Türkiye ile imzalar atılmıştı, Komşu'da kritik hamle geldi!

Bulgaristan geçtiğimiz Ocak ayında Türkiye ile yılda yaklaşık 1,5 milyar metreküpe kadar doğal gaz transferi sağlayacak anlaşmanın ardından Sırbistan ile de iki ülkenin doğal gaz sistemlerini bağlayacak boru hattı inşaatı için temel attı.

Türkiye ile imzalar atılmıştı, Komşu'da kritik hamle geldi!
Türkiye ile imzalar atılmıştı, Komşu'da kritik hamle geldi!
GİRİŞ 02.02.2023 07:39 GÜNCELLEME 02.02.2023 07:42
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, çalışma ziyareti için geldiği Bulgaristan'da mevkidaşı Rumen Radev ile iki ülkenin doğal gaz sistemlerini bağlayacak boru hattı inşaatının Bulgaristan bölümünün temel atma törenine katıldı.

KOMŞU HAMLESİNİ YAPTI

Bulgaristan-Sırbistan sınırına yakın Novi İskar'da yapılan temel atma töreninde, Radev ve Vucic, doğal gaz ara bağlantısının ekime kadar hazır olacağından dolayı duydukları memnuniyetini ifade etti.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, kurulan ara bağlantının "geleceğe dönük bir yatırım olduğunu" belirterek, "Bu proje aynı zamanda ortak Avrupa geleceğimizi inşa edeceğimiz bir ortamda karşılıklı dayanışma, destek ve yeni teknoloji ile yaklaşımların uygulanması konusunda örnek teşkil edecek." dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de "Bu proje, dostlar arasında, önemli ve büyük şeyler yapabileceklerini gösteriyor. Sırbistan, iyi ve zor zamanlarda Bulgaristan'ı daima dost görür ve ona güvenebilir." diye konuştu.

NOVİ İSKAR-NİŞ BAĞLANTISI

Komşu Bulgaristan ile Sırbistan arasında iki ülkenin ulusal doğal gaz sistemlerini birbirine bağlayacak 170 kilometrelik boru hattı, Bulgaristan'ın Novi İskar ve Sırbistan'ın Niş şehirleri arasında inşa ediliyor.

Sırbistan bölümünün inşaatının son aşamaya geldiği boru hattının Bulgaristan bölümü 62 kilometreyi bulacak.

Çift yönlü doğal gaz aktarımı yapabilecek bağlantının yıllık kapasitesi 1,8 milyar metreküp, Bulgar bölümü inşaatının maliyeti de 76,6 milyon avro olacak.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 7
 • Alperen Nokta 1 yıl önce Şikayet Et
  Beyler fütursuzca yazıları bırakın karşında bir insanoğlu var bugibi uluslararası ilişkilerde karşındaki insan da senden ne üstün ne de aşağı eşitsiz. Ticari ilişkiler de haksızlık yapılamaz. Cibilliyeti nesebi ne olursa olsun karşılıklı güven içinde olmasını sağlamaliyiz. Osmanlı torunları olarak daima güven veren itimat edilen bir millet olduğumuzu olnara böylece tarihi hatırlatmış oluruz.
  Cevapla
 • Sinan 1 yıl önce Şikayet Et
  Önce gaz bağlantısı yapılsın Bulgar yola gelir her şey menfaat
  Cevapla
 • HA55 1 yıl önce Şikayet Et
  Su bulgaristana srbistana bakiyorum da, bizim dogu komsu ülkelerinden daha dürüstler, anlasma yapiliyor diyalog oluyor, irak, suriye, irana baksan hepsi kalles
  Cevapla
 • Mali 1 yıl önce Şikayet Et
  Senin kalem dediğiniz ülkeler, müttefik dediğiniz ülkelerin sömürgesinde...?
  Cevapla
 • böyle 1 yıl önce Şikayet Et
  türkiyeden aldığını sırplara satamazsın.
  Cevapla
 • Samsunlu55 1 yıl önce Şikayet Et
  AB yi dinlememekte en dogrusunu yapiyorsunuz. ABD öyle istiyor diye AB nin kendi fikriyle hareket etmesi gerekiyor. Rusyayla aranizi bozmaniz gerekiyordu lakin buda bize yaradi. Rabbim kazanclarimizi artirsin ve RTE basimizdan eksik etmesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle