Bakan Kurum duyurdu: TOKİ deprem bölgesi için harekete geçti

Bölgede çadır ve konteyner kurulumlarının sürdüğünü belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Bir taraftan da TOKİ Başkanlığımızla birlikte kalıcı konutlarla ilgili çalışmaları yürütüyoruz." açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 08.02.2023 18:12 GÜNCELLEME 08.02.2023 18:56
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 yıl içinde 10 ilde depremzedelerin konutlarının yapılacağını duyurdu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da  "TOKİ Başkanlığımızla birlikte kalıcı konutlarla ilgili çalışmaları yürütüyoruz. Buna ilişkin yer tespitleri, bizim Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi kapsamında yapmış olduğumuz çalışmalar çerçevesinde belirlediğimiz alanlara ilave etmek suretiyle, alanların, projelerin çalışmasını hızlı bir şekilde vatandaşımızın kalıcı konutlara erişmesini sağlayacak adımlarımızı daha önceki depremlerde, afetlerde olduğu gibi burada da hızlı bir şekilde yürütmek üzere ekiplerimiz sahada çalışmaktadır." açıklamasında bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremlerde önceliklerinin arama kurtarma faaliyetleri olduğunu belirterek, "55. saatteyiz. 112. saatte İzmir'de biz yavrumuzu enkaz altından canını kurtardık. Dolayısıyla bu saatler bizim için çok çok önemli." dedi.

Bugün afet bölgesinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin, "Hedefimiz 1 yıl içinde diğer felaket yaşadığımız illerde nasıl toplu konut operasyonları yaptıysak 10 ilde de bunları gerçekleştirmek." ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, şöyle konuştu:

"Birinci önceliğimiz arama kurtarma faaliyetleri. 55. saatteyiz. 112. saatte İzmir'de biz yavrumuzu enkaz altından canlı kurtardık. Dolayısıyla bu saatler bizim için çok çok önemli. İkinci önemli husus da hasar tespit ve vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını, gıda ihtiyaçlarını giderme süreci. Bu süreçleri de takip ediyoruz ve bu kapsamda Gaziantep özelinde 900 binamızın ağır hasarlı ve yıkık olduğunun tespitini yaptık. Şu an itibarıyla enkazlarımızda vefat eden vatandaşımızın sayısı 551'e ulaştı. Bu enkazlarda yaralı olarak 5 bin 942 vatandaşımızı kurtarmak suretiyle hastanelerimizde, sahra çadırlarımızda, hem İslahiye'deki hem Nurdağ'daki hastanelerimizde tedavi altına aldık."


"GAZİANTEP'TEN BAHÇE'YE KADAR OTOBANIMIZ AÇIKTIR"

Bakan Kurum, depremin yeryüzüne yakınlığı sebebiyle yollar ve köprülerde de hasarlar meydana geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Biz de bu hasarların tespitiyle birlikte ulaşımı ve arama kurtarma faaliyetlerinin hızlı yürütülebilmesi amacıyla yolların açım sürecini titizlikle yürüttük. Karayollarımız, büyükşehir belediyemiz, belediye ekiplerimizle birlikte bu süreci yürüttük. İlk önce D-400 karayolundaki kaya düşmesi sebebiyle o yolun açımı ardından da Gaziantep Bahçe istikametine giden Osmaniye istikametine giden otobanımızda Bahçe'ye kadar olan kısmı dün gece itibarıyla açtık. Şu an Gaziantep'ten Bahçe'ye kadar otobanımız açıktır. Dolayısıyla Osmaniye, Maraş istikametine gidecek vatandaşlarımızın da bu güzergahı kullanmalarını önemle rica ediyoruz. Bu durumda gerçekten arama kurtarma faaliyetleri yapan ekiplerimize, ambulans ekiplerimize de öncelik verilmesini burada ifade etmek istiyorum."

BU AKŞAM ELEKTRİK VERİLECEK

Altyapı hasarlarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini aktaran Kurum, "Bugün Gaziantep merkez, İslahiye ve Nurdağı'nda şebekeye su verilmeye başlandı. Elektrikle ilgili Gaziantep merkezine ilk günden itibaren kısmi olarak elektrik veriyoruz, il genelinde vermeye başladık. Nurdağı ve İslahiye'de de jeneratörlerle takviyelerimizi yapıyoruz. Bu akşam itibarıyla oralarda da elektrik verilmeye başlanacaktır." dedi.

Bakan Kurum, baz istasyonlarının hasar görmesinden dolayı mobil baz istasyonlarının hizmete alındığını, bunların tadilatlarının tamamlanmasıyla iletişim sorununu çözdüklerini belirterek, Nurdağı ve İslahiye'de sağlık hizmetleri için sahra çadırları kurduklarını söyledi.

TOKİ KALICI KONUTLAR İÇİN ÇALIŞMARI YÜRÜTÜYOR

Kurum, barınma için şu ana kadar 3 bin 500 çadırın kurulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"15 bin çadırımıza ilişkin de süreci sahada takip etmek suretiyle gerek enkaz alanlarında gerekse belirlediğimiz toplu çadır kent alanlarında kuruyoruz. Bir taraftan da konteyner kurulum sürecini başlattık. Gaziantep özelinde 3 bin konteynerimizi hem İslahiye'de hem Nurdağı'nda hem de merkezde olmak suretiyle altyapısını hazırlıyoruz ve burada etap etap 3 bin konteyner kurulum sürecine de başladık. Bir taraftan da TOKİ Başkanlığımızla birlikte kalıcı konutlarla ilgili çalışmaları yürütüyoruz. Buna ilişkin yer tespitleri, bizim Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi kapsamında yapmış olduğumuz çalışmalar çerçevesinde belirlediğimiz alanlara ilave etmek suretiyle, alanların, projelerin çalışmasını hızlı bir şekilde vatandaşımızın kalıcı konutlara erişmesini sağlayacak adımlarımızı daha önceki depremlerde, afetlerde olduğu gibi burada da hızlı bir şekilde yürütmek üzere ekiplerimiz sahada çalışmaktadır."

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 55
 • ago 1 ay önce Şikayet Et
  Kendimize gelelim ahlaki çöküntü içerisinde olan bu gençlerimizi kurtaralım Allah yardımcımız olsun Rabbim devletimize zeval vermesin. Yolumuz doğruluk üzerine olsun cümlemize doğru yolu göstersin rabbim bi düşünelim ders çıkartalım rabbimize sığınalım ondan başka liman yok.
  Cevapla
 • 53 rize 1 ay önce Şikayet Et
  kesinlikle kentsel dönüşüm gönüllü değil zorunlu olmalı ülkemiz deprem ülkesi geleceğimizi kurtarmak, bu acıların tekrar yaşamamak için bu şart
  Cevapla
 • hoca 1 ay önce Şikayet Et
  Tokinin yaptığı evler yıkılmıyor diğerleri yıkılıyorsa o zaman başkalarının ev yapması yasaklansın sadece toki ev yapsın. Katil müteahhitleri durduramıyorsak yok etmek lazım
  Cevapla
 • Ek9 1 ay önce Şikayet Et
  Toplu konut yapılacak yerlere dükkanlar avm Ler yapıp kiraya ilk etapta uygun iş yapmaya başladıktan sonra piyasa şartlarında kirayı artırıp yapılan masrafları geri alınır bir taşla iki vuruş olur . Merkezî yer olur. Ben öyle yapardım.
  Cevapla
 • IQ -100 1 ay önce Şikayet Et
  Millet can derdinde sen boş boş işler yapıyorsun
  Cevapla
 • net 1 ay önce Şikayet Et
  3. katlı binaya bile izin verilmemeli artık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle