ABD Merkez Bankası Fed faiz kararını açıkladı! 16 yılın en yüksek seviyesi

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 25 baz puan artırarak 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,50-4,75 aralığına yükseltti.

ABD Merkez Bankası Fed faiz kararını açıkladı! 16 yılın en yüksek seviyesi
ABD Merkez Bankası Fed faiz kararını açıkladı! 16 yılın en yüksek seviyesi
GİRİŞ 01.02.2023 22:41 GÜNCELLEME 01.02.2023 22:42
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının artırılması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 enflasyon elde etmeyi amaçladığı vurgulanan açıklamada, bu hedeflerin desteklenmesi için federal fon oranının yüzde 4,50-4,75 aralığına yükseltilmesine karar verildiği bildirildi.

Açıklamada son göstergelerin harcama ve üretimde ılımlı bir büyümeye işaret ettiği belirtilerek, istihdam artışlarının son aylarda güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük kalmaya devam ettiği kaydedildi.

Fed'in açıklamasında, "Enflasyon bir miktar azaldı ama hala yüksek kalmaya devam ediyor." değerlendirmesi dikkati çekti.

Komitenin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olduğu vurgulanan açıklamada, "Rusya-Ukrayna Savaşı çok büyük insani ve ekonomik zorluklara neden oluyor ve artan küresel belirsizliğe katkıda bulunuyor." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Komitenin para politikasının enflasyonu yüzde 2'ye çekecek kadar kısıtlayıcı bir duruş sergilemesi için faiz oranında "devam eden" artışların uygun olacağının öngörüldüğü yinelendi.

Bankanın açıklamasında, faiz artışlarının "boyutu" belirlenirken para politikasındaki kümülatif sıkılaşmanın, para politikasının ekonomik faaliyeti ve enflasyonu etkilemesindeki gecikmelerin, ekonomik ve finansal gelişmelerin dikkate alınacağı kaydedildi. Fed'in bir önceki karar metninde "boyutu" yerine "hızı" ifadesi kullanılmıştı.

FAİZ ORANI 2007'DEN BU YANA EN YÜKSEK ARALIKTA

ABD'de yüksek enflasyon karşısında geçen yıl varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, geçen yıl mart ayı toplantısında 25 baz puan artışla 2018'den bu yana ilk kez faiz artırımına gitme kararı almıştı.

Fed, geçen yıl mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından bu yana en hızlı faiz artışını gerçekleştirmesinin ardından, haziran toplantısında 75 baz puanla 1994'ten bu yana en güçlü faiz artırımına gitmiş, temmuz, eylül ve kasım toplantılarında da politika faizini aynı oranda artırmıştı.

Geçen yıl art arda dört toplantısında 75 puanlık faiz artırımına giden Fed, geçen yılın son toplantısında 50 baz puanlık artışa giderek faiz artış hızını yavaşlatmaya başlamıştı.

Son artışla birlikte Fed, politika faizini 2007'den bu yana kaydedilen en yüksek aralığa çıkardı.

Banka, faiz oranını geçen yıl mart ayından bu yana toplam 450 baz puan artırmış oldu.

ABD'de enflasyon geçen yıl haziranda yıllık yüzde 9 ile 1981'den bu yana en yüksek seviyeyi görmesinin ardından son olarak geçen yıl aralık ayında yüzde 6,5'e gerilemişti.

Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 21
 • Mahmut Akar 1 yıl önce Şikayet Et
  Yıllardır, sıfıra yakın faizle kendi piyasalarını rahatlatan ülkeler, bizlere yüksek faiz dayatması ile sömürülerine devam etmek istiyorlar
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  KARA DADAŞ :Türkiyenin bile yüze 45'i Abd'yi destekliyor. Bunları'da !!! Onlarıda !!! kendi zülümleri yıksın inşallah...
  Cevapla
 • Musa 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünya'da yaptığıníz zülümler İnşallah sonunuzu getirir batarsınız
  Cevapla
 • Ali aksoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Beter olun imansizlar,allah belanizi!avrupalisi amerikalisi,soydunuz dünyamizi üçünçü ülkelerin kanlarini emdiniz,ta ki Sn.Putin bunlara dogru yolu gösterdikten sonra!türkiyemizle alay köpekler,kendi ülkelerinde %20,30 enflasyon var geçim sikintisi yani sira fakir devletlerden çaldiklaŕ bankalardaki paralari da eriyor,fakirleşiyorlar.
  Cevapla
 • Fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Daha beter olacak bu siyon usaklari hele devletler dolari kullanmayi biraksinlar hukumranligi bitsin siz ozaman gorun abd yi herkes diyecek kral ciplak
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Dedi ve okey taşını masaya vurup çayından bir yudum aldı.
  Cevapla
 • Çiçi 1 yıl önce Şikayet Et
  Güldürme beni ya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle