Tarihi fırsat: Yeni Evim kampanyası hareketliliği

"Yeni Evim Konut Finansman Programı"na başvuruların başlamasıyla gayrimenkul firmalarındaki hareketlilik artarken gözler hizmete alınan internet sitesine odaklandı.

Tarihi fırsat: Yeni Evim kampanyası hareketliliği
Tarihi fırsat: Yeni Evim kampanyası hareketliliği
GİRİŞ 17.01.2023 11:26 GÜNCELLEME 17.01.2023 11:26
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Yeni Evim Konut Finansman Programı ile orta gelir grubundaki vatandaşların ev sahibi olması amaçlanıyor. Bu kapsamda şartları sağlayan vatandaşlar, asgari yüzde 10 peşinat ve aylık yüzde 0,69'dan başlayan faiz oranlarıyla ev sahibi olabilecek. Aylık taksitlerin bir kısmını geri ödeme şartıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı 3 yıl boyunca üstlenecek.

Kampanyada başvurular dün (16 Ocak Pazartesi) itibarıyla başladı. Proje kapsamında konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar bir yandan hizmete alınan internet sitesine (https://yenievimkampanyasi.com.tr/) odaklanırken diğer yandan konut satış ofislerine yöneldi.

Projedeki peşinat durumu, ikinci el evlerin dahil olup olmayacağı, ödeme planı, farklı illerden konut edinebilme durumu, başvuruların nasıl yapılacağı, kimlerin projeye dahil olabileceği gibi detaylar ilk gün en çok yanıt aranan sorular oldu.

ÇAĞRI MERKEZLERİNDE YOĞUNLUK YAŞANIYOR

Gamador İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Karaarslan,  kampanyanın sağlayacağı katkı ve vatandaşlardan gelen taleplere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kampanyadan dolayı çok yoğun taleple karşı karşıya olduklarını belirten Karaarslan, "Sektör temsilcileri olarak faiz oranını yüzde 1 olarak bekliyorduk. Yüzde 0,69 faiz oranı çok ciddi ses getirdi. Maliyet artışlarından dolayı 'Nasıl alabiliriz, nasıl öderiz?' diyen orta gelirlinin yaralarına kampanya merhem oldu. Kampanyayla birlikte birçok yurttaşımız Anadolu'nun her köşesinde rahatça ev sahibi olabilecek." dedi.

Karaarslan, kampanyayla inşaat sektörünün hızlanacağını, piyasaya yeni konut arzının da sağlanacağını söyledi. Yoğunluğun sadece satış ofislerinde olmadığını vurgulayan Karaarslan, "Kampanyanın açıklandığı günden bu yana çağrı merkezlerinde de yoğunluk yaşıyoruz." diye konuştu.

TARİHİ FIRSAT

Kampanyayla bu yıl hayata geçirmeyi planladıkları proje sayısını iki katına çıkardıklarına dikkati çeken Karaarslan, şunları kaydetti:

"Vatandaşımız bu kampanya modeliyle birlikte kira öder gibi ev sahibi olacak. Biz de yeni yılla alakalı ve yeni projelerimizde fiyat artışına gitmeden, fiyatları sabitleyerek halkımıza daha rahat ulaşabileceği ve bu kampanyayı da destekler modelde yeni yuvalarını yapıp teslim etmeyi hedefliyoruz. Sektör temsilcileri olarak Cumhurbaşkanı'mıza çok teşekkür ediyoruz. Halkımızı da kampanyadan yararlanmak üzere satış ofislerimize bekliyoruz. Kira öder gibi ev sahibi olmak için şu an tarihi bir fırsat."

Karaarslan, kampanyanın 100 binden daha fazla kişinin yaralanacağı şekilde genişletilmesini beklediklerini dile getirdi.

VATANDAŞ KAMPANYADAN MEMNUN

Satış ofisine bilgi almak amacıyla gelen Hakan Kocatürk, bu tarz kampanyaların orta gelirli aileler için çok büyük avantaj sağladığını, bunu değerlendirmek istediklerini söyledi.

Yaklaşık bir yıldır ev almayı planladığını belirten Kocatürk, "Gerçekten güzel projelerle karşılaşıyoruz. Faiz ve kredi oranları bizim için çok çok önemli. Bu dönemde ev almak gerçekten zor ama bu tarz katkıları da değerlendirmeyi sonuna kadar isteriz." ifadelerini kullandı.

Fatma Usta da uzun zamandır ev almak istediklerini ancak ekonomik şartların farklılık göstermesinden dolayı bu planlarını ertelediklerini ifade etti.

Kampanyayla birlikte satış ofislerini gezmeye başladıklarını belirten Usta, "Ödemelerde, devletin katkısından dolayı kolaylık sağlandığı için artık biz de ev almayı planlıyoruz." dedi.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR

Dün başlayan süreç kapsamında, konut üreticileri, kriterlere uygun konut projelerini internet sitesinde ilan edecek. Konut almak isteyenler daireyi bulacak ve finans kuruluşlarına başvuracak.

Finans kuruluşu hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek. Uygun olan projeler için krediyi tahsis edecek. Kişiler mevcut bankacılık teamülleri çerçevesindeki ödeme gücü kriterlerine tabi olacak.

Vatandaşlar işlemlerini Halkbank, VakıfBank, Ziraat Bankası, Emlak Katılım, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım aracılığıyla yapabilecek.

KAYNAK: AA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 6
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Hükümet bir süre evlerle ilgili kampanya falan yapmasın. Hem ev fiyatlarının hem de kiraların artmasından başka bir işe yaramıyor. Millette para yok, yatırım amaçlı ev alan zenginler dışında kimse bu taksitleri ödeyemez zaten. Durun da nefes alalım başka bir şey istemiyoruz.
  Cevapla
 • Davut 4 ay önce Şikayet Et
  Piyasada alacak ev yok. Kampanya duyurulunca evlere en az 200,300,500 vs zam yapıldı. Bu yetmiyor gibi mütahitler vergi az vermek için 2,5 milyonluk ev için 1 milyon ve çok daha aşağısına kredi kullandırmaya müsade ediyor bazıları 300 bin gibi komik rakamlara kadar kredi kullanabilirsin diyor. Kısaca hem kampanyadan kaynaklı zamlar hem de piyasadaki vergiden kaçma çabasında olan ev sahipleri kampanyadan yararlanmanın önüne geçiyor. Buna devletin çözüm bulması gerek
  Cevapla
 • Kayseri 4 ay önce Şikayet Et
  300 binden fazla kredi kullandırmıyorlar.kimse ev alamıyor kusura bakmayın
  Cevapla
 • Nazife 4 ay önce Şikayet Et
  Evlerin fiyatı 1buçuk kat arttı şilede faiz indiriminden sonra 2.ci eller bile uçuyor artık yeter bu fiyatları bir durdurulsun iliğimizi kemiğimizi kuruttular
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  vatandaş kampanya dan memnun mu gözünü seviyim haber yapmak için haber yapmayın Allah aşkına objektif olun biraz su kampanya kime yaradı allahinizi severseniz mutahit vergi vermemek icin 2 milyonluk daireyi 800 bin gostermeye calisiyo bankaya gidiyosun gelirim şu kadar diyosun sana 600 bin verebiliriz ancak diyo birazda bunlardan bahsedin
  Cevapla
 • Md1983 4 ay önce Şikayet Et
  Aynen öyle oluyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle