'EYT'de kademeli prim şartı' iddialarına AK Parti'den açıklama

Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başladı. 'EYT'de kademeli prim şartı' iddialarına AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu cevap verdi.

GİRİŞ 02.02.2023 14:01 GÜNCELLEME 02.02.2023 15:43
Bu Habere 368 Yorum Yapılmış

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, EYT düzenlemesini de içeren 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşmek üzere AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Toplantıya komisyon üyelerinin yanı sıra milletvekilleri, bakanlık bürokratları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve EYT derneklerinin temsilcileri katıldı.

Komisyonda CHP milletvekilleri, 'Staj ve çıraklık mağdurlarının olmadığı EYT eksik kaldı', 'Staj ve çıraklık SGK başlangıç sayılsın' yazılı dövizler açtı. 4 maddeden oluşan kanun teklifinin yasalaşarak yürürlüğe girmesiyle birlikte, 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi, süreç içeresinde de yaklaşık 5 milyon kişinin EYT düzenlemesinden faydalanması bekleniyor.

'EYT'de kademeli prim şartı' iddialarına AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu cevap verdi.

"BAŞKA BİR ŞART İLAVE ETMEK ASLA SÖZ KONUSU DEĞİL"

AK Parti'li Akbaşoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

Bu, büyük bir müjde; bu müjdeyi sevinçle karşılayan milyonlarca çalışanımız var ancak bunu değersizleştirmek, amacından saptırmak isteyen, hakikate iftira atarak gerçekliği örtmeye çalışanlar da var. Bu da 'teklifle yeni bir şart getirildiği' yalanı. Bu, apaçık bir yalan. Ortaya koyduğumuz teklifle yeni şart yani 'kademeli prim şartı' getirildiği sözü iftiradır, yalandır, teklif sahiplerine bühtandır. Teklifimizde hiçbir eksiklik yok.

EYT'NİN MECLİS GENEL KURULU'NA GELECEĞİ TARİH BELLİ OLDU

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "EYT düzenlemesini önümüzdeki hafta salı günü Genel Kurul gündemine almayı planlıyoruz" dedi.

KAYNAK: TRT HABER
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 368
 • İbo 1 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekten bu ülkenin bakanınadamı inanmayacaksak 11 kasımda ne dedi bir kısım insanlar kandırılmış hissediyoruz ama inşallah cumhur başkanımızdan döner bu kademeli prim çilesi
  Cevapla
 • Misafirrr 1 yıl önce Şikayet Et
  Esnaf ne yapsın hani eşitti ne oldu Bağkur 9000 gün nedir Bu Ne büyük bir haksızlık deyilmidir pirimin ssk ile aynı olmasını istiyoruz
  Cevapla
 • ek9 1 yıl önce Şikayet Et
  yaşı 47 veya 48 yapıp 5 bin prim olacaktı en dogrusu buydu
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  8 Eylül 1996 öncesi ssk girişi olup, bu tarihten sonra memur olanların, 23 Mayıs 2002 tarihine kadar 1080 gün primi yoksa eyt'den faydalanamaz. Bilgisi olan var mı?
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  8 Eylül 1996 öncesi ssk girişi olup, bu tarihten sonra memur olanların, 23 Mayıs 2002 tarihine kadar 1080 gün primi yoksa eyt'den faydalanamaz. Doğru mu bu?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle