Kışlık ürünler rafta kaldı: Satışlar sert düştü

Aşırı fiyat yüksekliğiyle vatandaşın tepkisini çeken giyim sektörü son yılların en sıcak kışının yaşanmasıyla yeni darbe aldı. Geçen yıla oranla kışlık giyimde satışlar yüzde 20 geriledi.

GİRİŞ 25.01.2023 14:16 GÜNCELLEME 25.01.2023 20:13
Bu Habere 251 Yorum Yapılmış

İhracatta daralma yaşadıklarını söyleyerek fiyatları sabit tutup stokları eritmeyi düşünen giyim sektörünün planını 'mevsim' bozdu. 

FİYATLAR VE SICAK HAVA SATIŞLARI VURDU

Gıdadaki fahiş fiyatlar kadar tartışılmasa da giyim sektöründe de benzer fahiş fiyatlamaların yaşandığı düşünen vatandaşlar giyim alıverişinden uzak durmaya çalışırken bir de havaların sıcak gitmesi kışlık ürün satışlarının sert düşmesine yol açtı.

YÜZDE 20 DÜŞÜŞ VAR

Geçen yıla oranla kışlık ürün kategorisinde satışların yüzde 20 düştüğü belirtilirken markalar söz konusu kategorideki ürünlerini azaltıp yerine her mevsim giyilebilecek zamansız ürünlerin payını artırmaya başladı.

Öte yandan sıcak giden havalar, yazlık yeni sezon ürünlerinin bu yıl geçen yıla göre çok daha erken vitrinlerde yerini almasına yol açtı.             

SATIŞ UMUDU 'KAR'A KALDI

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, tekstil ile başlayıp hazır giyim üreticilerine sirayet eden karlılık sorununun markaları da etkilemeye başladığını işaret ederek, “Karlılık sorunu ile karşı karşıyayız” dedi. İndirimlere rağmen havanın sıcak seyretmesi nedeni ile kışlık ürün satışlarının çok iyi gitmediğini ifade eden Öncel, “Hava sıcaklıklarında düşüş bekliyoruz. Perakendeci kar yağışlarını bekliyor” dedi.           

 

KAYNAK: HABER7
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 251
 • Erdem 1 hafta önce Şikayet Et
  Valla bırakın giyimi en ucuz yiyecek çiğ köfte dürüm bile 30 tl olmuş artık dışarıda su bile almıyorum siz giyimde bahsediyorsunuz
  Cevapla
 • Adem sönmez 1 hafta önce Şikayet Et
  Eskileri giyerim .. Niye yeni alayım Yamar yamar giyerim. Paramda cebimde kalır. Moda budalası millet....
  Cevapla
 • Enişte 1 hafta önce Şikayet Et
  Giyecekler pahalılıktan elde kaldı ne yapsın esnaf.Avrupa bizi kıskanıyor ????
  Cevapla
 • demdane 1 hafta önce Şikayet Et
  üzerimdekiler yırtılana kadar , ayakkabım yamayı kabul etmeyene kadar kendime üst baş almayacağım , bu zamana kadar pırlanta gibi gezdim bundan sonra paslı gezeceğim elimden geldiği kadar bu AÇ GÖZLÜ pırtıcılara vede kunduracılara kısacası giyim sektörüne para kaptırmayacağım , Soyguncular , kapkaççılar gözünü milletin cebine dikmiş fırsatçı hainler...
  Cevapla
 • Ayşe 1 hafta önce Şikayet Et
  Tarım Kredi kooperatifleri ciddi düşük verse en geç 3 ay sonra diiğrleride aynen düşürecek devlet ciddi indirim yaptırmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle