İlanları silen silene! Herkes mart ayını bekliyor

İkinci el otomobil ilanlarında sert düşüş yaşandı. Kasım sonunda 495 bin olan ilan sayısı, bugün 350 bine düştü. Galericiler, satışların iyi olduğunu ve bazı satıcıların da asgari ücret zammı ve EYT tazminatlarının hesaplara geçmesini bekledikleri için şimdilik ilanları kaldırdığını belirtiyor.

İlanları silen silene! Herkes mart ayını bekliyor
İlanları silen silene! Herkes mart ayını bekliyor
GİRİŞ 10.01.2023 15:18 GÜNCELLEME 10.01.2023 15:18
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Sıfır otomobillere yapılan ÖTV düzenlemesi, artan kur ve maliyet artışları sebebiyle tamamen eridi. Fiyatlar ÖTV düzenlemesi öncesi seviyeye yeniden geldi. Çip ve enerji krizinden dolayı sıfır otomobil tedarikinde sorun olunca, vatandaşlar ikinci ele tekrar yöneldi. Bazı bayilerin stok yaptığı iddiası da gündeme bomba gibi düştü. Bütün bu gelişmeler ikinci el otomobil piyasasının hareketlenmesine sebep oldu. İkinci el araçlara ilgi artınca fiyatlarda yukarı yönlü hareket başladı.

Ayrıca EYT’nin çözülmesi ve asgari ücrete zam gelmesi ikinci el otomobil satıcılarının iştahını kabarttı. Zamlar hesaplara geçemeden, internetteki ikinci el otomobil ilanları bir anda dibe vurdu. Temmuz 2022’de sarı sitede ilanda olan 660 bin olan ikinci el araç sayısı, kasım sonunda 446 bin adede, aralıkta 395 bin adede, bugün ise 350 bin adede geriledi. İlanların kalkmasında fiyatların yükseleceği beklentisi olduğu ifade edildi. 

MATRAH İNDİRİMİ ERİDİ

Otoport’ta galericilik yapan Uğur Saygın, ikinci elde satışların iyi gittiğini belirterek “ÖTV düzenlemesi 1 Aralık’ta yürürlüğe girdi. Ancak avro kuru nedeniyle markalar sıfır otomobil fiyatlarını artırdı. Şu an fiyatlar ÖTV matrah güncellemesi öncesine geri geldi. Zaten o dönemde bayiden sipariş verilemiyordu. Alınan siparişler de zamlı tarifeden satıldı. Kısacası sıfır araç bulamayan ikinci ele yöneldi.

Satışlar iyi olunca fiyatlar da arttı” dedi. İkinci elde ilanların azalmasını hem satışlara hem de fiyat artışı beklentisine bağlayan Saygın, şöyle konuştu: Devlet vatandaşlara müjdeler açıklıyor. Asgari ücret arttı, EYT çözüldü. Tazminatlar alınacak. Doğal olarak insanlar ilanları geri çekti. Mart ayında yüksek fiyattan geri gelir. Almak isteyene araç var tabi, ikinci el piyasası hareketli.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 6
 • xert 1 yıl önce Şikayet Et
  yani milletin eline ne geçerse istiyorlar Allah bildiği gibi yapsın
  Cevapla
 • KAYSERİ38 1 yıl önce Şikayet Et
  Fırsat kolluyorlar adiler eyt tazminatları hesaba gecince ucuracaklar bizim esnaf adam olmaz...
  Cevapla
 • Taraflı Tarafsız 1 yıl önce Şikayet Et
  Allaha taraf olun, adalete dogruya
  Cevapla
 • Ali veli 1 yıl önce Şikayet Et
  Sizde habire karaborsacilarin ne yaptığını söyleyerek reklamlarını yaparak ekmeğine yağ surunuz
  Cevapla
 • otokolik 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyede üretilen alt gelir gurubu arabasına bu gün gelen zamla, üst vergi dilimine geçmesiyle tam 47 bin tl zam geldi ve stokçulara gün doğdu,artık sınıfına göre sabit vergiye geçmek şart oldu,otomobilde karaborsayı önlemenin tek yolu bu,ör: c sınıfı ötv %50 vb.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle