AK Parti’den 3600 göstergede önemli adım

AK Parti, 3600 gösterge düzenlemesinde bazı tadilatlar yapılmasını öngören bir yasa teklifi üzerinde çalışmaya başladı. Teklifin hazırlanmasında tabandan gelen yoğun talepler etkili oldu.

AK Parti’den 3600 göstergede önemli adım
AK Parti’den 3600 göstergede önemli adım
GİRİŞ 02.02.2023 09:24 GÜNCELLEME 02.02.2023 09:44
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

AK Parti, 3600 gösterge düzenlemesinde bazı tadilatlar yapılmasını öngören bir yasa teklifi üzerinde çalışmaya başladı. Yapılan hazırlık gelecek günlerde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Başkan Erdoğan'ın onay vermesi ile birlikte konu hızla Meclis gündemine taşınıp seçimlerden önce yasalaştırılacak.

YARGIYA İLİŞKİN DÜZENLEME

Hazırlıkları devam eden yargı pakete kapsamında yüksek yargıda ücret dengesinin sağlanması hedefleniyor. Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkanları AYM üyelerinden daha düşük maaş alıyor.

Göstergelerinin yeniden düzenlenip tüm yüksek yargının AYM üyeleri düzeyine çekilmesi düşünülüyor. AK Partililer, "Bunların hepsi yüksek yargı. Aralarında bir ayrım olması doğru değil. O nedenle maaşlarda da bir eşitlik sağlanması gerekir" dediler.

İNFAZ KORUMA MEMURLARI

İnfaz koruma memurlarının ücretleri ile ilgili de bir çalışma yapılıyor. Halen cezaevlerinde dış koruma jandarma, iç koruma infaz koruma memurları tarafından yapılıyor. İki grup arasında gösterge farkı var. Bunların da eşitlenmesi ya da makul düzeye çekilmesi düşünülüyor.

On binlerce kamu personelini ilgilendiren 3600 gösterge düzenlemesi bu ayın başında yürürlüğe girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2023 bütçesinin Genel Kurul görüşmeleri sırasında "3600 göstergenin kapsamının genişletilmesine ilişkin talepler var. O konu da gündemimizde. Onunla ilgili de bir çalışmayı yapıyoruz. Ümit ediyorum Meclisimize takdim edeceğiz" demişti.

 

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 26
 • Ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir örnek vereyim. Sağlık kurumlarında GİH sınıfı VHKİ ile tümüyle aynı işleri yürüten Sağlık Hizmetleri Sınıfı Tıbbi Sekreterlerden 2 yıllık 2 yıllık ön lisans bitirenlere 3600 ek gösterge verildi. Ama ne gariptir ki, VHKİ Genel İdare Hizmetleri sınıfı olduğundan diploması 4 yıllık lisans olsa bile verilmedi. Bu durumun benzerleri diğer kurumlarda da yaşandı. Sonuçta, personel arasında moral ve motivasyon kaybına yol açtı.
  Cevapla
 • Yörükoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Öğretmen polis hemşire ve din görevlisinin 3600 ek gösterge alıp 1/4 düne gelmiş diğer memurların alamaması adaletsizlik olacaktır oysaki kamuda öyle görevler varki bahse konu memurluklara göre daha yıpratıcı daha yorucudur 3600 sadece memurların mesleğine göre değilde memurun diploma ve derecesine göre verilmelidir. kimin fazla sesi çıkarsa ona verelim fikrinin çok yanlış ve adaletsiz bir yaklaşım olduğunu toplumun sessiz çoğunluğunu üzdüğünü ifade etmek istiyorum.Diyanet İşleri Başkanlığında ki memurlar arasında bile huzursuzluğu tetikleyen bu yanlış mutlaka düzeltilmeli.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Yıllarca devletine vatanına ve milletine hizmet etmiş emniyet hizmetleri sınıfındaki lise mezunu olan emekli çarşı ve Mahalle bekçilerine de 3600 gösterge verilmesini temenni ediyoruz.
  Cevapla
 • 1234 1 yıl önce Şikayet Et
  1/4 ne düşmüş memurlar için aradaki farkın kapatılması için memur senin hiçbir cabasını göremedim, ne verdise hükümet kendiliginden verdi,burdaki yanlışlıgıda görmelerini bekliyorum.
  Cevapla
 • 1/4 deki memur 1 yıl önce Şikayet Et
  1/4 deki memurlara bu hakkın verilmesi gerekir ,veya aradaki ucurumun azaltılması için katsayı carpanının ayarlanması dilegiyle
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle