Baharat fiyatlarına zam bekliyorlar

Depremden dolayı Kahramanmaraş’taki fabrikalarda büyük tahribat yaşandığını belirten Eskişehirli esnaf, baharat fiyatlarında zam beklentisi içinde olduklarını anlattılar.

Baharat fiyatlarına zam bekliyorlar
Baharat fiyatlarına zam bekliyorlar
GİRİŞ 27.02.2023 10:50 GÜNCELLEME 27.02.2023 10:50
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde binlerce enkaza yol açan 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin ardından çoğu yapı gibi baharat fabrikalarının da büyük tahribata uğradığı belirtildi.

Baharat üretiminin önemli bir miktarının yapıldığı Kahramanmaraş’ta bazı yıkılan baharat fabrikalarıyla birlikte depolanan ürünlerin de enkaz altında kaldığı iddia edildi. Eskişehirli bir aktar yıkıma bağlı olarak pul biber, toz biber, sumak ve kekik gibi ürünlerin fiyatında yükseliş beklentisi olduğunu dile getirdi. Çözüm olarak yurt dışından ürün getirilmesi gerektiğini düşünen aktar, yeni ürünler gelene kadar baharat piyasasında yüzde 80 oranına kadar zam yaşanabileceğini belirtti.

ÜRÜN OLMADIĞI İÇİN ARTIŞ OLABİLİR

Eskişehir’de aktarlık yapan Koray Özkılıç, Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkımın baharat piyasasını nasıl etkileyeceğiyle ilgili detayları aktardı.

Yazın üretilen ürünlerin depolandığını ancak bunların depremle birlikte enkaz altında kaldığını ifade eden Özkılıç, “Depremden 1 hafta geçti, bu yüzden hemen bir anda piyasa etkilendi dersek yalan olur. Bütün pul biber, toz biber, sumak ve kekik yapan fabrikalar Kahramanmaraş’taydı. Maalesef hepsi yıkıldı, orada taş taş üstünde kalmadı. Allah geride kalanlara sabır versin.

Adamlar yazın ürettikleri malzemeyi depolamışlardı ve bunları bir sonraki sezona kadar, yeni ürün çıkana kadar satacaklardı. Şimdi bütün ürünler enkaz altında kalınca otomatik olarak bu piyasaya zam olarak yansıyacak çünkü ürün kalmadı.

Devletimiz büyük, yurt dışından aynı veya benzer ürünleri getirerek tolere etmeye çalışacaklardır. Ürün olmadığı için yurt dışı piyasasından mal gelene kadar yüzde 50 veya yüzde 80 oranında bir artış olacak gibi gözüküyor. Mesela ben şu an stoğumu yaptığım için eski fiyattan devam ediyorum, ama ürünü yerine koyamayacağıma da adım gibi eminim” dedi.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 8
 • eğitimci 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adamın da dükkanını ekşi sözlğk gibi kapatın. Manipülasyon yapıyor. Çanak tutup haner yapablarında kapatın.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu Fırsat Bu Fırsat...A..??
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  şuna bak yaaa zam bekliyorlarmış neyin zammı acaba zaten kafalarına göre zam yapıyor herkes daha zam beklşyorlar sanki Türkiye'nin bütün ihtiyacını Maraş karşılıyordu insanlar ne derdinde bunlar zam derdinde yazık yazık bizller depremzedeler için bile olsa bu zamdan şuan uzak durmalıyız tek bu ürünlerde değil birçok üründe
  Cevapla
 • devletim 1 yıl önce Şikayet Et
  zıkımın kökünü artırın. göbek şişirmeye iyi gelir. biz hatayda canla uğraşıyoruz, siz hâla zam derdindesiniz...
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  ulan biraz ders alin boyle herseye zam doymadiniz paraya Ama deprem ne ogretti Mülk Allahindir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle