ABD'de işsizlik oranı yüzde 3,4'e geriledi

ABD'de tarım dışı istihdam ocakta 517 bin kişi artarken, işsizlik oranı yüzde 3,5'ten yüzde 3,4'e geriledi.

ABD'de işsizlik oranı yüzde 3,4'e geriledi
ABD'de işsizlik oranı yüzde 3,4'e geriledi
GİRİŞ 03.02.2023 16:39 GÜNCELLEME 03.02.2023 17:13
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

ABD'de tarım dışı istihdam ocakta beklentilerin aksine 517 bin kişi artarken, işsizlik oranı yüzde 3,4 ile 50 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi.

ABD Çalışma Bakanlığı, ocak ayına ilişkin istihdam raporunu açıkladı.

Buna göre, ülkede tarım harici sektörlerde istihdam ocakta 517 bin kişi arttı. Piyasa beklentilerinin aksine artış gösteren tarım dışı istihdam verisinin, bu dönemde 185 bin kişi artması öngörülüyordu.

Ocak ayında istihdam artışının en yüksek olduğu sektörler, dinlenme ve konaklama, profesyonel ve ticari hizmetler ile sağlık oldu.

Tarım dışı istihdam verilerine ilişkin geçen yılın kasım ve aralık ayı verilerinde de revizyona gidildi. Buna göre, Kasım 2022'de tarım dışı istihdamdaki artış 256 binden 290 bine çıkarılırken, Aralık 2022 verisindeki artış 223 binden 260 bine yükseltildi.

İŞSİZLİK ORANINDA BEKLENMEDİK GERİLEME

ABD'de işsizlik oranı ise ocakta 0,1 puan azalarak yüzde 3,4'e geriledi. Mayıs 1969'dan bu yana en düşük seviyesini kaydeden işsizlik oranının bu dönemde yüzde 3,6 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. İşsizlik oranı, geçen yıl aralıkta yüzde 3,5 olarak kaydedilmişti.

Ülkedeki işsiz sayısı ocakta 28 bin kişi azalarak 5 milyon 694 bin oldu.

İş gücüne katılım oranı ise bu dönemde 0,1 puan artışla yüzde 62,4'e çıktı.

Haftalık ortalama çalışma saati 34,7'ye yükselirken, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dikkatle izlediği ortalama saatlik kazanç yüzde 0,3 artarak 33,03 dolara tırmandı.

Analistler, tarım dışı istihdam verisindeki sürpriz artışın, Fed'in agresif faiz artırımları, ekonomik yavaşlama beklentileri ve özellikle teknoloji şirketlerinden gelen işten çıkarma haberlerine rağmen iş gücü piyasasının sıkı kalmaya devam ettiğini gösterdiğini belirtti.

İstihdam raporunun ardından dolar endeksi, yüzde 0,47 artışla 102,25 seviyesine yükseldi.

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 7
 • Ali Can 1 ay önce Şikayet Et
  17 milyon evsizin olduğu bir ülke Terörist Devlet Amerika....Yalana bak...
  Cevapla
 • tepki 1 ay önce Şikayet Et
  tabi her ulkeye terør sorun olan pkk gibi koyar ise sonra gaz verip savas yapin dersen sonra otuurup hepsine silah satar parasina el koy cok ulkenin parasini yer isgal eder ise is sorunu olmaz bu kayitli olan kayit da olmayani kimse vermez
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Terörü destekleyen ülkeler, çin, rusya, iran. Ama sen sadece ABD san. Söylediklerinle de alakası yok. FED faiz artırdı, tedbirlerini artırarak resesyona hazırlık yapıyor. İhracaatını ithalatını dengeliyor. Dışa bağımlılığını azaltıyor. Çin yamuk yaptı diye çip fabrikalarını bile geri ülkesine çekmeye başladı. Hamaset yapmak yerine kafasını kullanıyor sen anlamazsın.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Başta Ali Babacan Olmak Üzere Zillet İttifakı Sevinsin???
  Cevapla
 • Qwerty 1 ay önce Şikayet Et
  Bu haber batmanlarını rngellemeyecektir. Çok yakında. Takip de kalınız.
  Cevapla
 • Erkan 1 ay önce Şikayet Et
  Darısı başımıza, piyasayla inatlaşmak çok büyük zarar veriyor ülkeye malesef.
  Cevapla
 • Vatandaş! 1 ay önce Şikayet Et
  P(Y)iyasa devletle inatlaşıyor ! Kerndini mihenk taşı felan zannediyor ! şehitleri bunlar zengin olsun diye verdiğimizi zannediyor !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle