Merkez Bankası 2023 stratejisini açıkladı

TCMB, "2023 Yılı Politikası ve Liralaşma Stratejisi" raporunu yayımladı. Merkez Bankası 2023'ün ilk yarısı için mevduatta 'liralaşma' hedef oranını yüzde 60 olarak belirledi. Orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 olarak korundu.

GİRİŞ 30.12.2022 10:41 GÜNCELLEME 30.12.2022 10:52
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), 2023 Yılı Para ve Kur Politikası Metni raporunda, "TCMB’nin bütünleşik politika çerçevesi olan Liralaşma Stratejisi güçlendirilerek uygulanmaya devam edilecektir." denildi.

"2023 Yılı Para ve Kur Politikası Metni" 2023 Yılı Para ve Kur Politikasının Temel Çerçevesi başlıklı bölümde şöyle denildi:

"1. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu amaç doğrultusunda, sahip olunan tüm araçlar kullanılmaya devam edilecektir. Kalıcı fiyat istikrarını destekleyici bir unsur olarak finansal istikrar gözetilecektir.

TCMB’nin bütünleşik politika çerçevesi olan Liralaşma Stratejisi güçlendirilerek uygulanmaya devam edilecektir.

2. Enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde, Hükümet ile birlikte belirlenen orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 olarak korunmuştur. Enflasyon Raporu’nda açıklanan tahminler ara hedef olarak kullanılarak, para politikası enflasyonu orta vadeli hedefine kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacaktır.

3. TCMB’nin temel politika aracı bir hafta vadeli Repo ihale faiz oranıdır. Piyasa faizlerinin politika faizleriyle uyumlu seyretmesi sağlanarak parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyici politikalar sürdürülecektir.

4. Liralaşma Stratejisi çerçevesinde uygulanacak politikalar, bankacılık sisteminin hem varlık hem de yükümlülük tarafında Türk lirasının (TL) ağırlığının kalıcı olarak artırılması amacıyla güçlendirilerek kullanılmaya devam edilecektir. Bu kapsamda, 2023 yılının ilk yarısı için mevduatta liralaşma hedefi yüzde 60 olarak belirlenmiştir. Bankaların fonlama, teminat ve kredi kanallarını kullanım imkânları liralaşma hedefleri doğrultusunda kalibre edilecektir.

5. TL likidite yönetiminde Açık Piyasa İşlemleri (APİ) kanalıyla yapılan fonlamanın payı kademeli bir şekilde artırılacak ve APİ, fonlamanın temel unsuru haline getirilecektir.

6. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayı artıran faaliyetler, 2023 yılında öngörülen enflasyon patikasıyla uyumlu bir şekilde, hedefli kredi politikaları ile desteklenecektir.

7. Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecek ve Döviz Kurları, serbest piyasa koşullarında, arz ve talep dengesine göre oluşacaktır.

8. Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından döviz rezervlerinin güçlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, rezerv kaynaklarının çeşitlendirilmesine ve rezervlerin artırılmasına devam edilecektir.

9. Dijital Türk Lirası Ağı üzerinde ilk ödemeler başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımları ile genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir.

10. TCMB, şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda politika iletişimine ve veri paylaşımına devam edecektir."

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 5
 • Yüzde 300 3 ay önce Şikayet Et
  Bu artan nereye gidiyor yükselen fiyat değilde maaşlar mı her hafta maaşlara zammı yapılıyorda haberimiz yok bu enflasyon da ney düşüyor millete söyleyin şu düştü bu düştü deyin artış hızı durmuyor
  Cevapla
 • alemin 3 ay önce Şikayet Et
  Düşen bir şey yok kardeşim, geçen sene yüzde 80 artanlar bu sene yüzde 50 artacak, ama bunu anlatmayıp enflasyon düştü diye seviniyorlar!
  Cevapla
 • Selami 3 ay önce Şikayet Et
  BATAKLIKLARI- kurutun sonra her şey düzelir. tarlada 8 TL olan domates markette 40 TL Ürünlere azami fiyat sınırı konulmalı MARKET FİYATLARI DİJİTAL OLARAK 7/24 takip edilmeli, Tekelleşen market zincirleri KAMULAŞTIRILMALIDIR
  Cevapla
 • Mizah 3 ay önce Şikayet Et
  20 sene %5 tutmamış bu sene mi tutacak ? Sallamayın ya.
  Cevapla
 • .... 3 ay önce Şikayet Et
  şu an kaç ki ? Yüzde 60 olarak hedeflenmiş
  Cevapla