Bilecik'ten altın fışkıracak, tarih belli oldu! İlk külçeyi Erdoğan dökecek...

Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulunan 109 tonluk altın rezervi, 450 milyon liralık yatırımla hayata geçiriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cuma günü ilk külçe altını dökmesi bekleniyor

GİRİŞ 22.01.2023 07:01 GÜNCELLEME 22.01.2023 09:06
Bu Habere 118 Yorum Yapılmış

Madencilik alanındaki çalışmalarına hız kesmeden devam eden Türkiye, Bilecik’te keşfedilen yaklaşık 6,5 milyar dolar değerindeki 109 ton (3,5 milyon ons) altını ekonomiye kazandırmaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki hafta cuma günü Bilecik’in Söğüt ilçesindeki maden sahasına gelmesi ve burada ilk külçe altını dökmesi bekleniyor.

2020 yılı sonunda Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden GÜBRETAŞ’a ait Söğüt ilçesinde bulunan maden sahasında 3,5 milyon onsluk altın kaynağı tespit edilmişti. Tespitin ardından harekete geçen GÜBRETAŞ, rezervin yerli ve milli kaynaklarla çıkarılması için ayrı bir maden şirketi kurmuştu. 450 milyon TL'yi aşması beklenen yatırımla birlikte, iki yılı aşkın süredir devam eden çalışmalar sonuç verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk külçeyi dökeceği maden sahasında, çalışmalar daha da hızlanacak. İlk etapta, keşfedilen altının, çıkarılmaya hazır olan yüzde 82 oranındaki rezervinin işlenmesi bekleniyor.

Maden sahasında Akbaştepe ve Korudanlık olarak adlandırılmış iki ayrı cevher damarı bulunuyor. Bu damarlardaki altının yüzde 95’lik kısmının yeraltı üretim yönetimi ile işlenmesi planlanıyor. Böylece, sahada hayata geçirilecek cevher işleme tesisinde yıllık ortalama 6-7 ton arasında altın üretimi hedefleniyor. Yaklaşık 1.000 kişinin istihdam edilmesi beklenen Söğüt’teki madenin hayata geçmesiyle Türkiye’de yaklaşık 40 ton civarında seyreden mevcut altın üretimin de doğrudan artması söz konusu olacak.

Türkiye’nin altın üretimini artıracak bu keşif, aynı zamanda tarım ekonomisine de yansıyacak. Buradan elde edilen değerin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Türk çiftçisine doğrudan katkı sağlaması ve vatandaşa yönelik yatırımlar için kaynak oluşturması bekleniyor.

ALTININ YOĞUNLUĞU FAZLA 

Söğüt’teki maden sahası, altın yoğunluğu bakımından da ilgi çekiyor. Ortalama 1 ton toprak yığını içindeki altın varlığı, dünyada ortalama yüzde 2-3 civarında. Söğüt’teki keşif sahasında 1 ton toprak yığını içindeki altın varlığı ise ortalama oranı yüzde 8,6 seviyesinde. Bu oranın, maden sahasının bazı yerlerinde yüzde 12’lere ve yüzde 14’lere çıktığı belirtiliyor. Bu oran da işletme maliyetinin ne kadar düşük olduğunu gösteriyor.

SELİM YAĞCI: HASRET BİTECEK

Altının yeryüzüne çıkması için gün sayılırken, AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı da sosyal medya hesabından “Diriliş, kuruluş ve kurtuluşun şehri Bilecik’imize teşrifleriyle onur duyacağımız dünya liderimiz Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ı 27 Ocak Cuma günü Bilecik’imizde ağırlayarak hasret bitecek inşallah” açıklamasında bulundu. 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 118
 • Vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  5 yıl içerisinde Türkiye öyle bir konuma gelecekki dünya şaşıracak. Ama bunun icin Tayyip Erdoğanın seçimi açık ara kazanması gerekiyor. Egerki seçim kaybedilirse en kötü günlerimizi dahi mumla ararız. Bu memleketin bir yerlere gelmesi icin Tayyip Erdoğan ve AkParti'ye sonuna kadar sahip çıkmamız gerekiyor. Düşmanlarımız uyumuyor. Bizimde uyanık olmamız lazım.
  Cevapla
 • emre19 1 yıl önce Şikayet Et
  Maasallah, calisinca oluyormus yuz yillarca bizleri kimler yonetmis simdi daha iyi anlasiliyor.Turkiyeni onu yokmuydu Turkiyemiz su yirmi yil icindemi dunyada var ola geldi. Dusundurucu degilmi...
  Cevapla
 • Cihan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne güzel haber
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Altına zam geliyor millet benden demesi. Ne bulursak o patlıyor.
  Cevapla
 • oğuz 1 yıl önce Şikayet Et
  vatandaş sen hangi ülkenin vatandaşısın acaba.
  Cevapla
 • Cezmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Altının fiyatı küresel piyasalarla alakalı
  Cevapla
 • metın 1 yıl önce Şikayet Et
  Seçimden önce Türkiye topraklarından her türü maden petrol gaz gibi şeyler çıkacak. Türkiye uçacak. İnşaallah görürüz bu güzel günleri
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle