BAE'den Güney Kore'ye 30 milyar dolarlık söz

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Güney Kore'deki 'stratejik sektörlere' 30 milyar dolar tutarında yatırım taahhüdünde bulundu.

BAE'den Güney Kore'ye 30 milyar dolarlık söz
BAE'den Güney Kore'ye 30 milyar dolarlık söz
GİRİŞ 16.01.2023 16:46 GÜNCELLEME 16.01.2023 16:46
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan, BAE'ye resmi ziyarette bulunan Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk YeoI ile başkent Abu Dabi'deki El-Vatan Sarayı'nda bir araya geldi.

BAE resmi ajansı WAM'ın haberine göre, iki liderin katılımıyla düzenlenen zirve sonrasında, BAE ve Güney Kore arasında Özel Stratejik Ortaklık bildirisi açıklandı.

Buna göre iki ülke, konvansiyonel, nükleer ve temiz enerjinin yanı sıra ekonomi, yatırım, savunma teknolojisi alanlarında işbirliğini geliştirme kararı aldı.

BAE, bu kapsamda Güney Kore'nin "ekonomik gücü ve büyüme beklentilerine güveni sebebiyle stratejik sektörlere devlet fonuyla 30 milyar dolar yatırım yapmayı" taahhüt etti.

İki ülke; iklim değişikliği, uzay araştırmaları ve kullanımı, endüstriyel yenilik, dijital dönüşüm, akıllı altyapı, sağlık, gıda güvenliği ve telif hakları konularında da işbirliğinde anlaştı.

Orta Doğu ve Kore Yarımadası'nda barış ve istikrarın sağlanması doğrultusunda ortak bir tavır gösteren BAE ve Güney Kore, küresel sorunların çözümünde "çok taraflılık" ilkesine vurgu yaptı.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon'un BAE ziyaretinin yarın sona ermesi planlanıyor.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 1
  • MİUS Kızıl Elma 2 ay önce Şikayet Et
    ABD kuklası olmuş Güney Kore'den sana ne hayır gelecek ey BAE, ileride ABD seni işgal etmek istese Japon'u İngilizi Fransızı zorla Irak'a soktuğu gibi Güney Koreliyide senin ülkene sokacak hemde senin finanse ettiğin teknolojilerle. O paralarla Türkiye-Endonezya-Malezya-Pakistan gibi ülkeleri teknolojik olarak desteklesen ileride İslam Nato'su kurulurdu sende ABD'den korkmazdın
    Cevapla