Site aidatları iki kat arttı

Bazı sitelerdeki fahiş aidat ücretleri ve zamlar vatandaşların tepkisini çekti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık bünyesinde Konut Politikaları ve Tesis Yönetimi Hizmetleri Şube Müdürlüğü kuruldu.

Site aidatları iki kat arttı
Site aidatları iki kat arttı
GİRİŞ 31.01.2023 14:25 GÜNCELLEME 31.01.2023 15:36
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Site giderlerindeki artış aidat ücretlerine zam olarak yansıyor. Site yönetimlerinin topladığı gelirlerin doğru yönetilmesi önem taşıyor. Bu kapsamda harekete geçen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda Konut Politikaları ve Tesis Yönetimi Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nü kurdu. Yapılacak düzenlemeler sonrası yöneticilerin profesyonel olması ve kontrol edilmesi açısından bakanlık yol gösterici durumda olacak.

Kanuni düzenlemeler sonrasında yönetmelik ve ikincil mevzuat çalışmaları yürütülecek. İlgili düzenlemeler sonrası yöneticilerin profesyonel olması ve kontrol edilmesi açısından bakanlık yol gösterici durumda olacak.

YÜZDE 86 ZAM YAPILDI

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı aidatların belirlenme kriterlerine ilişkin yaptığı açıklamada, ''Kat malikleri aidatları giderlere göre belirliyor. Son dönemde bazı kalemlerde yüksek miktarda artışlar görüldü. Toplu yapılarda ana gider kalemlerine baktığımızda, giderlerin yüzde 63’ü işçilik, yüzde 17’si enerji ve yaklaşık yüzde 20’si bakım - onarım giderlerinden oluşmaktadır. İşçilik giderleri yüzde 100’e yakın arttı, enerji maliyetleri yaklaşık yüzde 65 arttı, bakım giderleri de yaklaşık yüzde 60 oranında artış gösterdi. Bu giderler ile aidatlara ortalama yüzde 86 zam olarak yansıdı'' dedi.

HARCAMALAR KONTROL EDİLMELİ

Site yöneticilerinin kat maliklerine karşı sorumlulukları olduğunu hatırlatan Özelmacıklı, ''Kat maliklerinin toplantılara katılıp giderlerin doğru tespitine yönelik doğru çalışmaları yapması gerekiyor. Site yönetiminin şeffaf olması gerekiyor. Denetçiler de gelir gider tablosunu incelemeli ve 3 ayda bir raporlayarak kat maliklerine sunmalı. Aidatlar kat mülkiyetleri kanuna göre kirayı aşamaz. Aidatları belirleyen faktörler sitelerin masraflarıdır. Aidatların toplandıktan sonra doğru kullanılıp kullanılmamasını denetlemek için denetçiler oluyor. Giderlerin doğru şekilde toplanıp ve harcanmasını denetçiler kontrol ediyor'' şeklinde konuştu.

Özelmacıklı, sözlerini şöyle sonlandırdı: ''Site ve tesis yöneticiliği ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda Konut Politikaları ve Tesis Yönetimi Hizmetleri Şube Müdürlüğü kuruldu. Kanuni düzenlemeler sonrasında yönetmelik ve ikincil mevzuat çalışmaları yürütülecek. İlgili düzenlemeler sonrası yöneticilerin profesyonel olması ve kontrol edilmesi açısından bakanlık yol gösterici durumda olacak. Tesis Yöneticilerinin sahip olması gereken bilgi, beceri ve yetkinlikleri tanımlamak, mesleki yeterliliklerini geçerli ve güvenilir bir belge ile kanıtlamalarına imkân sağlamak, sınav ve belgelendirme kuruluşlarına kaynak ve referans oluşturmak ve adaylara mesleğe ilişkin rehberlik sağlamak amacıyla 18UY0354-6 kodu ile hazırlanmış olan Tesis Yöneticisi Mesleki Yeterlilik belgesi bulunuyor. Örneğin bazı inşaat firmaları projeleri yapsalar da o projeden çıkmak istemiyorlar, yönetimlerinde bulunmak istiyorlar. İnşaat firmalarının inşaat tesliminden sonra yönetim haklarını kat maliklerine devretmesi ve ardından profesyonel şirketlerle anlaşılarak devredilmesi önem taşıyor.''

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 6
 • Adsiz 1 ay önce Şikayet Et
  Devlet buna el atmalı herkes kafasına göre zam yapıyor kimsede ses çıkarmıyor son zamanlarda aşırı yükseldi aidatlar
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Ya basak sehir bahcesehir armina evleri eski site aydat 2200 yaptilar kafayi iyice yediler yokmu bunlara mudahale edecek devlet yetkilisi
  Cevapla
 • Yunus Colak 2 ay önce Şikayet Et
  Öyle lüks Siteler Satin Alirsaniz iste öyle kendi Evinizde kiraci gibi Oturursunuz
  Cevapla
 • 1071 2 ay önce Şikayet Et
  Site yönetimleri kat maliklerinden olmalı ve yönetim herhangi bir ücret talep etmemelidir. Yönetime seçilen nasıl çalarımın derdinde. Hizmet SIFIR.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Devlet acilen buna dur demelidir yoksa millet siteleri yöneten bu şirketlere darbe yapıp bunları kapının önüne koyacak. Önü alınmadığı taktirde bunları kovmaktan başka çaremiz kalmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle