Sürpriz altın tahmini! O rakamı görecek

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, “Altını 1100, 1200, 1400 dolardan aldık. Bugün 2000 dolar seviyesinde. Altın fiyatlarında 5 bin doları da göreceğiz. 1 yıllık altında 3 milyar dolar kar var.” dedi.

Sürpriz altın tahmini! O rakamı görecek
Sürpriz altın tahmini! O rakamı görecek
GİRİŞ 31.01.2023 06:14 GÜNCELLEME 31.01.2023 06:14
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, altında Dahilde İşlem Rejimi’nin (DİR) kaldırılması, ticaretin kayıt altına alınması gibi bazı düzenlemelerin hayata geçmesi ile mücevher sektörünün cari açığın kapanmasına çok daha büyük katkı vereceğini söyledi.

Türk ihracatının en katma değerli sektörlerinden olan mücevher, fabrika ayarlarına dönmek istiyor. Mücevher ihracatçıları Birlik Başkanı Burak Yakın, “Dış ticaret dengesine baktığınız zaman yaklaşık 900 milyon ithalat, 6 milyar dolar ihracat yapıyoruz.

Yolcu beraberi ihracatı da kattığınız zaman ihracatımız ithalatımızın 8 katı. Tabi biz ihracatı daha da artırmak istiyoruz. Burada iki nokta var, ihraç ettiğimiz ürün miktarını arttırmak ve bir de nitelik olarak arttırmak. Yani katma değerli ürün, Marka değerimizi yükseltmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de kuyum üreticisi firma sayısının 6000, ancak aktif ihracatçı firma sayısının ise 1250 civarında olduğunu belirten Yakın, “Biz bu sayıyı 3-4 bin seviyelerine çıkartmalıyız. Bu amaçla eğitimler veriyoruz, atölyelerimize danışmanlık yapıyoruz, Kuyumcukent’te info merkezi açtık, sektöre verdiğimiz vaadlerden biri hariç tamamını yaşama geçirdik.

DIR kapsamında getirilen 20 kilo altın sınırının 40 kiloya çıkarılması için imzalar atıldı, ancak henüz yürürlüğe girmedi. Bu düzenlemeyi sektör sabırsızlıkla bekliyor” dedi.

2023 yılı için koydukları 7 milyar dolar ihracat hedefinin mevcut durum dahilinde belirlendiğini aktaran Yakın, “Hedefimiz çok daha yüksek. Montür üreticilerimiz dünyada liderliğe oynuyor. Dolayısıyla gerekli adımları atabilirsek birkaç yıl içinde çift haneli rakamlara ulaşmamız mümkün” diye konuştu.

Altın 5 bin doları da görecek Türkiye’nin son yıllarda yaptığı altın ithalatına dikkat çeken Yakın, “Altın 1100, 1200, 1400 dolardan aldık. Bugün 2000 dolar seviyesinde. Altın fiyatlarında 5 bin doları da göreceğiz. 1 yıllık altında 3 milyar dolar kar var. Altın Türkiye’nin toplam zenginleşmesidir” dedi.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 7
 • Emir hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunun için çok bilmiş olmaya gerek yok ki,elbette bir gün 5000 i görür,ama ne zaman?
  Cevapla
 • KAYSERİ38 1 yıl önce Şikayet Et
  İşllh gram 1000 altına iner yoksa milletin işi zor....
  Cevapla
 • Sefa 1 yıl önce Şikayet Et
  Görsün görsün vatandaşın canı çıkmış sizde sevinin çıkdı diye düğün yapan nasıl yapacak bakalım
  Cevapla
 • MERVE 1 yıl önce Şikayet Et
  altını ihrac etmeyin, değerli madenimiz satılmaz, bir gün fazlasıyla satacaklar bize
  Cevapla
 • Burhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye altın ihraç etmiyor tam tersi her sene 100 ton altın ithal ediyor.
  Cevapla
 • Emekli mühendis 1 yıl önce Şikayet Et
  Biraz değil çok uçuk rakam,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle