Bakanlık harekete geçti! Sıfır otomobil satıcılarına araştırma

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sıfır otomobillerdeki satışlarda kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışlarına ilişkin olarak 13 distribütör ve 256 bayiye ilişkin araştırma incelemesini sonuçlandırdı.

Bakanlık harekete geçti! Sıfır otomobil satıcılarına araştırma
Bakanlık harekete geçti! Sıfır otomobil satıcılarına araştırma
GİRİŞ 04.02.2023 12:25 GÜNCELLEME 04.02.2023 13:31
Bu Habere 157 Yorum Yapılmış

Sıfır Otomobil satışlarında vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanlığı, araştırma ve incelemesini tamamladı. Sıfır otomobil alımlarında kayıt dışılık, stokçuluk, haksız fiyat artışları gibi sebeplerle 13 distribütör ve 256 bayi inceleme altına alındı. Bu bayilerden araç alan 25 bin kişiden bilgi istendi.

Araştırmalar sonucunda mağduriyete yol açanlara yaptırım uygulanacak.

BAKANLIKTAN 39 İLDE 260 BİN ARAÇ SATIŞINA İNCELEME

Bakanlık'tan yapılan açıklama;

Bakanlığımıza otomotiv sektörüyle ilgili son dönemde Sıfır araçlarda stokçuluk yapıldığı, vergi mevzuatına aykırı hareket edildiği, elden tahsilat yapılarak vergi kayıp ve kaçağına yol açıldığına yönelik şikâyetler ulaşmıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışları ile mücadele etme noktasında son derece kararlı bir tutum içerisindeyiz. Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından otomotiv sektöründe kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışlarını önlemek amacıyla gerekli araştırma ve incelemeler başlatılmıştır.

Bakanlığımıza bağlı Vergi Müfettişleri tarafından kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışları ile mücadele etme noktasında İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere toplamda 39 ilde; 13 distribütör, 256 bayi ve 260 bin araç satışına yönelik çalışmalara başlanmıştır.

13 DİSTRİBÜTÖR, 256 BAYİ VE 25 BİN ALICIDAN BİLGİLER ALINIYOR

13 distribütör ve 256 bayinin Satış işlemlerine ilişkin bilgi ve belge talep süreçleri tamamlanmıştır. Yapılan bu çalışma kapsamında ayrıca bayilerden araç satın alan 25.000 alıcıya bilgi isteme yazıları gönderilerek, özellikle alıcıların bayilere elden para verip vermedikleri hususu araştırmaya konu edilmiştir.

39 ilde bulunan distribütörler, araç bayileri ve alıcılardan alınan bilgiler ışığında, otomotiv sektöründe arz ve talep dengesini bozanlar ve haksız fiyat artışına neden olanlar ile ilgili olarak Bakanlığımız tarafından gerekli bütün iş ve işlemler hızlı bir şekilde yerine getirilerek otomotiv sektöründeki dengesizlikler ortadan kaldırılacak ve vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açanlara gerekli yaptırımlar gecikmeksizin uygulanacaktır.

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 157
 • Gadir İnanır 1 ay önce Şikayet Et
  Bence REİS duymadı
  Cevapla
 • Ali Can 1 ay önce Şikayet Et
  Antalya da bir çok bayi farklı yerlerde araç stokluyor...Araç yok diye yalan söylüyorlar...
  Cevapla
 • otokolik 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyada olmayan bizde oluyor,malesef devlet otomotiv sektöründe karaborsaya çanak tutuyor.
  Cevapla
 • dogan 1 ay önce Şikayet Et
  bizim insanimiz kansiz bayiler araclari sahislar uzerinden 100 tl fazla olarak satiliyorlar
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Ikncı el italat acılırsa ıcerdekı fıyatlar düşer pıyasanın oturması için şart
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle