Milli denizaltı STM500 ve Alpagu İHA için sevindiren gelişme: 'Gün sayıyoruz'!

Milli denizaltı STM500 bu yıl görünür hale gelecek, sabit kanatlı vurucu İHA Alpagu da Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmek için gün sayıyor.

Milli denizaltı STM500 ve Alpagu İHA için sevindiren gelişme: 'Gün sayıyoruz'!
Milli denizaltı STM500 ve Alpagu İHA için sevindiren gelişme: 'Gün sayıyoruz'!
GİRİŞ 05.02.2023 14:18 GÜNCELLEME 05.02.2023 14:28

Türkiye’de faaliyet gösteren Savunma Sanayii şirketlerinden STM, milli denizaltı STM500 ve Alpagu İHA için yoğun olarak çalışmaya devam ediyor. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, her iki projenin de geldiği son noktayı açıkladı.

2023, Türkiye’de Savunma Sanayii yılı olacak. Birbirinden farklı projeler bu yıl içerisinde piyasaya çıkacak. Merakla beklenen milli denizaltı için de geri sayım başladı. STM bu önemli projede yoğun olarak çalışırken, sabit kanatlı vurucu İHA Alpagu da geliştirilen bir başka proje.

Her iki proje için değerlendirmelerde bulunan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, gelinen son noktayı açıklarken milli denizaltı STM500 için de sevindiren haberi verdi.

DÜNYADA DENİZALTINI ÜRETEN AZ SAYIDA ÜLKEYİZ

Dünyada kendi denizaltısını tasarlayıp üretebilen 5-6 ülke olduğuna işaret eden Güleryüz, STM500 ile Türkiye'nin bu ülkeler arasına girmesini ümit ettiklerini belirtti. Güleryüz, konuşmasına şöyle devam etti:

"Tasarımı büyük ölçüde bitti. Detay tasarımı imalat aşamasında bile devam edecek. Bir taraftan mukavim tekne denilen denizaltının dış kısmının test üretimine başladık. Burada amacımız bir taraftan şu; Türkiye'de özel sektör tarafından mukavim tekne üretiminin yapılabileceğini göstermek. Özel bir yerde bu faaliyetleri yürütüyoruz. 2023 yılında STM500'ün test üretimini devam ettireceğiz. Farklı müşterilerden, özellikle yurt dışından STM500'e çok yoğun ilgi var. Onlarla beraber bir proje modeli oluşturma gibi hususlar da konuşuluyor ama biz STM olarak beklemeden kendi öz kaynaklarımızla da olsa yapabileceğimiz kadar STM500'ü ete kemiğe büründürme ve mümkün olan en kısa sürede yüzdürme motivasyonundayız. 2023, özellikle STM500 özellikle son derece yoğun geçecek."

BU YIL GÖRÜNÜR OLACAK

Güleryüz, bu yıl yürütülecek çalışmalarla STM500'ün daha görünür hale geleceğini kaydetti. Diğer yandan Alpagu İHA için de önemli gelişmeler paylaşıldı.

SABİT KANATLI ALPAGU İÇİN GERİ SAYIM

Alpagu projesine yönelik sorulara da cevap veren Güleryüz, sabit kanat vurucu İHA'nın tasarım ve üretiminin çok önce tamamlandığını ifade etti.

Güleryüz, "Özellikle stoklanması konusunda belli hassasiyetler vardı, o hususlar da çözüldü. Çok kısa süre içerisinde Alpagu, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine girecek. Baştan beri Alpagu'daki motivasyonumuz şuydu: Özellikle kara platformları, belki hava platformları ve deniz platformları da olacak şekilde Alpagu'nun diğer platformlara çok daha kolay entegre edilebileceğini düşünüyoruz. O anlamda farklı platformlara entegrasyon konusunda da yoğun çalışmalarımız var." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.