Bu da dolar lobisi… Sözcü’den ‘dolar neden yükselmiyor’ haberi!

Türkiye ekonomisini çökertmeye yönelik başlatılan döviz operasyonu Kur Korumalı Mevduat hamlesiyle dizginlenirken, muhalefetten ‘dolar neden artmıyor’ sesleri yükselmeye başladı.

Bu da dolar lobisi… Sözcü’den ‘dolar neden yükselmiyor’ haberi!
Bu da dolar lobisi… Sözcü’den ‘dolar neden yükselmiyor’ haberi!
GİRİŞ 25.01.2023 17:44 GÜNCELLEME 25.01.2023 18:05
Bu Habere 121 Yorum Yapılmış

Amerikan Doları’nın Türk Lirası’na karşı yükselişe geçtiği son 2 yılda sürekli döviz kurları üzerinden gündem oluşturuldu. TL’nin eridiğini, Dolar’ın korkunç derecede artış kaydettiğini öne süren 6’lı masa siyasileri, medyası, ekonomistleri, akademisyenleri, sivil toplum kuruluşları ve bilumum uzantıları “Battık-bittik-mahvolduk” argümanlarıyla AK Parti iktidarını yaylım ateşine tuttu. Fırsatçılar ise doların yükselmesi bahanesiyle zam üzerine zam yaptı. Bu yolla enflasyonu tetikleyen karanlık eller, 21 Aralık 2021 tarihinde devreye alınan Kur Korumalı TL Mevduatı (KKM) sistemi ile adeta duvara tosladı. “Dolar 25 TL olacak”, “Türkiye iflas edecek” denilen süreçte KKM hamlesiyle Dolar, TL karşısında bir gecede %66 değer kaybetti.

AÇIKÇA SORDULAR: DOLAR NEDEN ARTMIYOR!

Daha sonra ciddi yükselişlerin kaydedilemediği dolar kuru, TL karşısında stabil seyir halini aldı. Manipülatif olay veya haberlerle yükseltilebilen dolar, KKM sonrasında “sığınılacak liman” olmaktan çıktı. Aylar boyunca Dolar-TL üzerinden AK Parti iktidarına ve Türkiye ekonomisine kara çalan anlayış bu defa “Dolar neden artmıyor” söylemini dillendirmeye başladı.

Tuhaf haber bugün Sözcü gazetesinde yayınlandı. Dolar arttığında hükümeti suçlayan Sözcü gazetesi, döviz artış göstermediğinde yine hükümeti eleştirebildi.

Sözcü’deki “Seçim öncesinde dolar paradoksu: Tehlike çanları çalıyor” başlıklı haberde, hükümetin dolar kurunun yükselmemesi için sıkıyönetim uyguladığını ancak doların en az 23 TL olması gerektiği savunuldu.

HÜKÜMETİN DOLAR ARTMASIN DİYE ALDIĞI ÖNLEMLERİ ELEŞTİRDİLER

Tekstil sektörünün doların TL karşısında değer göstermemesi sebebiyle “mağdur” olduğunun öne sürüldüğü Sözcü gazetesindeki haberde, şu tuhaf ifadeler yer aldı:

“Hükümet seçim öncesinde yeni bir enflasyon dalgası istemediği için dolar kurunda ‘sıkıyönetim’ uyguluyor ancak mevcut kur seviyesi ile rekabet avantajını kaybeden tekstil sektöründe üretim, ihracat ve istihdamda ciddi kayıplar başladı. ‘Bize özel olarak kur en az 23 TL olmalı’ diyen tekstilciye hükümetten olumlu geri dönüş olmadı.”

TL DEĞER KAZANDI DİYE…

Sözcü haberinde, “Hem yurt dışı pazarlardaki durgunluk hem maliyet artışları hem de TL’deki değerlenme nedeniyle sorunlar yaşayan tekstil sektöründe ise düşüş daha sert oldu.” denildi.

DOLAR EN AZ 25 TL OLMALIYMIŞ

Sözcü gazetesindeki haberde, dolar kurunun en az 23 TL, ülkenin risk primi düşünüldüğünde en az 25 TL olması gerektiğini görüşü paylaşıldı.

Dolar'ın TL karşısında değer kazandığı dönemde Sözcü gazetesinin Türk ekonomisini hedef alan bazı haberleri ise şöyle kayıtlara geçti:

KAYNAK: HABER7
Faruk Arslan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Faruk Arslan
YORUMLAR 121
 • YILDIRIM 1 hafta önce Şikayet Et
  Ee, bu hainler her fırsatta yerli işbirlikçiler olduklarını saklamadan arsızca haykırıyorlar da , anlayan tabi. Bunlar o kadar ilkesiz alçaklardır ki, süya haltan görünen halk van, millet ve mukaddesat düşmalarıdır. Ancak milliyetçi ve maneviyatçı görünenlerin bunların masasında oturması tuhaf. Gerçi bir kişi münafık olduktan, hem sureti haktan görünmesi hem de iki yüzlülük yapması ona kolay gelir olmalı.
  Cevapla
 • Şenol 1 hafta önce Şikayet Et
  Şuanda dolar düşük mü? Yani düşük de bize mi yüksek geliyor
  Cevapla
 • Yazılımcı 6 gün önce Şikayet Et
  İnanılmaz düşük. Dolar kazanıyorum geçen sene 21 aralıktan önceye kadar her gittiğim yerde insanları bahşişe boğuyodum. 1 kilo çekirdek kahvenin fiyatı 10 dolardı gittiler doları yarıya düşürdüler hiçbir şeyin fiyatı düşmedi kahve oldu 20 dolar. Sonra dolar tekrar eski yerine geldi dolar yükseldi bahanesiyle kahve oldu 30 dolar. Şu an doların 40 falan olması lazım ki fiyatlar dolara göre eski seviyeye gelsin. Gavurda 0'ı 20 bin dolar olan araba bizde 2.el kıçı kırık versiyonu 50 bin dolar. Ülke çok gelişmiş bi ülke olsa bu fiyatları vermeyi anlarım da gelişmemiş bi ortadoğu ülkesinde bu fiyatlar yüksek. Kiralara girmiyorum bile. 500 dolardan başlıyor
  Cevapla
 • çorumlu19 1 hafta önce Şikayet Et
  hepsini anladıkta bu haberleri yapan dolar maniplesi yapan basına neden ceza verilmez yada kişiler bile olsa neden ceza verilmez.
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Haklılar piyasa zaten bunu fiyatlamış durumda. Reisin saçma sapan tezleri yüzünden suyu tersine akıtmaya çalışıyoruz senelerdir!
  Cevapla
 • İsak 1 hafta önce Şikayet Et
  Savaşı meydanda mücadele edip kaybedenler kaybetmez.mücadele etmeden teslim olanlar kaybeder
  Cevapla
 • İbrahim Alkılıç 1 hafta önce Şikayet Et
  İlk işiniz İstanbul hava alanı dahil yapılan her şeyi yıkmak, egeyi ve Kıbrıs'ı yunana teslim etmek olacak, biz biliyoruz.
  Cevapla
 • Ahmet Y 1 hafta önce Şikayet Et
  Veee, dedi sayın egonomi gurusu bay misafir.
  Cevapla
 • Atila 1 hafta önce Şikayet Et
  Dolara guvenene kadar TL Ye güvenin adam gibi adam olun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle