Bartın'da petrol umudu! Sondaj çağrısı yaptılar

Bartın'ın Ulus ilçesine bağlı Gegen Mahallesi sakinleri, 30 yıl önce yeraltı zenginliklerinin tespit edilmesi amacıyla açılan ancak yeterli olmadığı iddiasıyla kapatılan kuyunun yeniden açılmasını bekliyor.

Bartın'da petrol umudu! Sondaj çağrısı yaptılar
Bartın'da petrol umudu! Sondaj çağrısı yaptılar
GİRİŞ 22.01.2023 11:16 GÜNCELLEME 22.01.2023 11:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Ulus ilçesine bağlı Çerde köyü Gegen Mahallesi'nde 30 yıl önce yeraltı zenginliklerinin tespit edilmesi amacıyla sondaj gerçekleştirildi. 1993 yılında petrol arama şirketlerinin başlattığı çalışmayla bölgenin çevre düzenlemesi yapıldı ardından saha düzenlemesi gerçekleştirildi. Ardından petrol arama çalışmaları başlatıldı. Köy sakinlerinden Mehmet Ali Gegen de 3 bin 200 metrelik sondajın yapıldığı bölgede 8 ay boyunca çalışmalara katıldı. Çalışmalarda petrolün çıktığını gören Gegen, mühendislerin sevinçten çifte hayvan kestiğini anlattı.

Sevinçten sabahlara kadar uyku uyumadıklarını anlatan Gegen, "İki gün sonra buraya Alman ve Amerikan mühendisleri geldi. Bunlar yeterli değil deyip kuyuyu kapattılar. Ve Ondan sonra fazla bir çalışma olmadı. Bizim mühendislerimiz çok üzüldü, ağladılar. Ben de devamlı çalıştığım için gerçeği hepsini biliyorum. Ne olduğunu biliyorum. Dışarıdan gelen mühendisler şantiyeyi kapattırdılar. Topladılar gittiler. Buradan petrol çıkarsa çok faydamız olur. Yollarımız düzgün değil. Mahalle olarak bir gelirimiz de yok. Ormancılıkla uğraşıyoruz. Hem yollarımız yapılmış olur. Maden çıkarsa mahalle ve köy olarak seviniriz. Köyümüzde seviniriz. Burada maden kömürü de var. MTA da gelip inceledi. Cumhurbaşkanımızdan çok ricamız var. Çok güzel işler yaptı. Allah ondan razı olsun. Her derdimize derman oluyor. Yalnız buradan petrol çıkması için bize yardımcı olsun. Petrol çıkarsa biz de çok seviniriz. 2023 yılından sonra yapılacak diye söylendiydi 30 yıl önce. Cumhurbaşkanımız inşallah bunu duyar ve bize yardımcı olur. Filyos'ta gaz çıktı çok sevindik. Bizim burada da böyle bir şey çıkarsa çok memnun oluruz ve seviniriz. Tek ricamız bu" dedi.

Köy muhtarı Teyfik Kaya 1994 yılında faaliyete geçen kuyunun bir süre sonra kapatıldığını hatırlatarak şöyle dedi:

"Burası Çerde köyü Gegen Mahallesi petrol arama sahası 1994 senesinde faaliyete geçti arama yapıldı. Mehmet Ali Gegen burada çalışmıştır. Bir hafta önce Türkiye Petrolleri gelmişler bakmışlar. Ben de rahatsızdım haberim olmadı. Sonra duydum geldiklerini bekliyoruz. Yani bu buraları açılması için bekliyoruz" dedi.

Sorguncuk Mahallesi eski muhtarı Adil Arslan ise, "Buranın altında yatan bir hazine var. 2008'de takriben bir çalışma başlatıldı. 2008'de Türkiye Petrolleri Anonim Şirket buraya petrol arama amaçlı geldi. Burada takriben 3 bin 200 metre bir kazı yapıldı. Bize söyledikleri buradan bir gaz var doğalgaz var. Bu da Rusya'ya gidiyor, bunun zamanla buranın açılacağını bize söylediler. Şu anda devletimizden beklediğimiz buraya el atmasını bekliyoruz. O dönem bir sene burada güzel bir çalışma yapıldı. Dolayısıyla burada bir dört köşe bir yer ve vana bıraktılar delik bırakıldı" dedi.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 2
  • Evren 1 ay önce Şikayet Et
    Bir müjdede Bartın'dan bekliyoruz
    Cevapla
  • misafir 1 ay önce Şikayet Et
    Hadi İnşallah..
    Cevapla