Aidatlara yüzde 153 zam yaptılar, vatandaş isyan etti

Bursa’da 13 blok 1092 dairenin bulunduğu sitenin yönetimi aidatlara yüzde 153 zam yaptı, site sakinleri isyan etti.

Aidatlara yüzde 153 zam yaptılar, vatandaş isyan etti
Aidatlara yüzde 153 zam yaptılar, vatandaş isyan etti
GİRİŞ 27.01.2023 10:23 GÜNCELLEME 27.01.2023 10:26
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Bursa’nın Osmangazi İlçesi, Demirtaş Mahallesi’nde bulunan bir site yönetimi, Haziran ayında 250 lira olan aidatları yüzde 153 zam yaparak 644 liraya çıkarttı. 13 blok 1902 dairenin bulunduğu sitenin sakinleri ise yapılan zammın kanunsuz olduğunu belirterek site yöntemine tepki gösterdi.

Site sakinleri yaptığı basın açıklamasında, "İnşaat firmasından biz bu evleri aldığımız günden beri sanki inşaat firmasının kiracısıyız gibi bir muamele görmekteyiz. Fakat firma, bu sitelerde oturan binlerce kat malikini site yönetimleri aracılığı ile mağdur etmektedir. Bizler bu evleri ilgili inşaat firmasından teslim aldıktan sonra hiç birimizin haberi olmadan bahsi geçen bu firma, bünyesinde yönetim kurulunda faaliyet gösteren bir kişinin kurucusu olduğu profesyonel bir site yönetim şirketine bizlerin rızası olmadan geçici yönetimi devretmiştir.

Bu geldiğimiz noktada artık bu firmanın bizlerin menfaatine değil aleyhimizde bizlerin çıkarlarını hiçe sayarak kararlar aldığını düşünmekteyiz. Bu nedenle bu firmanın bize direttiği bu site yönetimine de burada istemiyoruz. Bu yönetimi biz seçmedik. Biz seçilmiş bir yönetim istiyoruz. Maalesef geçici yönetimlerinin süreleri bitmesine rağmen hala yeni bir yönetim için çağrı yapılmamış ve kendi sitemizde hiçbir söz hakkımız yoktur." denildi.

YÜZDE 153 ZAM YAPTILAR

Site sakinleri, "Site yönetimi kendi maliyet hesaplarına göre asla bizlere sormadan, açıklama yapmadan kendi kendine kararlar alarak kendi oluşturduğu yönetim kurulunda sadece üç kişi ile bir sürü karar almış ve bu yıl yine fahiş fiyat artışlarına gitmiştir. 2022 Haziran ayında 255 lira olan aidatlarımız yaklaşık yüzde 153 zam yaparak 650 lira bandına taşımıştır. Aldığımız hizmet sadece kapı güvenliği ve temizlik hizmetidir. Bu rakamlara karşılık aldığımız hizmet ise oldukça kalitesiz ve basittir” ifadelerini kullandı.
Gece yarısı toplanıp basın açıklaması yapan site sakinleri, kendi yöneticilerini seçmek istediklerini dile getirdiler.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 16
 • 6924M 1 ay önce Şikayet Et
  tam bir mafya . Allah firsatcilara fırsat vermesin. eskiden kooperatif başkanları vardı böyle. seksenler,doksanlar da ne yediler vatandaşı be
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  1902 daire x 644 tl... Oha... Bu para ile ne yapıyorsunuz..
  Cevapla
 • Ahmet hoca 1 ay önce Şikayet Et
  Böyle istismar edenler olabiliyor. Ama bende kendi oturduğum sitede yöneticilik yapıyorum. Toplantıya kat malikleri katılıyor. Yönetim kalemlerindeki senelik artışlar neredeyse yüzde 80-90 ları buldu. Asgarî ücrete bir yılda yüzde 110 zam yapıldı. Asansör firmaları yüzde 70 yakın zam yaptılar. Temizlik ürünleri en az yüzde 50 zamlandı. Ortak alan elektrik su onlarda da yüzde 70 80 artış oldu. Havuz kimyasalı bakımlar say say bitmez. Aynı hizmetleri devam ettirmek isteyen siteler yıllık en az yüzde 80 zam yapmak zorundalar. Tabi yönetimler açık şeffaf olacaklar. Her kat maliki görecek. Bizde öyle. Kat malikleri artışı az buldular aidata 50 TL daha eklediler. Katılım 44 daireden 34 daire.
  Cevapla
 • Hüseyin şef 1 ay önce Şikayet Et
  devlet neye zam yapmış misafir vicdan muhasebesinden yoksun esnaf ve üretici bunların üzerinde de zincir marketler utanmadan devlet zam yaptı Allah sen gibilere akıl versin
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  niye yapmasinlarki devlet yapmisya herseye zam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle