Sıfır araç yok, ikinci el çok pahalı! Firmalar bile araç bulamıyor

70 bin liraya varan indirim yapılmasına rağmen sıfır araç bulamayan vatandaşlar ikinci elde de fiyatlar yüksek olunca kiralık araçlara yöneldi

GİRİŞ 07.01.2023 09:26 GÜNCELLEME 08.01.2023 12:10
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Otomobilde matrah indirimi yapıldı. Böylece otomobillerde 70 bin liraya kadar indirimler gündeme geldi. Ancak vatandaşlar, sıfır araç bulmak da zorlanıyor. Hal böyle olunca ikinci el araca yönelen vatandaşlar, bu sefer de fiyatların yüksek olmasından şikayet ediyor. 

Devletin, matrah indirimi yapmasının ardından 70 bin liraya varan indirimler yapılmasına rağmen vatandaşlar sıfır araç bulamayınca yöneldiği ikinci el de fiyatların yüksek olması kiralık araçlara yönlendirdi. 

Sıfır araç bulunamaması ve ikinci el araçlarında fahiş fiyatlara satılmasından dolayı tüketiciler de çareyi kiralık otomobile yönelmek de buldu. Otomobil kiralayan firmalar, bazen müşterilere yetişemez hale geldi. 

Pandemiyle birlikte dünya otomobil sektöründe çip sıkıntısı olduğunu bununla birlikte sıfır araç bulmakta güçlük çekildiğini, ancak Türkiye’de son dönemdeki yaşanan sıkıntının matrah düzenlemesiyle düşen fiyatlarla da alakası olduğunu belirten oto kiralama işletmecisi Ahmet Muhammet Deran, “Vatandaş da biz de sıfır araç bulamıyoruz. Bayilerde sıfır araç yok. Hep yok çekiyorlar. Vatandaş bu nedenle ikinci el araç almak istiyor ancak o da talep artışından dolayı fiyatı çok yükseldi. Vatandaş bu fiyata ikinci el araç almakta istemiyor. Araç kiralamaya geliyor ama biz de sıfır otomobil tedarik edemediğimiz için müşterilerimize araç veremiyoruz. Bir an önce sıfır araç yokluğunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Aksi durumda kimsenin işi yürümüyor” dedi.

Bir türlü otomobil alamadığını artık minibüsle devam etmek zorunda kaldığını belirten Mehmet Koçak, “Matrah düzenlemesinden sonra otomobil almaya karar verdim. Ancak sıfır otomobil bir türlü bulamadım. İkinci el araç almak istedim baktım onun da fiyatı çok yüksek bu nedenle vazgeçtim. İşim görülsün diye otomobil kiralamak istedim ama kiralık otomobil bile yok. Ortada kaldığım için dolmuşa binmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 16
 • ŞAKİR 1 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim kabul etmez.. fırsatçılar da birgün toprağın altına girecek..kimsenin ahı kimsede kalmaz..
  Cevapla
 • Evlad-l fatihan 1 yıl önce Şikayet Et
  haram zikkim olsun
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Fiyat yükseltenlerin hepsi hükümet düşsün diye uğraşan vatan hainleridir
  Cevapla
 • nevizade 1 yıl önce Şikayet Et
  İki buçuk aydır peşin ödediğim arabayı bekliyorum. Her sormam da 150-15 güne gelir diyorlar.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  insanlar o kadar fırsatçı olmuşki anlatamam sıfır Araç 375 bin aynı aracın 2 yaşındaki araca 450 bin istiyor Allah sizi bildiği gibi yapsın almayın bu ahlaksızlardan araç
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle