Çağrıda bulundular: Türkiye'nin üretim merkezi olmak istiyoruz

Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai, "Türkiye ile yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar konusunda özel sektör yoluyla enerji işbirliği yapabiliriz. Tayland, Türkiye için üretim merkezi olabilir.' dedi.

Çağrıda bulundular: Türkiye'nin üretim merkezi olmak istiyoruz
Çağrıda bulundular: Türkiye'nin üretim merkezi olmak istiyoruz
GİRİŞ 26.01.2023 17:07 GÜNCELLEME 26.01.2023 17:07
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Türkiye ile Tayland arasındaki son Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı "Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komitesi Dördüncü Dönem Toplantısı" başlığı altında düzenlendi.

İki ülke arasındaki mutabakat zaptını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Pramudwinai imzaladı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Tayland Uluslararası İşbirliği Ajansı (TICA) arasında da işbirliği protokolü imzalandı.

Son Karma Ekonomik Konseyi toplantısının üzerinden 20 yıl geçtiğini anımsatan Pramudwinai, bugünün Türkiye-Tayland ilişkilerinin yeniden tesisinin 65'inci, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yıl dönümüne denk gelmesinden memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Pramudwinai, Türkiye ve Tayland'ın birçok konuda aynı fikirde olduğunun altını çizerek "Dünya bugünkü zorluklarla karşılaşmayı sürdürecek. Önümüzde salgınlar, iklim değişikliği ve jeopolitik çatışmaların arttığı öngörülemez bir gelecek var. Bu durumlar da teknolojik zorluklar, tedarik zincirinde aksamalar, ekonomi ve enerji alanlarında güvensizliğe yol açacak." diye konuştu.

ÇAĞRIDA BULUNDULAR: TÜRKİYE'NİN ÜRETİM MERKEZİ OLABİLİRİZ

Türkiye'nin Yeşil Mutabakat Eylem Planının sürdürülebilirlik konusundaki önemine işaret eden Pramudwinai, "Karşılıklı tarım ihracatımızı, helal ürünler ve sertifikasyonu konusunda işbirliğimizi artırarak gıda güvenliği konusunda da işbirliği yapabiliriz. Ayrıca yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar konusunda özel sektör yoluyla enerji işbirliği yapabiliriz. Tayland, Türkiye için üretim merkezi olabilir." dedi.

Pramudwinai, iki ülke arasındaki ticaretin serbest, verimli, sürdürülebilir ve dengeli olması gerektiğini vurgulayarak "Bu nedenle de serbest ticaret anlaşmasının sonuçlandırılmasını hızlandırmak için birlikte çalışmalıyız. Böylece ikili ticaretimiz daha dengeli ve çeşitli hale gelir." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 18
 • Ademoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Taylan size gerek yok... Biz kendi ülkemizde üretim yapar satarız.... Sonra sıkıntı oluyor. Olduğunda abin olan abd israil ve diğer emperyalistlerle uğraşmayalım...
  Cevapla
 • Yado 1 yıl önce Şikayet Et
  Niye bizde işsiz mi yok.
  Cevapla
 • dede 1 yıl önce Şikayet Et
  hadılan ordan kımseye uretım ustu vermeyın ekmehımızı nıye vereçez .gıt işine kovun gıtsın bızım elimiz armutmu topluyor.cırak okulları meslek liselerı beledıyeler osb ler bu işi hızlandırmalı
  Cevapla
 • rizeli 1 yıl önce Şikayet Et
  Serbest ticaret anlasmasi sadece türkiye lehine olursa yapilsin global dünyanin savaslara pandemilere karsi nakadar hasas oldugunu gördük. 5 kurus tasaruf edeceyiz diye istihtami canlandirin iscinin alim gücü artsin devlet kdv vs vergilerden parasini cikarir,,,
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Önce biz dost ve kardeş ülkelerde:Azerbaycanımızda,pakistanda,afganda ,kıbrısta ,Türkmende üretilim,bosnayı ,arnavutu unutmadan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle