TBB açıkladı: Deprem bölgesinde borçlar ertelenecek

Türkiye Bankalar Birliği, depremden etkilenen müşterilerin talepleri halinde, bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine karar verildiğini duyurdu.

TBB açıkladı: Deprem bölgesinde borçlar ertelenecek
TBB açıkladı: Deprem bölgesinde borçlar ertelenecek
GİRİŞ 06.02.2023 12:40 GÜNCELLEME 06.02.2023 12:40
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen depremden etkilenen banka müşterilerine yönelik tavsiye niteliğinde prensip kararları aldı.

TBB'den yapılan açıklamaya göre, Birlik Yönetim Kurulunca depremde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşüldü.

Görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Bu kapsamda tavsiye niteliğinde bazı prensip kararları alındı.

BORÇLAR 6 AY SONRAYA KADAR ÖTELENECEK

Buna göre, talep etmesi halinde, depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçları bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenecek.

Ayrıca, borçların ödenmesinde ve kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek kolaylıkların sağlanması hususlarında üyelere tavsiyede bulunulacak.

Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı, işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimleri Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılacak ve bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için Risk Merkezi üyeleri bilgilendirilecek.

Felaketten etkilendiklerini düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterileri, taleplerini bankalara iletecek.

KAYNAK: AA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 4
 • ZÜLKARNEYN 1 ay önce Şikayet Et
  6 ay neki. Erteleyin 2 yıl görelim sizi. 6 ayda hangi babayiğit kendini düzlüğe çıkarır. İşin oluruna bakın sahte vicdan gösterisi yapmayın.
  Cevapla
 • Arif 1 ay önce Şikayet Et
  Faizsiz ertelemedir umarım,en azından bunu yapin
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  O insanların canı burnunda borç mu düşünecek sanki evi gitmiş ailesi gitmiş enkazlara haciz memuru mu gönderecektin ötelemeyip ne yapacan iyilik yaptınız he çok sağol
  Cevapla
 • engin kaya 1 ay önce Şikayet Et
  o kadar kar ettiniz silin borçları ne olacak ki
  Cevapla