Yeni Konut Finansman Programı'na başvurular 8 bini aştı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan "Yeni Evim Konut Finansman Programı"na 10 günde 8 bini aşkın başvuru geldi.

Yeni Konut Finansman Programı'na başvurular 8 bini aştı
Yeni Konut Finansman Programı'na başvurular 8 bini aştı
GİRİŞ 28.01.2023 12:09 GÜNCELLEME 28.01.2023 12:09
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Orta gelirli vatandaşların 81 ilde piyasa koşullarına göre çok daha uygun vade yapısıyla ilk konutlarını alabilmesi amacıyla 16 Ocak'ta başlayan program kapsamında, kamu bankaları ve katılım finans kuruluşlarına 10 günde 8 bin 27 başvuru gerçekleştirildi.

İstanbul'da 5 milyon liraya, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla'da 3 milyon liraya ve diğer kentler için 2 milyon liraya kadar finansman sağlanan programa başvurularda başı İstanbul çekti.

Başvuruların 1859'u İstanbul'u kapsayan birinci bölgede, 1797'si Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla'yı kapsayan ikinci bölgede, 4 bin 371'i de diğer illeri kapsayan üçüncü bölgede ev sahibi olmak isteyenler tarafından yapıldı.

GEREKLİ MEVZUAT ÇIKARILDI

Bir yandan başvurular alınırken diğer yandan da söz konusu finansman paketinin mevzuat çalışmaları tamamlandı. AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Yeni Konut Finansman Programı'na İlişkin Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, 25 Ocak'ta TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Söz konusu mevzuat düzenlemelerinin ardından başvuruların kısa sürede sonuçlandırılması ve vatandaşların ilk evlerine kavuşması hedefleniyor.

Vatandaşların konut finansmanı taksit ödemelerini kolaylaştırmak amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığınca ilk 3 yıl taksitlere de katkı sağlanacak. Bunun için Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek bir kamu bankası aracılığıyla ilgili bankalara nakit kaynak aktarılacak.

Kredi vadesi boyunca hane halkı geliriyle uyumlu ödeme imkanlarıyla sunulacak finansman modeliyle ilk etapta 100 bin ailenin tamamının birinci el olacak yeni evlerine kavuşması amaçlanıyor. ​​​​​​​

Finansman modelinde, yüzde 0,69’dan başlayan vade farkı, 15 yıl vade, yüzde 10 peşinat, hane gelirinin yüzde 30'unu geçmeyecek taksit oranı ve ilk 3 yıl ödeme kolaylığı sağlanıyor.

Şartları uyanlar, söz konusu finansman modeliyle 81 ilde bitmiş konutlar, belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlar, bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projelerden konut sahibi olabilecek.

Programdan yararlanmak isteyen hanedeki eşlerin üstünde konut bulunmaması ve son bir yıl içinde konut satmamış olması gerekiyor. Alınan konut 5 yıl boyunca satılamayacak, yeni evde bir yıl ikamet şartı bulunacak.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 8
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  bu kampanya da boşuna gitti. kursağımizda kaldı. inşallah müteahhit lerinde kursağında kalır. denetleme sıfır. vur patlasın çal oynasın.
  Cevapla
 • fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  yani 8 bin başvuru için (bunların bir kısmı da olumsuz olma ihtimali var) 1 gün içinde evlere en az % 30 zam geldi. ne kadar adil ne kadar doğru bir karar.
  Cevapla
 • abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kampanya mütahitlerin işine gelmiyor kampanyaya katılmıyorlar çünkü fazla vergi ödemek zorundalar
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  işler iyice karışık.piyasaya yardımcı olmak istiyor devlet,fırsat biliyor zillet.1500 ev oldu 2300 gelde sevin ha gayret. bu akılla millet yüzde otuz zamla aldığı eve sevinecek.kampanya yapmasın devlet,ev yapsın TOKİ ile marifet.valla karşıda yok oy verecek yoksa bu mutahitler zıplarmıydı zıplatmazlardı akledenler elbet.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  çok merak ediyorum o 8 bin kişi den kaç tanesi evi alabilmiş onu da yazın yoksa herkez alabiliyor da bizmi alamıyoruz anlamadım şu şartlarda 1 milyon 2 milyon nakit i olmayan bu kampanya ile ev değil ancak çadır alır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle