Zincir marketlerde afet bilançosu netleşiyor! Yüzlerce mağaza kapanacak

Deprem bölgesindeki mağazalarında hasar tespit çalışmalarına devam eden zincir marketlerden Şok 250, Bizim Toptan 4, Carrefoursa iki, Migros 66 adet mağazasının depremden etkilendiğini duyurdu.

Zincir marketlerde afet bilançosu netleşiyor! Yüzlerce mağaza kapanacak
Zincir marketlerde afet bilançosu netleşiyor! Yüzlerce mağaza kapanacak
GİRİŞ 16.02.2023 10:59 GÜNCELLEME 16.02.2023 13:11
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Ulusal zincir marketler, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10 ildeki mağazalarına yönelik hasar tespit çalışmalarına başladı. Şuana kadar hasat tespit çalışmalarına ilişkin açıklama yapan zincir maketlerden Şok 250, Bizim Toptan 4, Carrefoursa iki, Migros 66 adet mağazasının depremden etkilendiğini duyurdu.

MİGROS’UN 66 MAĞAZAMIZ KULLANILAMAZ DURUMDA

Migros, depremden etkilenen 10 ilde sahip oldukları 228 mağazadan 66'sının kullanılamaz durumda olduğunun değerlendirildiğini açıkladı. Migros Ticaret A.Ş, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklamada bulundu. Şirketin açıklamasında 31 Ocak 2023 itibarıyla ülke genelinde 2 bin 927 mağazalarının bulunduğu ve depremden etkilenen 10 ilin tamamında kiralık ve sigortalı toplam 228 mağazaya sahip olunduğu bildirildi. Bu mağazalardan 66’sının kullanılamaz durumda olduklarının değerlendirildiği belirtildi.

ŞOK MARKET, 250 MAĞAZASINI KALICI OLARAK KAPATIYOR

Şok Marketler, deprem bölgesinde önemli derecede etkilenen ve kalıcı olarak kapalı kalacağı öngörülen mağaza sayısının yaklaşık 250 olduğunu duyurdu.

Şok Marketler Ticaret A.Ş'den KAP’a yapılan açıklamada, “Bölgede bulunan mağazalarımızdan depremden önemli derecede etkilenen ve kalıcı olarak kapalı kalacağı öngörülen mağaza sayısı yaklaşık 250 olup, mağazalarımızda hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Depolarımız ve mağazalarımızın tümü kiralık ve sigorta kapsamındadır.” denildi.

1 ADET BİZİM TOPTAN VE 23 SEÇ MARKET KULLANILAMAZ DURUMDA

Deprem bölgesinde hizmet veren diğer zincirler marketlerden Bizim Toptan’ın 1 adet ve franchise sistemiyle hizmet veren Seç’in 23 mağazası kullanılamaz durumdu.

Konuya ilişkin Bizim Toptan’dan KAP’a yapılan açıklamada, “Tamamen kiralık ve sigortalı olan mağazalarımızdan 1 adedi kullanılamaz hale gelmiş, 3 adedi ise önemli derecede etkilenmiştir. Bölgede yer alan yine kiralık ve sigortalı olan bir depomuzun kısmi raf hasarından dolayı faaliyetleri durdurularak bu depodan gerçekleşen faaliyetler diğer üç depomuza kaydırılmıştır. 4 mağazamızın da mümkün olan en kısa sürede yeniden hizmet verebilmesi için gerekli çalışmalar ivedilikle başlatılmıştır. Deprem bölgesinde, yapısal olarak çalışması güvenli olduğu tespit edilen diğer 32 mağazamız ise bölge halkımıza hizmet etmeye devam etmektedir.” denildi.

Bizim Toptan’ın franchise sistemiyle hizmet veren platformu SEÇ marketçilikin bölgede bulunan 401 bayisinden 273’ü faal ve müşterilerine hizmet vermeye devam ederken 23 bayisi ise yıkılmış durumda. Kalan 105 bayinin tadilat, tamirat, relokasyon yönünden değerlendirmeleri devam ediyor.

CARREFOURSA’NIN İKİ MAĞAZASININ BULUNDUĞU BİNALARDA HASAR VAR

Carrefoursa, KAP’a yaptığı açıklama ile deprem bölgesindeki iki mağazasının bulunduğu binalarda hasar olduğunu duyurdu.

CarrefourSA’dan yapılan açıklama şöyle: “Şirketimizin afet bölgesinde 12'si bayi olmak üzere toplam 32 mağazası bulunmaktadır. İki mağazamızın bulunduğu binalarda hasar söz konusu olup bu mağazaların faaliyetlerine yeniden başlamaları teknik incelemeler neticesinde kesinleşecektir. Söz konusu mağazaların toplam ciro içerisindeki payı son derece sınırlıdır. Bunun dışında Şirketimizin faaliyetlerini etkileyecek başka bir durum bulunmamaktadır.”

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 19
 • DURSUN 1 yıl önce Şikayet Et
  Keşke hepsi kapansa bakkallar bize yeter
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  üzülmedim beter olsunlar, pandemiden beri ne yaptılar,millete neler çektirdiler. 3 lü çeteye gitmiyorum sizlerde gitmeyin. özellikle de bim den,sağlığınızı düşünüyorsanız
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  İktidar parekende yasasını çıkarmadığı müddetçe esnafı korumaya dönük önlemler almadığı müddetçe bedelini çok ağır öder .
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Şikayet edenler,şikayet ettikleri marketlerden alışveriş yapmasın. Beyin mi yok,hem ağlayıp hem gidiyorsunuz.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Hala yağmalamaya devam ediyorlar günlük fiyat güncelleme si adı altında fiyat yükseltiyor lar doymadılar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle