Türkiye ile Bulgaristan arasında tarihi doğalgaz anlaşması

Türkiye ile Bulgaristan arasında yılda yaklaşık 1,5 milyar metreküpe kadar doğal gaz transferi sağlayacak işbirliği anlaşması imzalandı.

GİRİŞ 03.01.2023 16:29 GÜNCELLEME 03.01.2023 16:29
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Türkiye ile Bulgaristan arasında doğal gaz alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bulgaristan ziyareti çerçevesinde gittiği Bakanlar Kurulu Ofisi’nde Bulgar mevkidaşı Rosen Hristov tarafından karşılandı.

Dönmez ve Hristov’un nezaretinde düzenlenen törende, iki ülke arasında doğal gaz alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

Türkiye adına imzayı BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, Bulgaristan adına da Bulgargaz Genel Müdürü Denitsa Zlateva attı.

"BU ALTYAPI İLE GAZ MERKEZİNE BİR TUĞLA DAHA KOYMUŞ OLDUK"

Bakan Dönmez, imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, 2023’ün iki ülke arasında başta enerji olmak üzere işbirliğinin daha da arttığı bir yıl olması temennisinde bulundu.

Geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in İstanbul’da bir araya geldiğini hatırlatan Dönmez, "Orada mevkidaşım ile bir araya gelmiş ve enerji alanındaki önemli hususların bir kez daha üzerinden geçmiştik. Son görüşmemizin üzerinden henüz bir ay bile geçmeden İstanbul’da ele alınan konuların bugün Sofya’da somut adımlara dönüşmesinden memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim." dedi.

Dönmez, imzalanan mutabakat zaptının iki ülke arasında doğal gaz alanındaki işbirliğini ve bağları daha da geliştireceğine inandığını vurgulayarak “Mutabakat zaptı, Balkan coğrafyasının doğal gaz güvenliğinin artırılmasında da önemli bir adım olacaktır. Bu anlaşmanın süresi 13 yıl olacak ve yıllık yaklaşık 1,5 milyar metreküpe kadar bir gaz transferi söz konusu olacak. Başta Bulgaristan olmak üzere Avrupa’nın da doğal gaz arz güvenliğine büyük katkı sağlayacak.” diye konuştu.

Sürecin işleyişi hakkında da bilgi veren Dönmez, şunları kaydetti:

"Başta Saros FSRU olmak üzere 5 LNG terminalimiz sürece katkı sağlayacak. Türkiye, 7 farklı hat ve LNG terminalleriyle 15 ülkeden gaz tedariki yapan bir ülkedir. Bu, aynı zamanda Türkiye’nin gaz merkezi olması için önemli adımlardan birisidir. Bu altyapı ile gaz merkezine bir tuğla daha koymuş olduk. Gerek tedarikçi ülkeler gerekse Avrupa ülkelerinin yapacağı yatırımlarla bu kapasiteyi çok kısa sürede artırma imkanı da söz konusudur.”

Dönmez, sürece katkı sağlayanlara teşekkürlerini iletti.

"TÜRKİYE’YE KADAR ULAŞACAK GAZ MİKTARLARINDAN BİZLER DE YARARLANABİLECEĞİZ"

Bulgaristan Enerji Bakanı Hristov da imzalanan anlaşmayı "tarihi bir belge" olarak nitelendirdi.

Hristov, “Bu anlaşma sayesinde dünyanın tüm doğal gaz üreticilerinden doğal gaz alabilme fırsatını elde etmiş bulunuyoruz. Türkiye’ye kadar ulaşacak gaz miktarlarından bizler de yararlanabileceğiz.” ifadesini kullandı.​​​​​​​

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 74
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  haydi bakalım hayırlısı
  Cevapla
 • Koli 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa yıllardır Türkiyenin altındaki zenginliği biliyordu! CHP engellemek için elinden geleni yaptı!
  Cevapla
 • Tüketici 1 yıl önce Şikayet Et
  Buarada yunana gaz maz yok Bulgaristan üzerinden diğer ab ülkelerine verilmeli yunan üzerinden geçen boru hattını bay pas etmeliyiz
  Cevapla
 • Yavuz 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan 200 yıldır işgal altında ve ismi kalmış sadece. Yunan değil, İngiliz, ABD Fransa gibi küresel yapıyla savaşıyoruz
  Cevapla
 • hüsam 1 yıl önce Şikayet Et
  gaz satmadık yanlış okuyorsunuz zaten haberdede gaz sattık demiyor depo kiraladık adamların satın aldığı gazı bizim tanklarımızda depoluycaz ihtiyaç halinde çekecekler yanlışım varsa daha iyi bilen biri düzeltsin
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun... Kim derdik bu enerjiyi herkese biz satacağız diye..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle