Bulgaristan: LNG kapasitesi için Türkiye'yle görüşüyoruz

Bulgaristan uzun vadeli doğalgaz anlaşması için Türkiye ile görüşüyor. Bulgar Enerji Bakanı, "Gazın BOTAŞ şebekesinden sınırımıza geçmesi için görüşmeler yapıyoruz" dedi.

Bulgaristan: LNG kapasitesi için Türkiye'yle görüşüyoruz
Bulgaristan: LNG kapasitesi için Türkiye'yle görüşüyoruz
GİRİŞ 23.12.2022 13:50 GÜNCELLEME 23.12.2022 14:52

Türkiye ile Bulgaristan arasında, doğalgaz konusunda müzakereler devam ediyor.

Açıklama, Bulgaristan Enerji Bakanı Rossen Hristov'dan geldi.

Hristov, Türkiye'nin sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminallerinden 1 milyar metreküplük kapasite kullanmak üzere görüşmelere devam ettiklerini söyledi.

İlave 1 milyar metreküplük kapasite ihtiyacı

LNG satın almakta sıkıntı yaşamadıklarını ancak bunların boşaltılabileceği alan konusunda problem yaşadıklarını anlatan Hristov, Yunanistan'da bulunan Revithoussa LNG Terminali'ni kullandıklarını belirterek şöyle dedi:

"Bu terminal çok meşgul. Dedeağaç'ta yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi (FSRU) için anlaşmamız da 2024'te başlıyor. Yine de ekstra bir milyar metreküplük kapasiteye ihtiyacımız var.

"GAZIN BOTAŞ ŞEBEKESİNDEN SINIRIMIZA GEÇMESİ İÇİN GÖRÜŞÜYORUZ"

Türkiye'deki LNG terminallerinden yılda bir milyar metreküplük kapasite rezerve etmek ve gazın BOTAŞ şebekesinden sınırımıza geçmesi için görüşmeler yapıyoruz."

"TÜRKİYE'DEKİ HERHANGİ BİR TERMİNALİ KULLANABİLİRİZ"

AA'nın haberine göre; Hristov, Türkiye'deki herhangi bir terminali kullanabileceklerine dikkati çekerek, arz güvenliği için farklı LNG tedarikçileriyle de anlaşmalar imzalanacağını sözlerine ekledi.

Bulgaristan'ın yıllık doğalgaz tüketimi yaklaşık 3,5 milyar metreküp seviyesinde bulunuyor.

KAYNAK: REUTERS
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.