TCMB: KKM, türev işlemlere konu edilemeyecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kur korumalı mevduat ürünlerinin (KKM) türev işlemlere konu edilemeyeceğine ilişkin bankalara talimat gönderdi.

GİRİŞ 28.12.2022 15:04 GÜNCELLEME 28.12.2022 15:15
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) bankaların çıkardığı opsiyonlu KKM ürünlerine önlem geldi. Buna göre kur korumalı mevduat hesapları türev işlemlere konu edilemeyecek. Son dönemde birçok banka TL dönüşüm oranını tutturabilmek için, müşterilerine getirisi yüzde 10’u aşabilen opsiyonlu kur korumalı mevduat ürünleri sunuyordu.

KUR FARKI ÖDENMEYECEK

TCMB’nin bankalara gönderdiği uygulama talimatı ile bu ürünler çıkarılamayacak. Merkez Bankası’ndan bankalara gönderilen yazıda, bu kurala uymayan KKM hesaplarına kur farkı ödenmeyeceği belirtildi.

TL’YE DÖNMEYEN BANKALARA YÜZDE 8 KOMİSYON UYGULANIYOR

TCMB, 24 Kasım’da bankalara gönderdiği yazı ile TL mevduatı düşük bankalara uygulayacağı komisyon oranlarında artırıma gittiğini acıkmıştı. Buna göre TL mevduat/katılım payı oranı yüzde 50’nin düşük olan bankaların zorunlu karşılıklarına yüzde 8 komisyon uygulanıyor.

Bu oran bir önceki düzenlemede yüzde 3 olarak belirlenmişti. TL payı yüzde 50 ile 60 arasında olan bankaların zorunlu karşılıklarından ise yüzde 3 komisyon alınıyor. TL mevduat oranı yüzde 60’ın üzerinde olan bankalara ise herhangi bir komisyon uygulanmıyor.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 5
 • Harun 2 ay önce Şikayet Et
  KKM üzerinden DCD yapılıyordu. Ben banka hem de mevduat sahibi dolar üzerinden riskisiz %8 ile %10 arasında para kazanıyordu. Bütün risk KKM nedeniyle hazine tarafından karşılanıyordu.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  kkm de bos oldu hic bir getirisi kalmadi destekleri artirilmali
  Cevapla
 • aaa 2 ay önce Şikayet Et
  Borsaya çekmeye çalışıyorlar
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Allah'a şükür ayağınıza taş değmesin Allah güç kuvvet versin,amin amin
  Cevapla
 • malatya balabanlı 2 ay önce Şikayet Et
  Ben anlsnadım benim param yok faize çok şükür bukaşnadım fark ödenmeyecek deniyor da kim ödeyecek .
  Cevapla