Akaryakıt fiyatları yine değişti! 2 haftada üçüncü zam geldi benzin ve motorinde son durum

Brent petrol ve dövizdeki dalgalanma nedeniyle akaryakıt fiyatları değişkenlik gösteriyor. Bu gece yarısından itibaren benzinin litresi 1 lira 25 kuruş zamlandı. Fiyat değişikliğinin ardından benzinin litre fiyatı 22 lira sınırına dayandı.

GİRİŞ 25.01.2023 06:15 GÜNCELLEME 25.01.2023 09:19
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Petrol fiyatları ve dolar kurundaki değişimlere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarındaki hareketlilik devam ediyor. Geçen hafta benzin ve motorine gelen zammın ardından bugün akaryakıta bir zam daha geldi. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin fiyatı 1 lira 25 kuruş arttı.

BENZİNİN LİTRESİ KAÇ LİRA OLDU?

Zammın ardından benzinin litresi İstanbul'da 21 lira 71 kuruşa, Ankara'da 21 lira 93 kuruşa, İzmir'de ise 21 lira 86 kuruşa yükseldi. Motorinde ise herhangi bir fiyat değişikliği olmadı.

GEÇEN HAFTA 2 KERE ZAM GELMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta akaryakıt fiyatlarına üst üste 2 gün zam gelmişti. 17 Ocak tarihinde benzinin fiyatı 67 kuruş, 18 Ocak tarihinde ise motorinin fiyatı 1 lira 5 kuruş artmıştı.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK'nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 35
 • Reisin Askeri 1 hafta önce Şikayet Et
  Eski ecevit, demirel dönemleri cooook daha kötü idi...sindi yine cok sükür. Brent düsmüs trend cikmis..bana ne cavurun brentinden krentinden. O kadar hizmet yapiliyo, o kadar maas ödeniyo....nasil olcek bunlar? Hep mizmiz mizmiz.. inadina Reis inadina AK parti
  Cevapla
 • Rahime 1 hafta önce Şikayet Et
  Tuvalete bile arabayla gidersek olacağı bu. Hiç kendimize bakmıyor, hep zam oldu diye başkalarını sucluyoruz.
  Cevapla
 • anla 1 hafta önce Şikayet Et
  Vatandaş soruyor; "Brend petrol 86 dolara düştü, dolar da yatay seyir devam ederken eyy bizi yönetenler, bu akaryakıta neden zam yapıyorsunuz" Ben cevap vereyim, devlet elektriğe, doğalgaza, asgari ücrete bu kadar zam yaparsa, maliyetler yükselir ve akaryakıt fiyatları da yükselir.
  Cevapla
 • Yalnız 1 hafta önce Şikayet Et
  Bi öyle bi böyle bu benzinle fazla oynamayın patlar ha
  Cevapla
 • MASK 1 hafta önce Şikayet Et
  Çok güzel demekki bu hafta benzin düşüşe geçecek en az 2 lira düşer ama diğer hafta beş lira çıkar diye düşünüyorum merak ettiğim avrupada da yükseliyormu
  Cevapla
 • Korkut Ata 1 hafta önce Şikayet Et
  Avrupa'da bi yakının varsa hemen bir pompa resmi iste..2 küsur eurodan aşağı resim gönderebilecek mi..Tek derdiniz Türkiye ve Ak Parti düşmanlığı..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle