EPDK'dan deprem bölgesi için kritik petrol ve enerji kararı

EPDK, deprem bölgelerinde enerji arzında ve akaryakıt temininde zorluk yaşanmaması için harekete geçti.

EPDK'dan deprem bölgesi için kritik petrol ve enerji kararı
EPDK'dan deprem bölgesi için kritik petrol ve enerji kararı
GİRİŞ 06.02.2023 19:15 GÜNCELLEME 06.02.2023 19:16

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen depreme ilişkin, akaryakıt dağıtıcı ve bayi dernekleriyle görüşüldüğünü, deprem bölgesinde akaryakıt ikmal sorunu yaşanmaması için tedbirlerin alındığını bildirdi.

EPDK'den yapılan açıklamada, bölgede vatandaşlar ve kamu görevlilerinin akaryakıt temininde zorluk yaşamaması için gerekli önlemlerin hızla alındığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Depremden zarar gören ya da etkilenen bütün akaryakıt istasyonlarının otomasyon sistemlerine ilişkin mevzuattan kaynaklanan yükümlülükleri 30 gün süre ile ertelenmiştir. İlgili bütün akaryakıt dağıtıcı ve bayi dernekleri ile görüşülerek deprem bölgesinde herhangi bir akaryakıt ikmal sorunu yaşanmaması için bütün tedbirler alınmıştır ve süreç Kurumumuz tarafından titizlikle takip edilecektir. Ayrıca deprem bölgesinde elektrik kesintisi yaşanmaması, olası bir kesinti halinde sorunun hızla giderilebilmesi için ilgili bütün dağıtım ve tedarik şirketleriyle görüşülmektedir. Bölgedeki görevli tedarik şirketleri, üretim santralleri ve OSB'lere ait enerji şirketlerinin avans ödeme, dengesizlik ve teminat yükümlülükleri 30 gün süre ile ertelenmiştir. Kurum olarak depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz."

Son Dakika... Bakan Dönmez son durumu paylaştı: Elektrik ve doğal gaz hatlarında hasar varSon Dakika... Bakan Dönmez son durumu paylaştı: Elektrik ve doğal gaz hatlarında hasar var

EPDK'DAN YENİ AÇIKLAMA

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Depremin meydana geldiği ilk andan itibaren bölgeye yönelik akaryakıt ikmalinin hızlandırılması için gerekli adımları attık ve mevzuata yönelik kısıtları kaldırdık. Bayilere akaryakıt ikmali ve vatandaşlarımızın akaryakıt temini konusunda hiçbir kısıtlama hiçbir mevzuat engeli yoktur. İkmal süreçleri vakit kaybı olmaksızın sürdürülmekte, ihtiyaçlar ivedilikle karşılanmaktadır" açıklamasını yaptı.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner