; Güney Kore , Malezya , Katar , BAE , gibi hem fon yaratabilen hem de metalürji ve nanoteknoloji kompozitler , elektronik ve çip üretimi , havacılık ve uzay teknolojisinde kendini ispatlamış ortaklar bulmalıyız .
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  uçak teknolojisinde kimse amerikanın önüne geçemez, malesef.
  Cevapla
 • Tahir deniz 1 yıl önce Şikayet Et
  Su an itibaren abd. nin ucak uretimi icin gereken herturlu imkanlar vardir alt yapisi ust yapisi ile modern vede en ust seviyelerde elektrinik imal*eme beceri yazilima dahil Yetiskin eniyi insani kadrolar Ulkenin arzusu da oyle.. uretimde sikinti cekmeyen ortaklik anlasmalari da katarsak simdilik dunya lideridir..
  Cevapla
 • Can sever 1 yıl önce Şikayet Et
  Neden onlar uzaydanmı geldiler çalmayla cırpmayla geldiler f16cözen cocukları neden öldürüldü bu vatanın içindeki hainler bitmedikce tabiki amerikanı önüne gecilemez
  Cevapla
 • Ankarali 1 yıl önce Şikayet Et
  O ne alâka sen niye amerikan hayranısin hayırdır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle