Brezilya ve Arjantin ortak para birimine geçiyor

Brezilya ve Arjantin’in ortak para birimine geçmek için hazırlık yapmaya başladığı açıklandı.

GİRİŞ 24.01.2023 09:00 GÜNCELLEME 24.01.2023 10:44
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, ilk resmi yurt dışı ziyaretini gerçekleştirdiği Arjantin'de Devlet Başkanı Alberto Fernandez ile görüştü.

Devlet Başkanlığı binası Casa Rosada'da törenle karşılan Lula, Arjantinli mevkidaşı Alberto Fernandez ile bir araya geldi.

Lula, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun Arjantin'e yönelik geçmişteki sözlerine ilişkin, "Brezilya'nın eski Devlet Başkanı'nın Fernandez'e yönelik söylediği tüm kabalıklar için Arjantin halkından özür diliyorum." ifadesini kullandı.

ORTAK PARA BİRİMİ ADIMI

Lula, başkent Buenos Aires'te, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğunun (CELAC) 7’nci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılacak.

Öte yandan CELAC zirvesi kapsamında, Brezilya'nın önerdiği ve Arjantin'in desteklediği "Sur" (güney) isimli yeni para birimi planının zirvede tartışmaya açılması bekleniyor.

Ulusal basınında çıkan habere göre, bölge ülkeleriyle ticaretin canlandırılması ve ABD dolarına bağımlılığın azaltılması amacıyla "Sur" isimli yeni para biriminin piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Başlangıçta ikili bir proje olarak başlayan girişimin daha sonra diğer Latin Amerika ülkelerini de davet edecek şekilde genişletileceği belirtiliyor.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 7
 • Cumhur 1 hafta önce Şikayet Et
  Yakında bu ülkeleri ABD karıştırır, suikastlar, darbeler olursa şaşırmam. Şeytanın dünya şubesi bitirmeden bu dünyada huzur yok.
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizde de Dinar Akçe Kullanılmalı Müslüman Ülkeler Olarak
  Cevapla
 • ilker 1 hafta önce Şikayet Et
  İslam dinarı hatta akçesi olmalı, müslüman ülkelerde kendi para birimini kullanmalı. Osmanlıdaki gibi
  Cevapla
 • ilker 1 hafta önce Şikayet Et
  Abd dolarına karşı bir hamle bu. Lula da silva'yı yine alavere dalavereyle indirmeye çalışacaklar.
  Cevapla
 • M..T 1 hafta önce Şikayet Et
  Ortak para birimi üye ülkelere yüksek oranda para basma yeteneği kazandırıyor.AB ülkeleri kendi para biriminde kalsalardı şimdiye ekonomileri dümdüz olurdu.Türkiye'de amerika ve avrupa para birimi karşısında saldırılara açık olan kendi paramız yerine Türki Cumhuriyetler ve KKTC ile ortak para birimi kullanmalıdır...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle