Türkmenistan'dan Türkiye ve Azerbaycan'a müthiş bir teklif daha

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, 'Türkmenistan'dan Azerbaycan'a ve Türkiye'ye yeni bir ulaşım koridoru en önemli projelerden biri olabilir' dedi.

GİRİŞ 14.12.2022 17:23 GÜNCELLEME 14.12.2022 17:39
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış
 • Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye enerjide tarihi bir işbirliğine giderken, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov'dan dikkat çeken bir öneri geldi.
  Berdimuhamedov, T
  ürkmenistan'dan Azerbaycan'a ve Türkiye'ye yeni bir ulaşım koridoru olacak tek bir lojistik merkezi kurulması yönünde görüşme teklif etti.
   

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Başkanları Birinci Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, söz konusu toplantının üç kardeş ülkeyi birbirine bağladığını ve ülkeler arası işbirliğini artıracağını belirterek "Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler samimiyet, güven ve açıklık ile karakterize edilir. Bu, tüm alanlarda üçlü ilişkileri güvenle ve etkili bir şekilde geliştirmemizi sağlayacaktır." dedi.

Kardeş ülkelerin bölgesel konularda da etkin bir şekilde işbirliği yapmakta olduklarını aktaran Berdimuhamedov, "Birleşmiş Milletler, Türk Devletleri Teşkilatı, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, İslam İşbirliği Teşkilatı ve diğer önemli uluslararası saygın kuruluşlarda ülkelerimizin sesi güvenle ve saygıyla duyulmaktadır." diye konuştu.

Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye arasında bugün gerçekleşen görüşmeyi ekonomik işbirliği açısından önemli bir olay olarak değerlendirdiklerini kaydeden Berdimuhamedov, "Türkmenistan ve Azerbaycan arasındaki ekonomik ilişkiler, karşılıklı yarar sağlayan ve eşit temelde sürekli gelişmektedir. Her iki taraf da işbirliğinin etkinliğini artırmanın umut verici alanları üzerinde çalışıyor. Bu yılın 10 aylık sonuçlarına göre iki ülke arasındaki ticaret neredeyse beş kat arttı." ifadelerini kullandı.

Berdimuhamedov, Türkmenistan ve Azerbaycan arasındaki Hazar'ın önemine işaret ederek şu değerlendirmeyi yaptı:

"Geçen yıl ocak ayında Türkmenistan ve Azerbaycan hükümeti arasında Hazar Denizi'ndeki dostluk sahasının ortak keşfine ve geliştirilmesine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. Bu, Türkmenistan ve Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki enerji işbirliğinin yeni aşamasının temelidir. Dostluk yatağında birlikte çalışma konusunda varılan anlaşmalar, karşılıklı derin saygının, gerçek iyi komşuluğun, eşitliğin ve birbirinin çıkarlarını gözetmenin kanıtıdır."

Türkiye'nin de ticari ve ekonomik olarak önemli ortakları olduğunu ifade eden Serdar Berdimuhamedov, "İkili ticaretin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü vurgulamak isteriz." dedi.

"Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye, enerji kaynaklarının dünya pazarına gönderilmesi için uyumlu, çok yönlü bir sistem oluşturmak için çalışıyor." diyen Berdimuhamedov sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sistemin çok yönlü çıkarlar gözetilerek çeşitlendirilmesi esas alınmalı, açık ve şeffaf standartlara göre işletilmelidir. Güvenilir olmalı ve güvenlik garantilerine bağlı kalınmalıdır. Türkmenistan ve Azerbaycan'dan doğal gazın Türkiye'ye ve oradan da dünya pazarlarına gönderilmesi konusunda işbirliğine yönelik ortak girişimlerimizi bu kapsamda değerlendirmeliyiz."

TEK LOJİSTİK MERKEZİ TEKLİFİ

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, ulaşım konusunun da önemini ifade ederek "Asya ve Avrupa arasında, ülkelerimiz üzerinden geçen ulaşım koridorları oluşturmaya yönelik ortak bir strateji temelinde, yakın üçlü işbirliğine duyulan ihtiyaç konusunda hemfikiriz. Türkmenistan'dan Azerbaycan'a ve Türkiye'ye yeni bir ulaşım koridoru en önemli projelerden biri olabilir. Bu doğrultuda ulaşımın bu yönde kolaylaştırılması için "tek bir lojistik merkezinin" kurulması konusunun da görüşülmesini teklif ediyoruz." diye konuştu.

Doğu-batı istikametinde güvenli ulaşım koridorlarının oluşturulmasında Türkmenistan, Türkiye ve Azerbaycan'ın başrolde olması gerektiğini vurgulayan Berdimuhamedov, "Ülkelerimiz arasında aktif olarak istikrarlı ekonomik koridorlar oluşturmak için çalışmanın zamanının geldiğine inanıyorum." ifadesini kullandı.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 42
 • Abdul 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşkanımız bizlerin değil tüm ümmetin lideri konumundasınız, doğu Türkistan'daki zülme sessiz kalmayın lütfen, zülmü bizler önleyemiyoruz ama size ihtiyacımız var
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Libya , Türkiye ve Türkistan arasında ultra hızlı internet fiber kablo bağlantısı tesis etmeliyiz . Fiber internette müthiş rekorlar kırılıyor , 1.84 Peta bit saniye ile tüm dünya internet veri kullanımının iki katı kapasiteye ulaşılmıştır .
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Hazar Denizi coğrafyası kapalı bir havzadır . Türkistan devletlerinin , ticari mallarını deniz yoluyla dünya piyasasına arz edebileceği lojistik merkezi Mersin Limanıdır .
  Cevapla
 • çorumlu19 1 yıl önce Şikayet Et
  ALLAHU TEALA müslüman türk milletinin YARDIMCISI OLSUN İNŞALLAH..
  Cevapla
 • Cemal Serbest 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı Olsun Türk Müslüman Milletine Ümmeti Muhammede.Sonuna Kadar REİS.Durmak Yok Yola Devam.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle