Organik yumurtalar Birleşik Arap Emirlikleri'ne gönderilecek

Ordu'da "Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğunun Geliştirilmesi Projesi" kapsamında üretilen organik yumurtalar, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) gönderilecek.

Organik yumurtalar Birleşik Arap Emirlikleri'ne gönderilecek
Organik yumurtalar Birleşik Arap Emirlikleri'ne gönderilecek
GİRİŞ 25.01.2023 15:49 GÜNCELLEME 25.01.2023 15:51
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Kentte 2014'te hayata geçirilen proje çerçevesinde üretilen organik yumurtaların BAE'ye satışı için Büyükşehir Belediyesi ile Ordu İli Yumurta Üreticileri Birliği çalışma başlattı.

Bu kapsamda BAE'de faaliyet gösteren bir şirketin üretimden sorumlu yetkilileri Ordu'ya gelerek Altınordu ilçesindeki yumurta paketleme tesisi ile tavuk çiftçiliklerinde incelemelerde bulundu.

Ordu İli Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Celal Sezgi, gazetecilere, kentte yumurta üretiminin her geçen ay arttığını, bunda Büyükşehir Belediyesinin önemli desteği olduğunu söyledi.

Daha önce Ordu'dan Dubai'ye yumurta ihracatı yaptıklarını ancak bazı nedenlerden dolayı buna ara verildiğini belirten Sezgi, farklı ülkelere yumurta ihracatı için çalışmalara yeniden başladıklarını, bu doğrultuda BAE'de güçlü bir yumurta tedarikçisi firmanın yetkililerini Ordu'ya davet ettiklerini dile getirdi.

Sezgi, yaptıkları görüşmelerde sona gelindiğini ve her konuda anlaşma sağlandığını, ilerleyen günlerde yumurta ihracatına yeniden başlayacaklarını kaydetti.

İLK SEVKİYAT BAŞLAYACAK

Ordu Tarım AŞ (ORTAR) Yönetim Kurulu Başkanı Sancar Eser da aylık 1 milyon organik yumurtayı BAE'ye ihraç etmeyi hedeflediklerini belirterek, "Ön anlaşmayı sağladığımız bu firma, ülkesinde çok güçlü ve ulusal bir firma. İnşallah önümüzdeki günlerde ilk sevkiyata başlamış olacağız." dedi.

Ordu'da yumurta üretiminin artmasına en önemli katkının Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler tarafından verildiğini ifade eden Eser, Güler'in tarım ve hayvancılık alanındaki çalışmalarının meyve verdiğini söyledi.

BAE'li firmanın üretimden sorumlu müdürü Swaraj Rajendran da Ordu yumurtasını daha önce zincir marketlerin raflarında gördüğünü, bunun üzerine yetkililerle temasa geçtiklerini kaydetti.

KAYNAK: AA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 12
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  isteyen organik yani gezen tavuk yumurtası , isteyen diğer yumurtayı alır.heryerde var
  Cevapla
 • KURTULUS 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim hiç yumurtamız olmadı amca... hayırrrrrrrrrr
  Cevapla
 • Aslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ordu belediye başkanıma teşekkür ederim Ordu için büyük mücadele veriyor başkanıma teşekkür ederim
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  organik olanı el yesin, hormonlu olanı vatandaş. sonra niye bu hastalıklar artıyor.
  Cevapla
 • Gariban memur 1 yıl önce Şikayet Et
  Muatafa kardeş engel olan yok ama cepte para yok para .senin ki dolu galiba boş boş konuşuyorsun
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Organik yumurta alacaktinda engel olanmi var
  Cevapla
 • Bekir öztürk 1 yıl önce Şikayet Et
  Eskiden marketten yumurta almak çok cüzi seviyede idi. Nüfüsü yarısı köyde yaşıyordu. Herkes sütünü. Yoğurdunu, yumurtasını, peynirini,patetesini, fasulyesi ve diğer sebzeler Turşular vs vs üretiyordu. Hatta Büyük illerde çalışan evlatlarını besliyordu.şimdi köylerde bir kaç yaşlı kaldı artık köylerde ne inek ne tavuk besleyen var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle