Tarihi anlaşmayı böyle duyurdu: Türkiye ile çok daha fazlasını başaracağız

Türkiye'nin Bulgaristan ile imzaladığı tarihi doğal gaz anlaşmasını değerlendiren Bulgaristan'ın geçici Başbakanı Galab Donev, "Hem Bulgaristan, hem Türkiye, hem Avrupa genelinde çok daha fazlasını başaracağız" dedi.

Tarihi anlaşmayı böyle duyurdu: Türkiye ile çok daha fazlasını başaracağız
Tarihi anlaşmayı böyle duyurdu: Türkiye ile çok daha fazlasını başaracağız
GİRİŞ 04.01.2023 11:41 GÜNCELLEME 04.01.2023 11:41
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin ham petrol ve doğal gaz boru hattı işletmecisi BOTAŞ ile Bulgaristan'ın doğal gaz dağıtım şirketi Bulgargaz arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşma sonrası Bulgaristan'da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bulgaristan'ın geçici Başbakanı Galab Donev ile görüştü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bulgaristan'da temaslarına devam ediyor. Bakan Dönmez, Bulgaristan'ın geçici Başbakanı Galab Donev ile görüştü. Görüşmede, BOTAŞ Petrol Boru Hattı A.Ş. ile Bulgaristan'ın en büyük doğal gaz dağıtım şirketi Bulgargaz arasında imzalanan iş birliği anlaşması, hidro elektrik santrallerine ortak yatırımlar, karbondan arıtılmış ekonomiye geçişte beraber çalışma ve diğer ortak projeler ele alındı.

"TÜRKİYE İLE ÇOK DAHA FAZLASINI BAŞARACAĞIZ"

Donev yaptığı açıklamada, "Bugün Bulgargaz ve BOTAŞ arasında imzalanan anlaşma Bulgaristan ve Türkiye arasında ortaklığın gelişmesi için anahtar önem arz ediyor" dedi.

İmzalanan anlaşmanın iki ülkenin ve bütün bölgenin gelecekte yararına olacak bir dönüm noktası olduğunu belirten Donev, Türkiye'nin ilk defa dış kuruma kendi sıvılaştırılmış gaz terminallerine erişimi verdiği için anlaşmayı "tarihi" olarak nitelendirdi. Donev, "Ağır enerji krizi ortamında çabalarımızı birleştirerek, hem Bulgaristan, hem Türkiye, hem Avrupa genelinde çok daha fazlasını başaracağız" dedi.

Bulgaristan, BOTAŞ ile Bulgargaz arasındaki anlaşmaya Rusya'ya olan doğal gaz bağlılığından kurtulma ve enerji tedariklerini çeşitlendirme hedefinin başlıca projesi olarak bakıyor. Anlaşma kapsamında, Türkiye'den Bulgaristan'a 13 yıl boyunca yıllık yaklaşık 1.5 milyar metreküpe kadar gaz transferi yapılacak.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Keçi Çobanı 1 yıl önce Şikayet Et
    Henüz anlaşılamamış bir nokta da olduğunu düşünüyorum.
    Cevapla