Bakan Bilgin'den son dakika EYT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "EYT'nin bu hafta Meclis'e geleceğini tahmin ediyorum" dedi ve "EYT'nin içeriği değişir mi?" sorusuna da yanıt verdi.

GİRİŞ 24.01.2023 12:10 GÜNCELLEME 24.01.2023 12:49
Bu Habere 254 Yorum Yapılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemenin bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelmesinin beklendiğini açıkladı.

Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin EYT düzenlemesine ilişkin sorularını yanıtladı.

BU HAFTA MECLİS'E GELİR

Düzenlemenin bu hafta Meclis'e gelip gelmeyeceğiyle ilgili soruya Bilgin, "EYT bu hafta Meclis'e tahmin ediyorum gelir. Çünkü grupta milletvekilleriyle görüşüyorlar. Grubumuz tümüyle üzerinde konuştuklarını kanun teklifi haline dönüştürüp komisyonda tartışacaklar." dedi.

"İçerikte bir şey değişir mi?" sorusuna Bilgin, "Değişmez." karşılığını verdi.

EYT'NİN MALİYETİ İLE İLGİLİ KONUŞULAN RAKAMLAR DOĞRU DEĞİL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "EYT'nin maliyeti nedir?" sorusu üzerine de bu yıl için 120-150 milyar lira arasında bir tahminin bulunduğunu söyledi.

EYT'nin maliyetiyle ilgili konuşulan rakamların doğru olmadığını ifade eden Bilgin, "Rakamlar bizde, hesap bizde. Ben 150 milyar diyorum ama maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü kaç kişi müracaat edecek bilmiyorsunuz." diye konuştu.

BÖYLE BİR BORÇLANMA YOK

Prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili bir soruya karşılık da Bakan Bilgin, "EYT kapsamındaki borçlanmalar bunun içinde değil. Onun borçlanması tamamen bizim meri kanunumuza göre yapılan bir şey. '5000, 9000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım' diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok." dedi.

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 254
 • agah 1 yıl önce Şikayet Et
  EYT' lilere de emeklilere verilen zam verilsin. Zaten yıllardır hakkımız yenildi, birde gider ayak hakkımız tekrar yenmesin. geçen sene emekli olamadıysam bu benim suçum değil.
  Cevapla
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlısı ile biran evvel kanunlaşmalıdır, Yürürlük tarihi 01.01.23 olmasını bekliyoruz. Rabb'im hayırlı maddi ve manevi imkanlar versin.
  Cevapla
 • oymako 1 yıl önce Şikayet Et
  ne doymaz insanlarmısınız ya elin gavuru kuran ı kerımı yakıyor bukadar tepkı veren yok
  Cevapla
 • Atilla 1 yıl önce Şikayet Et
  31.12.1999 tarihine kadar kapsamalı bu tarihe kadar hem yaşı hem prim gününü dolduranlar var onlar EYT’li olmuyormu?
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  31/12/1999 tarihine çekilmesi isabetli olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle