İşte Yeni Konut Finansman Programının ayrıntıları

İlk defa ev sahibi olacak vatandaşların heyecanla beklediği Yeni Konut Finansman Programı'nın ayrıntıları belli oldu.

GİRİŞ 24.01.2023 17:29 GÜNCELLEME 24.01.2023 17:33
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Yeni Konut Finansman Programı'na ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Bu ay içerisinde TBMM Genel Kurulunda yasalaşması beklenen düzenleme ile ilk defa ev sahibi olacaklara önemli kolaylıklar getiriliyor.

Gerçek kişilerin konut finansmanı taksit ödemelerini kolaylaştırmak amacıyla taksitlere katkı sağlanacak. Bunun için Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek bir kamu bankası aracılığıyla ilgili bankalara nakit kaynak aktarılacak.

Daha önce satılmamış ve yüklenici firmaların mülkiyetinde olan konutlarla henüz başlamamış veya yapımı devam eden projelerden konut edineceklere katkı sağlanabilecek.

Henüz başlamamış veya yapımı devam eden konut projeleri açısından mülkiyeti yüklenici firmalara geçecek konutlara ilişkin sağlanacak finansmanlar da bu kapsamda değerlendirilecek. Gayrimenkul geliştiricileri de yüklenici kabul edilecek.

Katkılar; yeterli ödeme gücüne sahip olduğu bankalarca değerlendirilen ve katkı talebinde bulunan gerçek kişilere yönelik konut finansmanı için sağlanacak.

HANE GELİRİ AŞILIRSA, BAKANLIK KATKI YAPACAK

İlk 3 yıldaki finansman taksit tutarının gerçek kişinin hane gelirinin yüzde 30'unu aşan kısmı kadar miktar, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulacak ödenek tertibinden katkı olarak aktarılacak.

Konut satış bedeli üzerinden yüzde 5 katkı payı yüklenici firma hesabından veya finansman tutarından tahsil edilerek finansmanı sağlayan bankalarda geçici hesaplara aktarılacak.

Katkılar; yeterli ödeme gücüne sahip olduğu bankalarca değerlendirilen ve katkı talebinde bulunan gerçek kişilere yönelik konut finansmanı için sağlanacak.

Cumhurbaşkanı, uygulamaya ve denetime ilişkin usul ve esasları belirlemeye, ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye ve gerçekleştirilecek işlemlere ilişkin diğer hususları belirlemeye yetkili olacak.

Daha önce satılmamış ve yüklenici firmaların mülkiyetinde olan konutlarla henüz başlamamış veya yapımı devam eden projelerden konut edineceklere katkı sağlanabilecek.

KAÇ YIL SÜREYLE SATILAMAYACAK?

Edinilen taşınmazlar, finansmanı sağlayan bankanın talebi üzerine finansman tarihinden itibaren 5 yıl süreyle tescilsiz iktisap halleri hariç devir ve temlik edilemeyecek, satış vaadine konu edilemeyecek.

KONUT KREDİLERİ NE ZAMAN KADAR KULLANILACAK?

Konut finansmanları 31 Aralık 2023 tarihine kadar kullandırılabilecek, Cumhurbaşkanı bu süreyi 31 Aralık 2024'e kadar uzatmaya yetkili olacak.

YENİ KONUT KAMPANYASI KREDİ FAİZ ORANI NE KADAR?

İlk aşamada 2 milyon liraya kadar yüzde 0,69; 2 milyon lira ile 4 milyon lira arası için yüzde 0,79; 4 milyon lira ile 5 milyon lira arasındaki krediler için yüzde 0,99 faiz oranı/kar payı ile finansman kullandırılması öngörülüyor.

Bu yıl 100 bin konut için finansman kullanılacağı ve bu konutlardan 50 bini için Hazine katkısı sağlanacağı tahmin ediliyor.

İlk 3 yıl için Hazine katkısı projeksiyonuna göre, 2023 yılı için Hazine katkısının toplam maliyetinin 2,75 milyar lira olması bekleniyor. 100 bin konutun tamamı için Hazine katkısı alınması durumunda ise bu tutar en fazla 2 katına çıkabilecek.

Hazine, 50 bin konut için 2024 yılında 8 milyar 580 milyon lira, 2025 yılına 6 milyar 890 milyon lira; 2023, 2024 ve 2025 yıllarında toplam 18 milyar 220 milyon lira katkı sağlayacak.

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 11
 • Fehmi 10 ay önce Şikayet Et
  Çok garip? Yüklenici firma dedikleri tüzel kişilikler tapuda 2 milyonluk taşınmazı 600 bin gösterip taşınmazı almak isteyene 2 milyona satması ı önleyecek tek bir HARF bile yok
  Cevapla
 • Ayşe 10 ay önce Şikayet Et
  Büyük toprak sahipleri de kendini fakir göstetip her türlü burs kredi kullanıyorlar haksızlık
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  faizsiz olmuyor mu
  Cevapla
 • Misafirr 10 ay önce Şikayet Et
  Yahu mübarekler faizsiz vade farksız bir sistem yapın faizli diye girmek istemiyorum yahu bu işlere illa para biriktirecez de 20 senede birikiyor para pul oluyor hiç birşey yapamıyoruz
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Ben toprak sahibinden sıfır ev buldum ,mutahit değil diye bankayla anlaşma yapamıyor adam sadece belli yerlere kaydı olan firmalarin evleri oluyor dediler..ev sıfır adam yüzde 5 i devlete ödemeye razı ,vergisinde verecek,bende şartları sağlıyorum alıcı olarak ama gel gör ki sisteme kaydedemeyiz diyor banka .illa gidip büyük godomandan alacaksın diyor ki 1+1 i bile 6 7 milyondan başlıyor ,gariban bu işin neresinde ,şu ana kadar ev bulup kredi çekeni görmedim ,ama bizi sevindirip sevincimizi kursağınızda bırakanlarında sevinçleri kursaklarında kalsın inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle