Otomobil fiyatlarında büyük risk! Almanlardan piyasası karıştıran uyarı

Alman otomobil üreticilerini temsil eden VDA, çip sorununa karşı acil önlem alınmadığı takdirde 2026’ya kadar dünya genelinde otomobil üretiminin yaklaşık yüzde 20 düşeceğini açıkladı.

GİRİŞ 27.01.2023 12:15 GÜNCELLEME 27.01.2023 12:59
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

VDA tarafından yayımlanan araştırmada, otomobillerde kullanılan çiplerin arzındaki daralma nedeniyle 2021’de küresel otomobil üretiminin yüzde 9 düştüğü belirtildi.

 Araştırmada sektörün daha fazla sayıda çip gerektiren elektrikli araçlara geçilmesi ve elektronik sürüş yardımı sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte otomobillerde kullanılan çiplere talebin 2030’a kadar üç katına çıkmasının beklendiği belirtildi.

BULUNURLUK SORUNU BÜYÜYOR

Pandemiyle başlayan ve savaşlar nedeniyle devam eden tedarik zinciri sorunları otomobilde küresel çapta bulunurluk sorunu ortaya çıkardı.

OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE DENGE BOZULDU

Türkiye’de buna kur krizleri de eklenince otomobil pazarına 2018’den dalgalı bir seyir hakim oldu. Sektörde bulunurluk sorunu nedeniyle denge bozulurken, vergi yükünün de bindiği fiyatlar sürekli yükseliyor. Otomobil satışları 2019’daki dip seviyelerden toparlanmış olsa da üç yıldır 700-800 bin bandında seyreden satışlar, 2015-2017 arasında tırmandığı 1 milyonun altında kalıyor.

FİYATLARDA SERT YÜKSELİŞ RİSKİ

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) sorununun bu yıl da devam edeceğini tahmin ediyor.
Mevcut bulunurluk sorunun üstüne üretim de düşerse fiyatların daha da artacağı söylenebilir.

KAYNAK: HABER GLOBAL
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 58
 • yistif - Rize 1 yıl önce Şikayet Et
  Galeyana gelmeyin zaten herşey şişeceği kadar şişti. Artık ne araba alınabilir nede ev. Herşey yalan oldu gitti. Fiyatlar belki çok aşağı düşmez ama bu saatten sonra yukarı giderse alacak kimse kalmaz.
  Cevapla
 • Adem 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten bir yerde üretimin durması lazım adım atacak yer kalmadı arabadan yeter yahu
  Cevapla
 • Turgut 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynın kk gibi yalancılık.. Gsm de yok, bil bilgisayarda yok..araçta var..palavranın da bı kadar...
  Cevapla
 • Ali Güven 1 yıl önce Şikayet Et
  Telefonda bilgisayarda elektronik te çip krizi yok.arabada var bu ne is
  Cevapla
 • Bilecikli 1 yıl önce Şikayet Et
  Ulan Sahtekarlar gene bir oyun peşindesiniz Çip sorunu var da biz bu togu nasıl üretiyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle